Regres budownictwa znalazł odzwierciedlenie na największej w Polsce wystawie branży Budowlanej – Międzynarodowych Targach Poznańskich. Uczestnicy „Budmy 2003” mieli możliwość nawiązać kontakty przede wszystkim z sąsiadami zza wschodniej granicy.
Tysiąc stu wystawców biorących udział w tegorocznej Budmie to niemal o jedną czwartą mniej niż w minionym roku. Zajęli oni powierzchnię 40 tys. mkw. (również o jedną czwartą mniejszą od ubiegłorocznej).
– Biorąc pod uwagę sytuację branży budowlanej na rynku, trudno nie szukać powiązań z wielkością naszych targów. Pomimo to Budma jest i tak największą prestiżową imprezą tego typu w kraju – zauważył Bogusław Zalewski, prezes Zarządu MTP podczas ogłaszania wyników o Złoty Medal MTP.
Drzwi i okna
Tegoroczni wystawcy reprezentowali 28 państw. W pawilonach 1 i 2 można było obejrzeć sto-iska z elementami ścienno – dekoracyjnymi, w 5 prezentowali się producenci materiałów budow-lanych, drewna, posadzek i podłóg. W 8 wystawiane były nowoczesne drzwi, okucia, schody i balustrady. Oprócz tego na Budmie prezentowali się producenci pokryć dachowych, bram wjaz-dowych, wind, płytek ceramicznych, izolacji, chemii budowlanej oraz elektronarzędzia.
Województwo lubelskie na Budmie reprezentowane było przez firm: Aliplast, Aluron i Pol – Skone z Lublina, EkoKlinkier Bogdanka z Puchaczowa, Juwent z Ryk, Lear z Białej Podlaskiej, Unidor ze Świdnika oraz Wisberg z Włodawy. Wprawdzie nie była to imponująca liczba, jednak to że przedsiebiorstwa z lubelskiego chcą zaistnieć na tych targach jest już zielonym światłem dla następnych. Do tej pory bowiem poza dwoma–trzema firmami z naszego regionu trudno było odnaleźć jakiś lubelski akcent, oczywiście poza zwiedzającymi. W tym roku również można było spotkać liczne grono szefów lubelskich firm podczas zwiedzania Budmy. Możliwość nawiązywa-nia nowych kontaktów handlowych, jakie dają targi, na pewno może być wykorzystana w działalności każdego przedsiębiorstwa.
Misja na Wschód
Jak można było zauważyć organizatorzy tegorocznej Budmy duży nacisk położyli na rozwinię-cie kontaktów handlowych z naszymi wschodnimi sąsiadami. Forum Współpracy Budowlanej Europy Środkowo – Wschodniej, które odbywało się w czasie targów i udział w nim wzięli przedstawiciele rosyjskiego resortu budownictwa, pozwoliło uczestnikom na zapoznanie się z możliwościami eksportu produktów lub usług na rynki wschodnie. Targi odwiedziła także Ukraińska Misja Gospodarcza.
Podczas spotkań ukraińscy przedsiębiorcy zaprezentowali przedstawicielom polskich przedsię-biorstw budowlanych możliwości współpracy.
Nie tylko wystawa
Bardzo bogaty był tegoroczny program konferencji i seminariów przygotowanych przez orga-nizatorów. Podczas Dnia Architekta w imprezach uczestniczyli wybitni rosyjscy architekci. Na-tomiast podczas Dnia Dekarza spotkało się na Budmie środowisko dekarzy. O rynku dystrybucji materiałów budowlanych debatowano podczas Dnia Dystrybutora.
W czasie trwania Budmy wręczono także złote medale MTP. Rozstrzygnięto konkursy: Acan-thus Aureus, Podłogi – Dobry Wybór - 2003, Izolacja Roku, Platynowa i Złota Kielnia oraz Pla-tynowe Wiertło. W konkursie firmy Bosch na Platynowe Wiertło zaszczytne wyróżnienie otrzy-mał lubelski oddział Mitexu S.A. za kompleks rekreacyjny Resort and Spa przy hotelu Mrongovia w Mrągowie.
Równocześnie z Budmą odbywała się Międzynarodowa Wystawa Zabezpieczeń „Securex”. Prezentowano na niej najnowsze urządzenia, systemy alarmowe i antywłamaniowe. Urszula Kieller