Rośliny ozdobne doniczkowe nie najlepiej znoszą zimę. Często witają wiosnę w złej kondycji. Powodem jest najczęściej niedostateczna ilość światła oraz zbyt wysoka temperatura i suche powietrze w pomieszczeniach.
Przesadzamy kwiaty
Początek wiosny to ostatni dzwonek na przesadzanie roślin. Ziemię należy kupić w sklepie ogrodniczym, dobierając taką, która ma jak najwięcej informacji na opakowaniu takich, jak: skład, przeznaczenie, nazwę i adres producenta. Przyniesiona z ogrodu, choć żyzna, może być pełna szkodników i przyczyniać się do powstawania chorób.
Zabiegiem zastępczym jest wymiana górnej warstwy zużytego podłoża na nowe. Dotyczy to głównie starszych roślin, które rosną w dużych pojemnikach oraz tych, które nie lubią częstego przesadzania, np. araukaria, hibiscus.
Wybieramy doniczki
Doniczki należy dobierać tak, aby jak najładniej wyglądały w pomieszczeniu, pamiętając jednak o upodobaniach roślin. Dla tych, które lubią wilgoć, lepsze są doniczki plastikowe, do palm wysokie i smukłe, niższe i szerokie do roślin o płytkim systemie korzeniowym.
Odmładzanie roślin
Przerośnięte rośliny możemy odmłodzić. Przycinamy je (nawet o 2/3 długości) nad zdrowym pąkiem. Pobudzi to rośliny do krzewienia się. W ten sposób, co roku powinniśmy postępować z roślinami szczególnie szybko rosnącymi, np. trzykrotką. Wierzchołki z dwoma liśćmi możemy wykorzystać jako sadzonki. Łatwo korzeniące się wystarczy wstawić do wody. Inne zanurzamy w preparacie do ukorzeniania (można kupić w sklepie ogrodniczym), wkładamy do doniczek wypełnionych podłożem i przykrywamy folią, która ograniczy parowanie.
Wodny prysznic
Nie zapominajmy o czyszczeniu roślin z kurzu, który zatyka pory na liściach i utrudnia dostęp światła. Większość z nich lubi spryskiwanie wodą. Istnieją jednak gatunki, np. fiołek afrykański, czy cyklamen, które nie znoszą moczenia. Wtedy odkurzamy je suchym pędzelkiem. (Danuta Serwacka)