Za oknem coraz chłodniej, a w domu ciepło i przyjemnie. Jak zatrzymać ciepło w domu, gdy na dworze zrobi się naprawdę zimno - podpowiadamy w naszym dzisiejszym poradniku.
- Sprzedają się, jak świeże bułeczki - przyznaje Henryk Kwiecień z lubelskiej firmy Hen-Bud. - Żeby wybrać najlepszy, należy zapoznać się z kilkoma systemami.
Metoda lekka mokra to powszechny sposób docieplania domów, i to zarówno nowo budowanych, jak i remontowanych.
Docieplenie elewacji
Dzięki termoizolacji ściany zyskują oczekiwany współczynnik izolacyjności termicznej i pomieszczenia nie tracą nagromadzonego ciepła. Do docieplenia elewacji używa się styropianu lub płyt wełny mineralnej. Wełna powinna mieć gęstość 80-150 kg/m sześc. W systemach dociepleń stosuje się samogasnący styropian odmiany nie mniejszej niż 15 (gęstość 15 kg/m sześc.)
Łączenie i zbrojenie
Płyty docieplenia trzeba solidnie przymocować do ściany, a od zewnętrznej strony wzmocnić i przygotować do nałożenia tynku elewacyjnego.
Zaprawy klejące. Używa się ich do mocowania styropianu lub wełny do ścian.
Kołki. Sam klej zwykle nie wystarcza, by płyty termoizolacyjne, zwłaszcza wełniane, przez długi czas utrzymywały się na ścianie. By mieć pewność, że nie oderwą się od muru, trzeba przytwierdzić je kołkami. Wełnę mocuje się kołkami z trzpieniem metalowym, styropian - rozprężnymi o trzpieniu z tworzywa sztucznego.
Zaprawy do warstwy zbrojonej. Pokrywa się nimi zamocowane płyty styropianowe lub wełniane. Często stosowane są zaprawy klejowe używane do mocowania ocieplenia.
Siatki zbrojące. Zabezpieczają izolację przed uszkodzeniem, dzięki nim tynk jest wytrzymalszy. Najlepsze są z włókna szklanego. Gorsze właściwości mają siatki z polipropylenu. Wytrzymałość siatek zależy od ich masy. Polecane są takie, których 1 mkw. waży 140-190 g. Średnica oczek powinna mieć od 3 do 5 mm. Siatkę wtapia się w zaprawę między pierwszą a drugą jej warstwę.
Preparaty gruntujące i podkłady tynkarskie. Nanosi się je na podłoże przed przyklejeniem materiału termoizolacyjnego i przed tynkowaniem na zaprawę klejową z zatopioną siatką. Mają wzmocnić podłoże i poprawić przyczepność do niego zaprawy klejowej.
Wykończenie - praktyczne i eleganckie
Warstwę dociepleniową (styropian, wełnę mineralną) ma ochronić tynk zewnętrzny. W systemach dociepleń stosuje się tynki cienkowarstwowe. Najpopularniejsze tynki stosowane w systemach dociepleń to:
Tynki mineralne - suche mieszanki cementowo-wapienne z dodatkiem środka uszlachetniającego. Ze względu na dobrą paroprzepuszczalność nadają się do systemów z wełną mineralną. Często są malowane paroprzepuszczalnymi farbami elewacyjnymi.
Tynki akrylowe - gotowe masy tynkarskie ze spoiwem akrylowym. Mają niską paroprzepuszczalność i są polecane do systemów ze styropianem. Są dość elastyczne, mogą być barwione na różne kolory.
Tynki silikatowe - są gotową do użycia masą tynkarską. Mają dobrą paroprzepuszczalność i warto je stosować w systemach z wełną mineralną.
Tynki silikonowe i silikonowo-żywiczne - łączą zalety tynków mineralnych i akrylowych. Są gotową do użycia masą tynkarską. Można je stosować zarówno w systemach ze styropianem, jak i z wełną mineralną.