A – jak agencja
1. Kupując z pośrednikiem:
* Masz dostęp do bazy adresowej agencji. Bez wychodzenia z domu, przez telefon, możesz zrobić wstępną selekcję ofert.
* Dobry agent umawia na spotkania z właścicielami mieszkań, ogląda je z tobą, doradza, a gdy już jakieś wybierzesz, załatwi za ciebie wiele formalności.
* Dobry pośrednik umie zbić cenę o kilkanaście procent. A skoro zaoszczędzisz w ten sposób, bez żalu wypłacisz agentowi jego prowizję (zwykle 2–3 proc. ceny mieszkania).
* Korzystaj z usług tylko licencjonowanych pośredników. Pełną ich listę znajdziesz na ineter-netowych stronach byłego Urzędu Mieszkalnictwa – www.umirm.gov.pl.
2. Szukając bez agencji, unikniesz płacenia prowizji i ryzyka, że trafisz na kiepskiego agenta. Wtedy jednak wszystko spada na twoją głowę: poszukiwania, negocjacje, formalności. Jeśli nie orientujesz się w cenach nieruchomości i nie potrafisz pertraktować, możesz przepłacić.
B – jak blok
Na oglądanie mieszkania umów się z właścicielem za dnia, bo wtedy najlepiej możesz ocenić wygląd budynku, elewacji, okien, drzwi, klatek schodowych oraz sąsiedztwo.
* Wychodząc z budynku, przyjrzyj się w jakim stanie jest klatka schodowa, jeśli jest brudna i wysmarowana graffiti, nie rokuje to dobrze. Zobacz czy jest domofon i czy działa. Zwróć uwa-gę, na którym piętrze jest mieszkanie oraz czy w budynku jest winda. Mieszkania na parterze i ostatnim piętrze są przeważnie tańsze.
* Mieszkanie kupujesz razem z okolica. Sprawdź, jak daleko będziesz miał do autobusu, skle-pów, przychodni zdrowia, a jeśli masz dzieci – jak daleko jest przedszkole czy szkoła.
C – jak cena
Zanim zaczniesz o niej dyskutować, właściciela dopytaj:
* o powierzchnię mieszkania i poproś o przedstawienie odpowiednich dokumentów, np. umo-wy kupna albo przydziału mieszkania;
* czy mieszkanie oferowane jest puste, czy z wyposażeniem,
* ile wynosi czynsz. Cena mieszkania może być atrakcyjna, ale czynsz bardzo wysoki. Do-wiedz się, ile kosztują mieszkania w okolicy.
* zadzwoń do kilku agencji i spytaj: ile można dostać, np. za dwupokojowe mieszkanie na par-terze w bloku czteropiętrowym z wielkiej płyty.
K – jak księga
Jeśli kupujesz mieszkanie hipoteczne (odrębne prawo własności) bądź mieszkanie spółdzielcze, które ma założoną księgę wieczystą, sprawdź koniecznie księgę wieczystą nieruchomości. Księgi są jawne – każdemu wolno je przeglądać.
M – jak mieszkanie
Gdy będziesz oglądał mieszkanie zwróć uwagę na:
* ściany, ze szczególnym uwzględnieniem sufitu przy oknach. Sprawdź czy nie są zagrzybione, czy w mieszkaniu nie ma wilgoci.
* okna – czy sta stare, czy nowe, szczelne czy wypaczone.
* podłogę w kuchni i łazience – wypatruj karaluchów, rybików itp.
* instalacje – wodną, gazową, elektryczną. Stare niekonserwowane instalacje grożą zalaniem, zwarciem lub wybuchem.
T – jak targowanie
Mieszkanie ci się spodobało i chcesz je kupić. Nie ekscytuj się ani nie zachwycaj zbytnio, bo właściciel nie obniży ceny. Jeśli mieszkanie oglądasz z agentem, to on w twoim interesie powi-nien wyliczać wady lokalu i negocjować cenę.
Kiedy mieszkania szukasz sam nie wpadaj w panikę. Sprzedający zawsze żądają więcej i z reguły godzą się na ustępstwa.
Kiedy się targujesz nie podawaj od razu maksymalnej kwoty, jaką jesteś w stanie zapłacić. (el-le)