Jedną z form wentylacji mieszkania jest naturalna dyfuzja przez ściany budynku. Jest to możliwe przy użyciu takich materiałów jak cegła wapienno – piaskowa, kamień lub drewno. Ściany z nich zbudowane umożliwiają stopniową wymianę powietrza.
Uszczelnienie domów w celu zaoszczędzenia energii oraz stosowanie niezdrowych materiałów i technologii budowlanych jest częściową przyczyną niekorzystnych dla zdrowia objawów współczesnego „chorego domu”. Szczelne lokum naszych czasów, to zamknięte pudełko zbudowane z nieprzepuszczalnych materiałów, przez co naturalna wentylacja jest ograniczona w znacznym stopniu. Zanieczyszczenia gromadzą się i krążą po domu.
Jak uniknąć „chorych domów”
Mieszkanie musi być zintegrowane z naturalnymi procesami zachodzącymi wokół niego. Ściany, sufity, podłogi i dach powinny przepuszczać powietrze i wilgoć. Taki dom – bez warstw nieprzepuszczalnego plastiku – oddycha, przy czym powietrze i wilgoć przenikają stopniowo, bez strat energii. Jednym z materiałów budowlanych dostępnych na polskim rynku, z którego można wybudować „oddychający dom” są cegły wapienno – piaskowe Silka. Ten materiał budowlany to nic innego jak replika naturalnego piaskowca. Do jej wyprodukowania używa się wyłącznie naturalnych składników: piasku (90%), wapna (7%) i wody (3%).
Przenikanie pary wodnej
Zimą wewnątrz mieszkania rzeczywista ilość pary wodnej zawartej w powietrzu zazwyczaj jest wyższa niż na zewnątrz. Na skutek różnicy ciśnienia, para wodna z wnętrza budynku jako cieplejsza usiłuje „uciec” na zewnątrz. Zjawisko to nazywa się przenikaniem pary wodnej lub potocznie „oddychaniem muru”. W zależności od użytych materiałów budowlanych napotyka na określony opór. W przypadku bloczków wapienno – piaskowych Silka przenikanie pary wodnej jest duże przy wysokiej wilgotności względnej, natomiast bardzo słabe przy wilgotności niskiej. Silka pozwala uzyskać najkorzystniejszą wilgotność ok. 60% (warunki średnio wilgotne).
Regulacja wilgotności w domu odbywa się w ten sposób, że nadmiar wilgoci jest usuwany na skutek jej przenikania na zewnątrz ścian, podczas gdy pozostała część mieszkania nie wymaga dużej wentylacji. Prowadzi to do oszczędności ciepła zimą. Ponadto dobra przenikalność pary wodnej pozwala ograniczyć znacząco niebezpieczeństwo pojawienia się kondensacji. Wpływa to na znaczną poprawę stanu fizycznego budynku. Świeże powietrze, które przenika do wnętrza budynku przez ściany i dach zapewnia w sposób naturalny stałą wentylację, regulując jakość powietrza przez dowolną, ale stałą wymianę, zapewniając odpowiednią wilgotność i równowagę elektrostatyczną. (E, RG)