Co prawda o rozmieszczeniu ścianek działowych decyduje projekt architektoniczny i stawia się je podczas budowy domu, ale bywa i tak, ze zamieszkane od dawna wnętrze chcemy – lub jesteśmy do tego zmuszeni – podzielić na mniejsze. Przy wyborze ścianek działowych, należy tak dobrać materiał konstrukcyjny ścianki, by możliwe było mocowanie na niej elementów zgodnych z przeznaczeniem pomieszczenia, np. szafek kuchennych. Wskazane jest także takie zaprojektowanie ścianki, aby chroniła przed przenikaniem dźwięków z jednego pomieszczenia do drugiego.
Ważne zasady
Przy dzieleniu przestrzeni należy pamiętać o kilku zasadach. Rozdzielając pokój zróbmy to tak, żeby do obu jego części docierało świtało dzienne. Jeżeli jest tylko jedno okno, to przeznaczmy na nie co najmniej 1,1 x 1,2 m – tyle miejsca potrzeba na ustawienie typowego biurka i krzesła. Wydzielając natomiast miejsce na spanie nie zapomnijmy zostawić minimum 70 – centymetrowego korytarza do swobodnego przechodzenia i sprzątania, Z kolei przestrzeń w jadalni warunkowana jest z reguły wielkością stołu.
Ze względu na materiał konstrukcyjny ścianki dzielimy na: drewniane, murowane (cegła, pustaki, pustaki szklane), z płyt i bloków oraz z płyt gipsowo – kartonowych. Warto wiedzieć, że ściankom działowym w budynkach mieszkalnych nie stawia się żadnych wymagań co do izolacyjności cieplnej.
Murowane, otynkowane
Ścianki murowane wykonuje się z cegieł lub pustaków ceramicznych. Ich grubość to 6,5 adaptacji strychu. Murowane są na zaprawie cementowej lub cementowo – wapiennej. Znakomicie nadaje się do tego gotowa zaprawa murarska np. Atlas. Można ją układać w warstwie o grubości od 6 do 40 mm. W przypadku, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona konieczne jest jej zbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, jako warstwę wykończeniową stosuje się tynki cementowe, cementowo – wapienne, gipsowe lub płyty gipsowo – kartonowe. (elle