Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

20 listopada 2008 r.
14:42
Edytuj ten wpis

Pozbądź się z dachu azbestu

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza
0 1 A A

Robił furorę w latach 70., gdy po gierkowskim otwarciu na świat zaczęło się wielkie budowanie "drugiej Polski”. Fabryki nie nadążały z jego produkcją. Był tak poszukiwany, że aby go kupić, trzeba było mieć przydział od naczelnika gminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wtedy nikt nie przejmował się, że każda płyta eternitu - bo o nim mowa - zawiera ok. 11-13 proc. azbestu, materiału bardzo szkodliwego dla zdrowia. Ważniejsze były niska cena, to, że nie przepuszczał wody, jego wytrzymałość i inne dobre właściwości mechaniczne.

"Szydło”, czyli rakotwórcze właściwości eternitu z dodatkiem azbestu, wyszło na jaw wiele lat później.

Zdradzieckie włókienka

Chorobotwórcze działanie azbestu następuje w wyniku wdychania zawieszonych w powietrzu jego włókien. A lata go w nim dużo, więc ich wdychania uniknąć się nie da. Tym bardziej, że są one niewidoczne dla oka, bo są czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa.

Ich szkodliwość zależy od średnicy i długości. Większe włókna nie są tak szkodliwe, gdyż w większości zatrzymują się w górnych drogach oddechowych, skąd są usuwane przez rzęski. Włókna bardzo drobne usuwa z kolei system odpornościowy. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie (powyżej 5 mikrometrów), ale cienkie (o średnicy mniejszej niż 0,03 mikrometra) - tzw. respiralne.

Z powietrzem dostają się one do dolnych dróg oddechowych, wbijają się w płuca, gdzie pozostają na długo. W wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Skutkiem wdychania włókien azbestu, prócz raka płuc, mogą też być inne choroby: pylica azbestowa (azbestoza) czy międzybłoniak opłucnej lub otrzewnej.

Szkodliwość azbestu zależy od jego rodzaju, stężenia włókien we wdychanym powietrzu, długości trwania narażenia na wdychanie włókien.

Zagrożenie nie tylko na dachu

Włókna azbestowe przedostają się do powietrza np. podczas ścierania okładzin hamulcowych i sprzęgłowych samochodów starszego typu. Ale największe zagrożenie stanowią te ulatniające się podczas usuwania z dachów domów i budynków gospodarskich na wsi starych płyt, które się łamią i kruszą. Im bardziej zniszczony dach, tym więcej takich włókien się ulatnia.

- Gdy eternit spokojnie leży na dachu i porasta mchem, nie jest szkodliwy - twierdzi zajmujący się tą tematyką pracownik jednego ze starostw powiatowych. - Groźny staje się dopiero wtedy, gdy gospodyni dojdzie do wniosku, że mech ten szpeci dach i trzeba go z niego usunąć. Wysyła wtedy na dach swego męża z drucianą szczotką i wiadrem wody oraz zadaniem, by ten mech usunął. Gospodarz się oczywiście podporządkowuje woli swej połowicy. Dach zyskuje na wyglądzie, a środowisko po takiej robocie zyskuje miliardy rakotwórczych włókienek. Część z nich na trwałe osiada w płucach gospodarza i nawet może on nie skojarzyć, że rak płuc, na który po paru latach zachoruje, jest skutkiem tych prac na dachu.

24 lata na pozbycie się azbestu

Wyroby zawierające azbest muszą zniknąć do 2032 r. Tak stanowi rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 23 października 2003 r. (Dz.U. 2003, nr 192, poz. 1876). Z usunięciem go do tego czasu z dachów domostw i budynków gospodarczych może nie być większego problemu. Gorzej może być z wymianą rur wodociągowych, bo i do ich wytwarzania azbest był wykorzystywany.

Zbieraniem, transportem i unieszkodliwianiem (utylizacją) materiałów zawierających azbest zajmować się mogą tylko wyspecjalizowane firmy mające odpowiednie zezwolenia, przygotowanych do tego pracowników, przeszkolonych i odpowiednio wyposażonych w środki i sprzęt.

Pozostałe informacje

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci
18 maja 2024, 10:00

Warto odwiedzić dworzec. Wyprzedaż, wystawa i warsztaty dla dzieci

Fundacja KZMRZ zaprasza na weekendowe wydarzenia organizowane w hali po nieczynnym dworcu autobusowym przy Lubelskiej w Puławach. W sobotę - garażowa wyprzedaż. Dzień później zwiedzanie budynku i wystawa artystyczna w ramach "nocy muzeów".

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Jechał mimo zakazu i pod wpływem alkoholu

Mieszkaniec powiatu puławskiego został zatrzymany. Na decyzję sądu poczeka w areszcie.

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym
film

Moto.DW – ruszamy z programem motoryzacyjnym

Motoryzacja zawsze była obecna na łamach Dziennika Wschodniego. Czas przyszedł na nową formę, czyli program motoryzacyjny.

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - NovyHotel Falubaz Zielona Góra [na żywo]

O godzinie 18 Orlen Oil Motor Lublin podejmować będzie na swoim torze NovyHotel Falubaz Zielona Góra w składzie, którego wystąpi doskonale znany w Lublinie Jarosław Hampel. Faworytem meczu są oczywiście gospodarze, którzy celują w piąte zwycięstwo z rzędu

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

Kierowca pod wpływem alkoholu zatrzymany dzięki reakcji świadka

W środę wieczorem policjanci otrzymali wezwanie do miejscowości Gromada w powiecie biłgorajskim, gdzie w okolicy stacji benzynowej zgłaszający zauważył nietrzeźwego kierowcę Forda.

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

Lubartów: Motocykliści rozpoczynają sezon i pomagają

W najbliższą sobotę w Lubartowie będzie słychać przyjemny ryk silników i czuć zapach spalin. Ulicami miasta przejadą setki jednośladów. Przed nami 15. Kapucyński Piknik Motocyklowy połączony ze zbiórką charytatywną.

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje
galeria

Jak trzeba to i życie uratują. Świdniccy strażnicy miejscy i ich nietypowe interwencje

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS
Zamość

Prezydent "czyści" spółki. Nowy prezes w TBS

Po Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej przyszedł czas na Towarzystwo Budownictwa Społecznego Zamościu. Tu także jest już nowy prezes.

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia
galeria

Muzeum na Majdanku. 80-lecie utworzenia

Wystawy, konferencja i spotkania z okrutną historią. Przed nami szereg wydarzeń, a najbliższe już w ten weekend.

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czyszczenie zmywarki: krok po kroku

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak utrzymać swoją zmywarkę w nienagannej czystości i sprawności? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zmywarka to niezastąpione urządzenie w każdym domu, które znacznie ułatwia codzienne obowiązki. Ale aby służyło nam jak najdłużej, wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik Czyszczenie zmywarki: krok po kroku. Dowiesz się z niego, jak skutecznie wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami, jak często należy to robić oraz jak dbać o nią na co dzień. Przekonasz się, że utrzymanie czystości w zmywarce to naprawdę proste zadanie!

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?
POLITYKA
film

Polityczna dogrywka - czyli o co chodzi w Świdniku?

Gorąca polityczna sytuacja w Świdniku. Po wizycie w studiu Dziennika Wschodniego w cyklu Dzień Wschodzi, burmistrza Marcina Dmowskiego pojawiły się gorące komentarze ze strony jego przeciwników. Nie pierwszy raz. Zaraz po wyborach padły ostre słowa ze strony polityków kontrkandydatki w Edyty Lipniowieckiej z Polski 2050 oraz radnego powiatowego Mariusza Wilka.

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Jak znaleźć dobrego najemcę mieszkania?

Znalezienie odpowiedniego najemcy to kluczowy aspekt zarządzania wynajmem nieruchomości, który może przesądzić o sukcesie finansowym i operacyjnym każdego właściciela mieszkania.

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Prezydencki klub zgarnia komisje w radzie. PiS: Poszliście na całość

Ludzie prezydenta Michała Litwiniuka (PO) zgarnęli najważniejsze funkcje w komisjach Rady Miasta. - Jest silna opozycja 9 radnych z PiS. Niestety nie doceniliście tego – punktuje Stanisław Nikołajczuk (PiS).

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Puławski ratusz doczeka się windy. Ruszyły prace

Dwupiętrowy gmach Urzędu Miasta jeszcze w tym roku otrzyma zewnętrzną windę, która ułatwi komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Miasto wybrało już wykonawcę tego zadania. Koszty mają zamknąć się w granicach 900 tys. zł.

Święto miłośników świata roślin i zwierząt
galeria

Święto miłośników świata roślin i zwierząt

W Ogrodzie Saskim w Lublinie rozpoczęła się trzecia edycja Festiwalu Przyrody, którego organizatorem jest Fundacja Dla Przyrody. Tegoroczna edycja została skierowana w szczególności do uczniów szkół podstawowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium