Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

19 lutego 2003 r.
13:57
Edytuj ten wpis

Nowy wymiar elewacji

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trwałość domu zależy w dużej mierze od utrzymania stałych warunków termicznych, jak rów-nież zapobiegania erozji ścian zewnętrznych budynku oraz ich zawilgoceniu. Uwarunkowania te mogą być spełnione dzięki odpowiedniej budowie elewacji, np. elewacji podwieszanej wentylo-wanej naturalnie. Najważniejszą cechą elewacji podwieszanej jest to, że dwie jej warstwy – termoizolacja i okładzina wierzchnia – przedzielone są pustką powietrzną, uzyskaną dzięki kon-strukcji wsporczej okładziny. Ta wolna przestrzeń, w której występuje ciągły przepływ powietrza, spełni a bardzo ważną funkcję. W naturalny sposób odprowadza wilgoć z ocieplenia i z powierzchni ścian, co wydłuża trwałość zarówno warstwy termoizolacyjnej, jak i samego bu-dynku. Wentylacja ta odprowadza również nadmiar ciepła wywołanego działaniem promieni słonecznych, co ma coraz większe znaczenie w związku ze stałym ociepleniem się klimatu.
Elewacja podwieszana Lofatec
Jednym z systemów elewacyjnych, funkcjonujących w taki sposób jest elewacja podwieszana Lofatec. Panele elewacyjne są wykonane z kompozytowego tworzywa sztucznego, które zostało wytworzone specjalnie dla potrzeb tego systemu elewacyjnego. Tworzywo to składa się z żywicy syntetycznej połączonej mineralnym wypełniaczem ze zbrojeniem z włókna szklanego. Materiał ten powoduje, że elementy okładziny są lekkie, co sprawia, że ich montaż jest łatwy i szybki, a uszkodzenie można łatwo wymienić. Tworzywo o gęstości ok. 2 g/cm sześć, z którego zbudo-wane są elementy elewacji jest trwałe, odporne na wpływ czynników atmosferycznych i ma klasę odporności ogniowej B1 według DIN 4102.
Budowa
System Lofatec tworzą panele okładziny wierzchniej, panele narożne oraz elementy osłaniające ościeża otworów okiennych i drzwiowych. Wszystkie są wykonane z kompozytowego tworzywa sztucznego.
Powierzchnia paneli może być gładką. Może też mieć fakturę i kolor imitujący metal, kamień, łupek kamienny bądź zwykły tynk. Na zmówienie powierzchnie paneli pokrywa się środkiem ułatwiającym usuwanie grafitti. Krawędzie elementów elewacyjnych są przystosowane do łącze-nia ich na pióro i wpust, i wyprofilowane tak, że umożliwiają odprowadzanie wody deszczowej bez konieczności stosowania dodatkowych profili.
Panele są dostępne w kilku różnych formatach, które bez problemów można ze sobą łączyć . Do wszystkich formatów płyt pasują profile systemowe oraz specjalne elementy mocujące, które są niewidoczne na zewnątrz. Panele elewacyjne są stale dostępne w kilkunastu kolorach standar-dowych, a na zamówienie także z palety RAL.
Zastosowanie
Dzięki różnym rozmiarom paneli system Lofatec można zastosować na domach mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej i obiektach przemysłowych. Sys-tem ten jest rozwiązaniem zarówno dla budynków nowo wznoszonych, jak i modernizowanych.
NA poddruku
Montaż systemu Lofatec
Elementy elewacji montuje się na aluminiowej lub drewnianej konstrukcji wsporczej. Kon-strukcja z aluminium składa się ze wsporników przymocowanych do ścian budynków za pomocą kołków rozporowych oraz z przymocowanych do nich profili nośnych elewacji.
Do ścian budynku najpierw montuje się łaty poziome o przekroju poprzecznym 40x40 mm, w rozstawie dostosowanym do szerokości i wysokości paneli. Pomiędzy łatami poziomymi moż-na ułożyć pierwszą warstwę ocieplenia grubości 40 mm. Materiał termoizolacyjny (płyty z twardej wełny mineralnej lub styropianu) mocuje się do ściany budynku za pomocą kołków rozporowych z tworzywa sztucznego.
Do łat poziomych mocuje się łaty pionowe o przekroju porzecznym 40x60. Umieszcza się je w rozstawie dopasowanym do szerokości paneli elewacyjnych i przykręca śrubami do drewna lub przybija wyprofilowanymi gwoździami. Miedzy łatami pionowymi można ułożyć ocieplenie. Jednak grubość tej drugiej warstwy nie powinna być większa niż 40 mm. Pomiędzy termoizolacją a panelami okładziny powinno być minimum 20 mm dystansu pozwalającego na przepływ powie-trza wentylującego elewacje.
Do tak wykonanego rusztu mogą być montowane panele elewacyjne. Przykręca się je do kon-strukcji śrubami lub mocuje nitami. Mocując okładzinę trzeba wziąć pod uwagę, że kompozytowe tworzywo sztuczne, z jakiego są wykonane panele, zmienia swoje wymiary pod wpływem tempe-ratury, dlatego pomiędzy panelami należy pozostawić odstęp przynajmniej 1 mm, aby uniknąć deformacji płaszczyzny elewacji.
(elle)

Pozostałe informacje

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium