Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

30 stycznia 2003 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Ochroni w mroźną zimę

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Żebyśmy nie marzli w domu, gdy zimowe wieczory przyniosą ujemne temperatury i nie wystarczy nastawienie grzejników na maksymalną moc, musimy wybrać odpowiednie materiały, z których powstaną nasze cztery kąty. Najlepiej gdyby chroniły nas one przed zimnem z zewnątrz i wysokimi rachunkami za ogrzewanie.
35% skumulowanego ciepła ucieka z domu przez ściany. Żeby skutecznie zatrzymać ciepło we wnętrzu, mury muszą być wykonane z materiału charakteryzującego się dobrą termoizolacyjnością. O wyborze odpowiednich materiałów trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu, by podczas pierwszych mrozów nie okazało się, że ogrzewanie pochłania ogromne sumy, a mimo to temperatura wewnątrz budynku daleka jest od ideału. Rynek budowlany proponuje obecnie wiele technologii wykorzystujących różne systemy izolacji budynków. Często dana technologia wybierana jest głównie ze względu na pozornie niską cenę. Tak jest w przypadku tradycyjnej ściany wielowarstwowej, gdzie koszt postawienia metra kwadratowego muru wynosi około 70 zł. Wydaje się więc, że jest to technologia ekonomiczna. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku konieczna jest dodatkowa izolacja wełną mineralną lub styropianem. To już podnosi cenę metra kwadratowego takiej ściany do 130 zł. Mniej więcej tyle samo kosztuje metr kwadratowy muru z bloczków z betonu komórkowego ytong. Wysoka jakość tego materiału gwarantuje stabilność termiczną budynku, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wad tradycyjnej technologii.
Jedna a ciepła
O tym, czy w domu jest zimą ciepło i przyjemnie, decyduje wiele elementów, m.in. okna, dach oraz materiał, z jakiego wykonano ściany. Wszystkie materiały muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne. Według rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla materiałów budowlanych wynosi 0,3 W/ (m²K). Przepis ten dotyczy jednak tylko ścian zewnętrznych o budowie warstwowej, z dodatkową izolacją cieplną typu wełna mineralna czy styropian. Jeśli ściana jest jednorodna, czyli wykonana z jednego materiału o właściwościach jednocześnie konstrukcyjnych i izolacyjnych, to współczynnik ten nie powinien być większy niż 0,50 W/ (m² K). Beton komórkowy ytong należący do tej właśnie kategorii ma izolacyjność cieplną lepszą niż tradycyjna ściana – 0,23 W/ (m² K). Przy takich parametrach termicznych jednowarstwowe ściany z ytonga nie wymagają dodatkowego systemu izolacji. Pozwala to uniknąć kilku niebezpieczeństw związanych z późniejszą eksploatacją budynku. Na przykład źle zaizolowane nadproże lub wieniec mogą być przyczyną wykraplania się pary wodnej na jego wewnętrznej powierzchni. Ściana jednowarstwowa z ytonga, zapewnia budynkowi dobry mikroklimat - powietrze nie jest ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Jednowarstwowa ściana z betonu komórkowego ytong odznacza się nie tylko dobrą termoizolacyjnością, ale także optymalną bezwładnością cieplną. Oznacza to, że ściana taka przekazuje ciepło z jednej strony na drugą w ciągu ok. 8 – 11 godzin, co stanowi czas czterokrotnie dłuższy niż w przypadku tradycyjnych materiałów ściennych. Wyłączenie ogrzewania nie spowoduje więc nagłego spadku temperatury w domu z ytonga. Z kolei latem, dzięki tej właściwości bloczków ytong, w mieszkaniu utrzymuje się przyjemny chłód.
W przypadku ściany wielowarstwowej istnieje niebezpieczeństwo powstawania tzw. mostków termicznych - nieszczelności, przez które z domu może uciekać ciepło. Jednorodność ściany
z bloczków betonu komórkowego połączonych ze sobą cienką spoiną zaprawy eliminuje ryzyko powstawania takich newralgicznych punktów.
Co jedna, to nie dwie
Wznoszenie ściany warstwowej składa się z kilku etapów, m. in. z wykonania warstwy nośnej ściany, przymocowania warstwy izolacji i warstwy licowej (np. płytek lub cegieł klinkierowych albo powłoki tynkarskiej). W powyższym wypadku należy przestrzegać kolejności prac i przerw technologicznych. Każdy etap wykonuje się po zakończeniu poprzedniego. Wykonanie ściany z jednego rodzaju materiału jest dużo szybsze i ekonomiczniejsze – po wymurowaniu ściany pozostaje tylko wykonanie lica ściany. Skraca to czas potrzebny do wybudowania 1 metra kwadratowego ściany do 1 godziny. Jest to czas trzykrotnie krótszy niż w przypadku stawiania tradycyjnej ściany wielowarstwowej. Oszczędzamy też na kosztach robocizny. Do łączenia bloczków ytong nie potrzeba grubej spoiny. Dzięki zmniejszeniu grubości tynku, jednowarstwowa ściana z ytonga jest cieńsza niż tradycyjna. W praktyce oznacza to, że przy takich samych wymiarach zewnętrznych budynku, bez dodatkowych nakładów finansowych zyskujemy na dodatkowej powierzchni. Przykładowo przy obrysie domu 10 x 10 m zyskujemy około 3,8 m². Taka powierzchnia swobodnie wystarcza na małą łazienkę czy garderobę.
Ograniczenie kosztów
Budując w ten sposób oszczędzamy też na kosztach transportu i składowania materiałów na budowie. Bloczki ytong są bowiem dużo lżejsze niż komponenty ściany dwuwarstwowej, a dzięki sporym gabarytom jednego bloczka dużo łatwiej je przewieźć i przenosić. Materiał ten można także składować bez obaw, że zaszkodzi mu deszcz czy mróz. Dom zbudowany
z jednowarstwowych ścian ytong jest tańszy niż wykonywany ze ścian warstwowych, ponieważ właściwości bloczków pozwalają na ograniczenie kosztów i uzyskanie przyjemniejszego mikroklimatu w wymarzonym domu. (UK, TR)

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium