Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego okna, należy sprawdzić je pod wieloma względami, m.in. przenikalności cieplnej, umocowania uszczelek, zastosowanych okuć. Modne są zarówno okna plastikowe jak
i drewniane
Co musi okno
Okna mają oświetlać pomieszczenie, dostarczać stale świeżego powietrza oraz chronić przed zimnem, wiatrem i hałasem. Są też ważne dla architektury budynku – od ich urody i rozmieszczenia zależy wygląd elewacji. Powinny być zatem ładne i trwałe.
Dziś standardem, bez względu na materiał, są okna jednoramowe z szybami termoizolacyjnymi. Najczęściej mają one okucia obwiedniowe, pozwalające na rozwieralne, uchylno-rozwieralne lub uchylno-przesuwne otwarcie skrzydła. W zależności od wielkości otworu okiennego montuje się jedno- i dwuskrzydłowe lub (rzadziej ) trzy- i czteroskrzydłowe.
Trudny wybór
Okna z każdego materiału może być dobre i złe. O jakości okien i ich właściwościach decyduje nie tylko materiał, z którego są robione ramy (warto wiedzieć, że cena 1 mkw. podobnej klasy okien drewnianych i z PCW jest podobna), ale też: nowoczesna technologia produkcji, staranność wykonania, dobór szyb, okuć, uszczelek i innego osprzętu oraz precyzyjny montaż.
Dlatego w folderach markowych okien zawsze znajdziemy producentów szkła, okuć, lakierów, uszczelek. Miarodajnym wskaźnikiem jakości są aprobaty techniczne, które powinien posiadać każdy wyrób. Zawierają one informacje o typach okien, sposobach produkcji, materiałach, wymaganych współczynnikach i wiele innych.
Uwaga! Czasem producenci (chcąc obniżyć koszty produkcji) wprowadzają zmiany obniżające jakość, np. stosując niemarkowe, złej jakości uszczelki, okucia, itp.
Ocieplanie
Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jasności okna jest współczynnik przenikalności cieplnej U. W nowoczesnych energooszczędnych oknach wynosi od 1,3–1,5 W/mkw. K. Nie zawsze jednak konieczne są aż tak niskie wartości, bo przenikalność cieplna okien powinna być bowiem dobrana do przenikalności cieplnej ścian. Nie ma wiec potrzeby stosowania energooszczędnych okien w starych budynkach, których ściany są niedostatecznie izolowane cieplnie (od 1982 normy budowlane przewidywały dla ścian zewnętrznych U równe 1,16; dzisiaj 0,3).
Jeśli wymieniamy okap, np. w starym bloku z wielkiej płyty, to wystarczające z ekonomicznego punktu widzenia jest zastosowanie okien, których U wynosi 2,6 W/mkw. K.
Gdy kupujemy okna do nowego domu, wybudowanego w energooszczędnej technologii, powinny one mieć U możliwie najniższe, tak aby straty ciepła były minimalne. Najniższe potwierdzone przez badania U zestawu dwuszybowego posiadającego aprobatę techniczną wynosi 1,1. Wielu producentów zaczęło już jednak stosować w swoich oknach szyby, których U według ich wyliczeń równe jest 0,9.
Renomowani producenci zestawów termoizolacyjnych dają na swoje wyroby 5 lat gwarancji.
Uwaga! Każdy zestaw szyb termoizolacyjnych musi w widocznym miejscu na ramce dystansowej, wewnątrz przestrzeni międzyszybowej mieć zapisaną fabrycznie wartość współczynnika U. Jeśli go nie ma, to znaczy że szyba w nim użyta jest standardową szybą termoizolacyjną o U=2,8–3,0 W/mkw.