Profilowane cienkie blachy dachowe w ostatnich latach przebojem zdobyły krajowy rynek. Zawdzięczają to przede wszystkim wysokiej jakości i funkcjonalności oraz wytłoczeniom w kształcie blachodachówek.
Ze względu na negatywne właściwości blachy, która pod wpływem temperatury zmienia swoje wymiary (może to prowadzić do deformacji i uszkodzeń dachu) przeprowadza się jej profilowanie. Po tej czynności jest ona bardziej sprężysta i odporna na odkształcenia. Ponadto uzyskuje wtedy lepszą wytrzymałość na podmuchy wiatru i uderzenia. Na duże powierzchnie dachów na halach czy obiektach użyteczności publicznej stosuje się blachy trapezowe, zaś w budownictwie mieszkaniowym w większości blachodachówki.
Produkowane z wysokogatunkowej ocynkowanej stali pokrytej syntetycznych powłokami i wierzchnią warstwą żywic organicznych są lekkim i trwałym pokryciem. Zamiast cynku może być także powłoka alucynkowa, którą tworzą stop aluminium, cynku i krzemy Każdy z dodatków pełni określone funkcje. Cynk chroni przed korozją i zalewa w razie powstania krawędzie cięć i drobne rysy. Alucynk jest trwalszy, zaś blacha nim powlekana posiada od 2 do 6 razy większą wytrzymałość. Poliester standard `zabezpiecza przed zmianą temperatur i promieniowaniem ultrafioletowym, nie zatrzymuje kurzu. Poliester utwardzony ma dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Powłoka z PWDF nie reaguje na kwaśne deszcze, natomiast z Puralu na korozję i promieniowanie słoneczne.
Zróżnicowana kolorystyka, lekkość, żywotność i konkurencyjna cena to kolejne zalety blaszanych arkuszy. Ze względu na mały ciężar wystarczy im lekka konstrukcja więźby i mniejsze fundamenty. Ważną cechą blachodachówek jest ich estetyczny elegancki wygląd i możliwość dostosowania do każdego otoczenia.` Niektóre ich rodzaje posiadają zatrzask uszczelniający, który sprawia, że na zakładkach bardzo ściśle do siebie przylegają. Wielu dystrybutorów nie tylko sprzedaje, ale również na podstawie rysunków wylicza ilości potrzebnych arkuszy oraz ich odpowiednio przycina.
Ostatnio w różnych odmianach blachodachówek swoje miejsce znalazły także arkusze profilowane na tradycyjne dachy blaszane. Klasyczny wygląd uzyskano wytłaczając pionowe o wysokości 35 mm występy. Takie stojące rąbki sprawiają złudzenia dachu montowanego tradycyjnymi metodami z pojedynczych elementów. Od blachodachówek różnią się one także grubością. Te pierwsze mają 0,5 mm, natomiast o tradycyjnym profilu 0,6 mm. Pozostałe właściwości są jednakowe dla obu pokryć. (zk)
Podpis pod zdjęcie
Piękno klasycznego wyglądu dachu w nowoczesnym wykonaniu prezentuje system blach profilowanych z "rąbkiem stojącym". Jest to nowa jakość w dachach.