Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

27 listopada 2001 r.
19:30
Edytuj ten wpis

Pytania o cztery kąty

0 0 A A

Jeśli w tym roku chcemy zacząć budowę mieszkania, żeby zaklepać sobie ulgę podatkową, powinniśmy wybranemu developerowi albo spółdzielni zadać poniżej przedstawione pytania. Gdy uzyskamy dokładne informacje, dopiero wtedy możemy podpisać umowę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wprawdzie niewiele czasu pozostało nam do załatwienia wszelkich formalności, jednak nie decydujmy się na ofertę pierwszą z brzegu. Jeśli nie możemy pojechać i sprawdzić kilku firm, to chociaż zadzwońmy i porównajmy ich propozycje.

Spółdzielnię i developera pytamy:
1. Ile kosztuje mieszkanie i jak ta cena jest indeksowana?
Są trzy możliwości:
• indeksacja wzrostem cen robót i materiałów budowlanych według wskaźnika GUS;
• indeksacja wskaźnikiem inflacji;
• indeksacja kursem walut, np. dolarów lub euro.
2. Jakie są terminy i wysokość wpłat?
Z developerem można negocjować wysokość i sposób płacenia kolejnych rat. Ze spółdzielnią niestety, nie, ale możemy upomnieć się o harmonogram wpłat i robót.
3. Za co płacimy?
Dopytajmy się w jakim stanie dostaniemy mieszkanie – w tzw. surowym zamkniętym czy „pod klucz”. Zakres robót musi być bardzo precyzyjnie określony. Sprawdźmy też czy jest zróżnicowana cena ze względu na kondygnację oraz wypytajmy o opłaty dodatkowe (za przeróbki, podniesienie standardu itp.). Dowiedzmy się, czy gdy zrezygnujemy z częściowego wykończenia, np. bez drzwi wewnętrznych, to cena zostanie obniżona.
4. Jakie są możliwości zmian w projekcie?
Zagwarantujmy sobie swobodę aranżacji wnętrza (postawienie ścianki działowej w innym miejscu niż przewidywał projekt albo jej wyburzenie). Zapiszmy w umowie dopuszczalny „zakres zaniechań i zmian”.
5. Co z garażem?
Spytajmy czy jego cena jest wliczona w cenę mieszkania, ile on kosztuje i jak wygląda – czy to osobny zamykany boks, czy tylko miejsce w wielostanowiskowym garażu podziemnym.
6. Co do tej pory firma już zbudowała?
Poprośmy o adresy osiedli czy budynków. Obejrzyjmy je. Porozmawiajmy z mieszkańcami o terminowości inwestycji, sposobie administrowania domu czy osiedlem itp.
7. Czy firma ma pisemne referencje?
Przeczytajmy je, ale uważajmy. Czasami bywa tak, że klienci, którzy napisali pochlebne słowa nagradzani są na przykład usunięciem usterek.
8. Czy firma ma tytuł prawny do działki, na której chce zbudować osiedle czy blok?
Muszą być albo jej właścicielami (mieć notarialny akt własności), albo wieczystymi dzierżawcami. W sądzie hipotecznym obejrzyjmy księgę wieczystą – dowiemy się czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką Sprawdźmy akt notarialny albo umowę wieczystej dzierżawy.
9. Co jest z pozwoleniem na budowę?
Jest czy go nie ma. Najlepiej, gdyby ono już było. Kiedy natomiast brakuje pozwolenia na budowę, zastępczo zażądajmy decyzji o warunkach zabudowy (wydaje ją gmina). Decyzja mówi nam jak na działce wolno budować (jaka ma być wysokość budynku, odległość od drogi, sąsiednich domów itp.). Sprawdźmy w gminie, jakie przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego terenu ma nasza działka. Zabudowa sprzeczna z celem, na który oddano grunt, może pociągnąć za sobą rozwiązanie umowy. Konsekwencje wynikające z prawa budowlanego to wstrzymanie budowy i nakaz rozbiórki.
10. Czy będzie budowane w pobliżu naszego domu czy osiedla?
Niezależnie od tego, co usłyszymy w spółdzielni czy w firmie, sprawdźmy w gminie ogólne plany przestrzennego zagospodarowania terenu żeby nie okazało się, że blisko osiedla powstanie droga szybkiego ruchu.
11. Czy zapewniona jest infrastruktura wokół budynku czy osiedla:
drogi dojazdowe, chodniki, oświetlenie itd. Kto będzie przygotowywał te tereny?
12. Kto i na jakich zasadach będzie administrował osiedlem?
W umowie z developerem zagwarantujmy sobie wpływ na wybór zarządcy. Członkowie spółdzielni powinni być poinformowani, kto będzie zajmował się administracją. Uchwałę w sprawie wyboru zarządcy powinno podjąć walne zgromadzenie członków.
13. Czy developer (spółdzielnia) współpracuje kredytowo z jakimś bankiem?
Taka współpraca pozwala nie martwić się samodzielnym załatwieniem kredytu. Poza tym bank może stanowić dobre źródło informacji o firmie.
14. Czy i na jakich warunkach można zrezygnować z umowy?
Zadbajmy o to, żeby niewiele stracić w przypadku koniecznego wycofania się z inwestycji. Teoretycznie powinno być tak, że pieniądze są nam zwracane wraz z odsetkami, ale to zdarza się bardzo rzadko. Minimum przyzwoitości to ich zwrot według ich wartości nominalnej. Kary za odstąpienie od umowy nie powinny być wysokie: 1–2 proc. łącznej ceny. Warunki wycofania się z umowy powinny być równe dla obu stron. Nie może być tak, że kiedy my się wycofujemy, to tracimy dużą część wpłaconych funduszy, a developer nic.
Postarajmy się, żeby w umowie był zapis o zadatku. W przeciwieństwie do zaliczki, ma on skutki prawne. W wypadku rozwiązania umowy z winy developera zadatek zostanie zwrócony. Jeśli to my się wycofamy – to przepadanie.
W przypadku spółdzielni warunki rezygnacji powinny być określone w statucie lub regulaminie. Ważne jest czy na nasze miejsce możemy wprowadzić wybraną przez nas osobę, która zapłaci nam odstępne.

Na innych warunkach budujemy z developerem, a na innych

• Umowa z developerem jest tzw. umową cywilnoprawną i możemy ją negocjować: ustalać rodzaj indeksacji czy sposób opłacenia rat
i ich wysokość, terminy płatności, wysokość kar umownych itp. Developer określa stałą cenę za produkt, który nam sprzedaje, czyli za mieszkanie.
• Podpisując umowę ze spółdzielnią, przystępujemy do swoistego stowarzyszenia i musimy respektować jego statut i regulamin. Nie można negocjować tej umowy i nie mamy wpływu np. na to, że spółdzielnia rozlicza się z nami kosztorysem powykonawczym, co w praktyce oznacza, że nie znamy ostatecznej ceny za 1 metr kwadratowy mieszkania.

Pozostałe informacje

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium