W specjalistycznym sklepie wybraliśmy już deski na podłogę. Ma być piękna. Trzeba ją jednak jeszcze fachowo ułożyć.
Najpierw legary
Funkcję izolacji cieplej i akustycznej często spełniają płyty z wełny mineralnej dodatkowo zabezpieczone tzw. podłogą ślepą. Usztywnia to strop oraz zapewnia dobre wypoziomowanie podłogi. Legary wykonane są z drewna miękkiego, najczęściej sosnowego, i umieszczane w rozstawie 50-70 cm.
Planując rozkład desek i ilość potrzebnego materiału nie należy zapomnieć o zapewnieniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach. Podłogę najlepiej układa się w temperaturze 15-20 stopni Celsjusza, po kilkudniowym "leżakowaniu" desek w pomieszczeniu, w którym mają być montowane.
Mocuje się je do legarów przy pomocy gwoździ wbijanych ukośnie w wyżłobienie wpustu deski lub prostopadle. Metoda ta pozwala ukryć gwoździe. Przybijanie desek rozpoczyna się od strony okna równolegle do krótszej ściany.
Układanie podłogi
Umożliwia to występowanie łączeń dokładnie w połowie deski z sąsiedniego rzędu i zapewnia estetykę posadzki. Spoiny pokrywa się listwą łączeniową lub szpachlem.
Same deski winny mieć wąskie słoje ułożone równolegle do krawędzi, gdyż zapewnia to trwałość i odporność na wilgoć takiej podłogi. Ich grubość zależy od rozstawienia legarów. Przy dużym rozstawie niezbędne są deski o grubości powyżej 3 cm, standardowe mają 2,5 cm grubości.
Deski po położeniu cyklinuje się
Dobór lakieru
Jeżeli zdecydujemy się na tak modne teraz lakiery ekologiczne, musimy się liczyć z tym, że są one mniej odporne na uderzenia, ścieranie, działanie światła słonecznego. Dlatego w pomieszczeniach, w których powierzchnie podłogi są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników stosujmy lakiery chemoutwardzalne.