Bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw jest sprawą nadrzędną. Dlatego też firmy oferujące urządzenia dla maluchów starają się, by ich wyroby były przebadane w Cobrabid-BBC -jednostce certyfikującej na znak bezpieczeństwa B. Urządzenie z takim oznaczeniem nie stanowi zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia i środowiska naturalnego. Część obiektów drewnianych, jak również z innych materiałów przeznaczonych do ćwiczeń fizycznych przechodzi podobne badania także w Instytucie Sportu. Należy jednak pamiętać, że na rynku mogą znajdować się podróbki, bądź wytwarzane metodą chałupniczą wyroby, które nie posiadają takich atestów. Dlatego inwestor jeszcze przed zakupem powinien sprawdzić czy dane urządzenie posiada niezbędne aprobaty.
Poprawę bezpieczeństwa użytkowników placów zabaw można osiągnąć także przez między innymi prawidłowość montażu, stabilność konstrukcji i odpowiednią nawierzchnię. Z badań wynika, że poważnym urazom głowy na placach zabaw można zapobiegać poprzez zapewnienie bezpiecznego podłoża Nie ograniczy ono liczby wypadków, jednak może znacznie zredukować ryzyko potłuczeń i wynikłych z tego powodu pobytów w szpitalu. Przykład ten świadczy, jak ważny jest każdy szczegół zabudowy ogródka zabaw.
Równie istotna mająca niemały wpływ na bezpieczeństwo dzieci jest konserwacja sprzętu. Niektórzy producenci oferują za dodatkową opłatą serwis, którego roczny koszt wynosi około kilkuset złotych. Kwota ta wydaje się dość znaczną, ale przy cenie urządzeń idących w dziesiątki czy setki tysięcy jest znikoma. W przypadku braku serwisu, przeglądu powinien dokonać właściciel obiektu. Należy pamiętać, że tylko sprawne zestawy gwarantują w miarę bezpieczną zabawę. Zk