Ceny surowców energetycznych nieustannie rosną i będą rosły. To nieuniknione.
Ciepło z ziemi
Dzięki takiemu systemowi pracy możliwe staje się pozyskiwanie nawet 6 kW energii na cele grzewcze przy pobieranym 1 kW energii elektrycznej, która zostaje zużyta na napędzanie pompy ciepła.
Aby jednak korzystać z takiego źródła energii należy mieć projekt instalacji grzewczej i najlepiej już na etapie budowy domu przygotować ziemną część robót. Warto wiedzieć, że w lecie pompy ciepła mogą służyć do klimatyzowania pomieszczeń.
A może kolektory?
System takich kolektorów będzie przydatny wszędzie tam, gdzie jest duże zużycie ciepłej wody – np. w domkach jednorodzinnych, fermach, przedsiębiorstwach, hotelach, obiektach sportowych. System ten, oprócz podgrzewania wody, może dogrzewać pomieszczenia przy pomocy kolektorów podłączonych do układu centralnego ogrzewania.
Gdy zastosujemy go w obiektach, które nie są zamieszkiwane przez cały rok, skutecznie przyczynią się do obniżenia ich zawilgocenia i powstawania pleśni. W okresie zimy dogrzewanie słoneczne podniesie temperaturę wewnątrz obiektu i zapobiegnie przemarzaniu ścian.
Rozwiązania te pozwalają nie tylko zmniejszyć koszty ogrzewania, ale przyczyniają się też znacznie do ochrony środowiska naturalnego.