Telefony komórkowe już na dobre stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Statystycznie każdego dnia ponad 2 tys. Polaków kupuje telefon komórkowy. Popularność tej formy komunikowania się wynika z niewątpliwej wygody, jakie daje nam komórka.
W każdej chwili i w każdym miejscu
Dzięki niej nie jesteśmy uwiązani do jednego miejsca, możemy utrzymywać stały kontakt z otoczeniem w każdej chwili i w każdym miejscu. Aparaty stają się coraz mniejsze, coraz bardziej funkcjonalne i często oprócz standardowego wykonywania rozmów oferują mnóstwo mniej lub bardziej przydatnych funkcji, jak np. odtwarzanie plików muzycznych MP3 lub przesyłanie zdjęć. Nowinki techniczne pojawiają się każdego dnia. Telefon komórkowy może być obecnie nawet... wszyty w ubranie.
Niepodważalne zalety
Na korzyść komórki przemawia przede wszystkim wygoda, jaką daje przenośny telefon. Trochę gorzej wyglądają ceny rozmów w sieciach komórkowych – nadal, mimo licznych promocji i rabatów, rachunki za korzystanie z telefonów komórkowych są znacznie wyższe od opłat za połączenia w sieciach stacjonarnych. Sieci komórkowe stają się jednak coraz bardziej popularne, m. in. dzięki wprowadzeniu systemów pre paid i SMS - ów. Pod nazwą pre paid kryją się popularne telefony na kartę – wygodne, bo bez żadnych umów i rachunków. Wystarczy kupić telefon i co jakiś czas uzupełniać konto. Pakiet startowy i kupony uzupełniające konto można kupić prawie w każdym kiosku. SMS to krótkie wiadomości tekstowe przesyłane z telefonu na telefon, znacznie tańsze i wygodniejsze niż tradycyjne rozmowy, szczególnie lubiane przez młodzież. Niewątpliwa zaletą komórki jest też możliwość zapisywania numerów telefonów w książce telefonicznej będącej standartowym wyposażeniem każdego aparatu komórkowego.
Popularna stacjonarna
Nadal jednak najpopularniejszym sposobem komunikowania się pozostaje telefonia stacjonarna. Na jej korzyść przemawiają przede wszystkim znacznie niższe opłaty za rozmowy oraz możliwość korzystania z Internetu. O, ile telefony komórkowe dają możliwość odbierania i wysyłania poczty e-mail i korzystanie z wybranych usług internetowych, ich możliwości są ograniczone przez rozmiar aparatu i wyświetlacza. Sieci stacjonarne umożliwiają natomiast korzystanie z Internetu poprzez tzw. stałe łącza. Dla klienta oznacza to nieograniczony czasowo dostęp do sieci po zapłaceniu stałej opłaty miesięcznej.
Podobne rozwiązania
Konkurencja między telefonami komórkowymi a stacjonarnymi wymusiła też oferowanie podobnych rozwiązań technicznych. Dzisiaj także aparat stacjonarny posiada te same funkcje, co komórka, czyli pocztę głosową, przekazywanie połączeń, informacje o czasie i koszcie połączenia, wyświetlanie numeru rozmówcy i wiele innych. Korzystając z sieci stacjonarnej możemy też używać aparatu bezprzewodowego, jednak jego zasięg jest dość ograniczony, więc raczej nie zastąpi komórki. Z drugiej strony sieci komórkowe wprowadzają rozwiązania, które mają zastąpić telefony stacjonarne – posiadacz telefonu komórkowego będzie mógł w określonej strefie płacić za połączenia cenę zbliżoną do stawek wyznaczanych przez operatorów stacjonarnych. Może więc wkrótce będziemy mogli mieć tylko jeden telefon z wszystkimi funkcjami telefonu komórkowego i stacjonarnego.
Tomasz Kolasa