Elewacja podwieszana Lofatec
Jednym z systemów elewacyjnych, funkcjonujących w taki sposób jest elewacja podwieszana Lofatec. Panele elewacyjne są wykonane z kompozytowego tworzywa sztucznego, które zostało wytworzone specjalnie dla potrzeb tego systemu elewacyjnego. Tworzywo to składa się z żywicy syntetycznej połączonej mineralnym wypełniaczem ze zbrojeniem z włókna szklanego. Materiał ten powoduje, że elementy okładziny są lekkie, co sprawia, że ich montaż jest łatwy i szybki, a uszkodzenie można łatwo wymienić. Tworzywo o gęstości ok. 2 g/cm sześć, z którego zbudo-wane są elementy elewacji jest trwałe, odporne na wpływ czynników atmosferycznych i ma klasę odporności ogniowej B1 według DIN 4102.
Budowa
System Lofatec tworzą panele okładziny wierzchniej, panele narożne oraz elementy osłaniające ościeża otworów okiennych i drzwiowych. Wszystkie są wykonane z kompozytowego tworzywa sztucznego.
Powierzchnia paneli może być gładką. Może też mieć fakturę i kolor imitujący metal, kamień, łupek kamienny bądź zwykły tynk. Na zmówienie powierzchnie paneli pokrywa się środkiem ułatwiającym usuwanie grafitti. Krawędzie elementów elewacyjnych są przystosowane do łącze-nia ich na pióro i wpust, i wyprofilowane tak, że umożliwiają odprowadzanie wody deszczowej bez konieczności stosowania dodatkowych profili.
Panele są dostępne w kilku różnych formatach, które bez problemów można ze sobą łączyć . Do wszystkich formatów płyt pasują profile systemowe oraz specjalne elementy mocujące, które są niewidoczne na zewnątrz. Panele elewacyjne są stale dostępne w kilkunastu kolorach standar-dowych, a na zamówienie także z palety RAL.
Zastosowanie
Dzięki różnym rozmiarom paneli system Lofatec można zastosować na domach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych. Sys-tem ten jest rozwiązaniem zarówno dla budynków nowo wznoszonych, jak i modernizowanych.
NA poddruku
Montaż systemu Lofatec
Elementy elewacji montuje się na aluminiowej lub drewnianej konstrukcji wsporczej. Kon-strukcja z aluminium składa się ze wsporników przymocowanych do ścian budynków za pomocą kołków rozporowych oraz z przymocowanych do nich profili nośnych elewacji.
Do ścian budynku najpierw montuje się łaty poziome o przekroju poprzecznym 40x40 mm, w rozstawie dostosowanym do szerokości i wysokości paneli. Pomiędzy łatami poziomymi moż-na ułożyć pierwszą warstwę ocieplenia grubości 40 mm. Materiał termoizolacyjny (płyty z twardej wełny mineralnej lub styropianu) mocuje się do ściany budynku za pomocą kołków rozporowych z tworzywa sztucznego.
Do łat poziomych mocuje się łaty pionowe o przekroju porzecznym 40x60. Umieszcza się je w rozstawie dopasowanym do szerokości paneli elewacyjnych i przykręca śrubami do drewna lub przybija wyprofilowanymi gwoździami. Miedzy łatami pionowymi można ułożyć ocieplenie. Jednak grubość tej drugiej warstwy nie powinna być większa niż 40 mm. Pomiędzy termoizolacją a panelami okładziny powinno być minimum 20 mm dystansu pozwalającego na przepływ powie-trza wentylującego elewacje.
Do tak wykonanego rusztu mogą być montowane panele elewacyjne. Przykręca się je do kon-strukcji śrubami lub mocuje nitami. Mocując okładzinę trzeba wziąć pod uwagę, że kompozytowe tworzywo sztuczne, z jakiego są wykonane panele, zmienia swoje wymiary pod wpływem tempe-ratury, dlatego pomiędzy panelami należy pozostawić odstęp przynajmniej 1 mm, aby uniknąć deformacji płaszczyzny elewacji.
(elle)