Zanim zdecydujemy się na budowę własnego domu, najczęściej oglądamy setki gotowych projektów. Na podstawie danych z katalogu można orientacyjnie określić koszty inwestycji.
Najczęściej wybieramy dom , który ładnie wygląda na rysunkach. Dopiero później zaczynamy zgłębiać temat i sprawdzać, jaki będzie koszt budowy, czy jest to tani czy drogi dom.
Każdy metr kosztuje
Każdy dodatkowy metr to dodatkowe koszty nie tylko budowy, ale także ich wykończenia. O wygodzie domu nie decyduje jedynie jego powierzchnia, ale także funkcjonalnie zaprojekto-wane wnętrze.
Z garażem czy bez
Cena wykonania 1 mkw. garażu w obrysie domu zwykle nie przekracza połowy ceny 1 mkw. powierzchni mieszkalnej. Sposób jego wykończenia może oczywiście cenę tę znacznie podnieść..
Dom z poddaszem czy rezydencja
Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym będzie miał mniej fundamentów i mniejszą po-wierzchnię dachu niż parterowy o podobnej powierzchni. Jednak w domu piętrowym trzeba wykonać dodatkowe konstrukcje: strop między kondygnacjami (jest on droższy od połogi na gruncie) oraz schody.
Bez piwnic
Tani dom to dom bez piwnic. Koszty jej budowy mogą przekroczyć nawet 30 proc. wartości domu. Na koszt budowy piwnic ma wpływ duży zakres robót ziemnych, konieczność zaprojekto-wania odpowiednio wytrzymałych elementów konstrukcyjnych (ław fundamentowych, ścian, podłogi, stropu).
Jaka ściana
W opisie projektu wyczytamy, jakie i z czego mają być ściany w wybranym domu. W budownictwie tradycyjnym tańsze są ściany jedno-i dwuwarstwowe, a droższe ściany trójwar-stwowe.
Jaki strop
Z opisu projektu dowiemy się także, jaki strop został przewidziany w naszym domu. Bardzo popularne są stropu gęstożebrowe, chociaż nie są najtańsze.
Dach prosty czy skomplikowany
Konstrukcja dachu i jego pokrycie należą do kosztownych elementów domu i czasem mogą stanowić nawet 40 proc. wartości gotowego domu. Gdy szukamy taniego projektu wybierzmy dom z prostym dachem .
Uwaga na konstrukcje
Podczas oglądania rysunków w projekcie można zauważyć konieczność wykonania drogich elementów konstrukcyjnych. Wiele elementów żelbetowych, takich jak schody, słupy, podciągi zalicza się do kosztownych.
Drogie szkło
Gdy szukamy taniego projektu powinniśmy unikać dużych przeszklonych powierzchni, ponie-waż okna to spory wydatek. Kiedy wybierzemy nietypowy kształt okien to należy doliczyć do-datkowo jeszcze ok. 30 proc. więcej.
Ile kosztuje 1 mkw. domu
Za 1 mkw. domu o średnim standardzie wykończenia trzeba zapłacić w zależności od sposobu budowy i regionu od 1500 do 3000 zł. (elle)