Te ostatnie wpłynęły w pewnym stopniu na powstanie popularnej, z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, serii reklamowanej jako Meble Dla Kowalskiego. Były to kupowane w paczkach elementy do samodzielnego montażu. Takimi składakami, których głównym wyróżnikiem były półki można było zabudować całą ścianę. Kupowano ich wówczas sporo, do nowych mieszkań w blokach, ale trwało to krótko.
Uniwersalne meble
Tamtejsze fabryki mebli zajmowały się kompleksową produkcją. Z jednej firmy wychodziły różne zestawy, zarówno mebli skrzyniowych, szkieletowych, jak i tapicerowanych, a niekiedy nawet kuchennych. To również w tych zakładach były wytwarzane meblościanki, które wyparły z rynku zestawy składane. Nowe meble były to komplety z trzech segmentów o różnych funkcjach i przeznaczeniu. Nie wymagały składania, po przywiezieniu i ustawieniu w domu nadawały się do bezpośredniego użytku.
Wejście z segmentem
Było tak do połowy lat osiemdziesiątych, kiedy na skutek zmian gospodarczych i własnościowych sytuacja się zmieniła. Nastąpiła wąska specjalizacja w produkcji mebli. Wyodrębnienie się zakładów o jednolitych technologiach przykładowo wykonujących tylko meble skrzyniowe, spowodowało też zmiany w asortymencie. Meblościanki zostały wyparte przez produkowane do dzisiaj meble segmentowe. Ich zaletą jest możliwość zestawiania w dowolne konfiguracje. Różnorodność wymiarów, funkcji, kształtów i przeznaczenie pozwala na zabudowę dowolnego kształtu i wielkości pomieszczenia. Taka wielofunkcyjność przydaje się nie tylko w mieszkaniu, ale jak pokazuje praktyka także i w biurze.
Segment bez tajemnic
Fronty w meblach lepszej jakości wykonane są z litego drewna. Również okleiny do nich są z naturalnych drzew europejskich i egzotycznych Natomiast dodatki ozdobne najczęściej wykonane są z płyty MDF. Drewno lite to olcha i brzoza, natomiast okleiny czereśnia, buk, dąb, mahoń, orzech. W niższych klasach fronty wykonane są z płyty wiórowej lub MDF. Natomiast okleiny z folii drewnopodobnej (dekorfolii). Są również meble z kryjącą farbą, która daje tylko kolorystykę. Są one rzadziej produkowane i na ogół w o łagodnych, pastelowych odcieniach oraz czarne.
Moda na witryny
Największą uwagę w zestawach, skupiają przypominające nieco dawne, przeszklone kredensy - witryny. Zmieniła się nie tylko ich nazwa, ale również funkcja. Obecnie nie trzyma się, jak dawniej na widoku serwisów ceramicznych lub kolekcji kryształów. Wobec tego przeszklona góra z półeczkami przystosowana jest bardziej dla książek i drobnych przedmiotów. Natomiast na cenniejsze, mniej używane rzeczy przeznaczona jest zamykana dolna część witryny.
Pokojowe kredensy są różnych rozmiarów i funkcji. Małe, przeznaczone do naroży pokoju, swoim wyglądem przypominają dawne stojące zegary. Witryny można kupować w wersji segmentowej lub jako samoistny mebel.
Dopingujące targi
Na zmianę mebli duży wpływ mają również międzynarodowe i krajowe targi. Te ostatnie odbywają się dwa razy w roku u czołowych producentów. Są one miejscem spotkań wszystkich zainteresowanych stron. Pokazywane są tam nowości. Jeszcze niedawno sporym zainteresowaniem cieszyły się meble z Hiszpanii i Włoch. Teraz produkty z rodzimych zakładów, dorównują zachodnim we wszystkich szczegółach, a bywa że i je przewyższają. Jan Kasprzak