Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 lutego 2004 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Wiercenie otworów

0 1 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d Wiercenie otworów wydaje się jedną z prostszych czynności, jakie wykonujemy podczas remontu w domu. Jednak zanim zaczniemy pracę, powinniśmy się do niej przygotować, dobrać odpowiednie wiertła.
Natrafienie wiertłem na przewód elektryczny, rurę gazową lub wodociągową może być bardzo groźne w skutkach. Dlatego po zaznaczeniu na ścianie, podłodze albo suficie miejsca, w którym będzie otwór musimy ocenić czy pod powierzchnią nie przebiegają instalacje.
Przewody instalacyjne układa się z reguły w pionie lub poziomie. Jeśli kierunek ich przebiegu się zmienia, to zazwyczaj pod kątem prostym. Dlatego też spoglądając na miejsce mocowania wyłączników, gniazdek sieciowych, armatury wodociągowej czy gazowej możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć układ instalacji pod tynkiem. By mieć całkowitą pewność, że nie trafimy na przewody, warto skorzystać z dostępnych w sklepach wykrywaczy metali i instalacji elektrycznej będącej pod napięciem.
Wiertarka niezbędna w domu
Do prac domowych są przeznaczone dwa typy wiertarek elektrycznych: zasilane z sieci lub akumulatorowo. Prawie każda wiertarka sieciowa, a także wiele modeli akumulatorowych, ma wbudowaną tzw. funkcję udaru, niezbędną podczas wiercenia otworów w betonie. W obu rodzajach wiertarek cała lub prawie cała obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a rękojeść dodatkowo pokryta jest materiałem izolacyjnym.
Wiertarki akumulatorowe nie ustępują sieciowym pod względem jakości, a są od nich lżejsze i poręczniejsze (w pracy nie przeszkadza sznur sieciowy). Kosztują jednak znacznie więcej.
Wiercąc w drewnie, tworzywach sztucznych lub cienkich elementach metalowych, można użyć wiertarki mechanicznej (ręcznej). Jednak takie wiertarki mają zazwyczaj mały uchwyt do mocowania wierteł – o średnicy 6 mm.
Nie zawsze łatwe wiercenie
W drewnie i materiałach drewnopochodnych (płytach, sklejkach). Do wiercenia otworów o średnicy do kilkunastu milimetrów używa się wierteł krętych – ślimakowych (ze stożkowymi ostrzami) lub cylindrycznych (z dwoma nacinakami wystającymi po bokach oraz kolcem środkującym na osi). Otwory o średnicy powyżej 10 mm (przelotowe i wgłębienia) najlepiej wiercić wiertłami cylindrycznymi piórkowymi lub bębenkowymi. Otwory o średnicach powyżej 25 mm (tylko przelotowe i w niezbyt grubych materiałach) – robi się za pomocą otwornic (pił pierścieniowych). Oprócz brzeszczota wycinającego obrys otworu mają one centrycznie usytuowane wiertło prowadzące.
Miejsce na otwór powinniśmy zaznaczyć – w jego centrum postawić ołówkiem krzyżyk, a w zaznaczony punkt wbić nacinak. W powstałe wgłębienie wkładamy wiertło (kręte ślimakowe, kolec środkujący wiertła cylindrycznego lub wiertło prowadzące otwornicy), wiercimy prostopadłe, nie naciskając zbyt mocno. Jeśli otwór ma być głęboki, robimy często przerwy, aby nie rozgrzać nadmiernie ostrzy i nie przypalić materiału (dotyczy to zwłaszcza twardych gatunków drewna).
W metalu i tworzywach sztucznych
Do wykonywania otworów używa się wierteł krętych ślimakowych. Wiercimy podobnie, jak w drewnie, ale do wiertarki powinniśmy zamocować dodatkową rękojeść (twarde materiały wymagają pewniejszego trzymania wiertarki), a do zaznaczenia otworu użyć punktaka.
Niektóre materiały wymagają zastosowania cieczy smarujących: stal – oliwy maszynowej; aluminium – terpentyny. Ciecz wlewa się możliwie często w powstający otwór, tak by był stale mocno zwilżony. W żeliwie i mosiądzu otwory wykonuje się na sucho.
Tworzywa sztuczne łatwo się odkształcają pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego należy wiercić bardzo wolno, z jak najmniejszym naciskiem.
W betonie
Wiertła do betonu mają płaskie ostrze – wlutowaną płytkę z bardzo twardego materiału. Podczas wiercenia musimy stosować udar; bez niego wiertło może się zniszczyć, a silnik wiertarki – przegrzać, a nawet spalić. Najlepiej zacząć wiertłem o małej średnicy, a potem zmienić na wiertło właściwe i w ten sposób powiększymy otwór do potrzebnej średnicy. (elle)
NA PODDRUKU
Warto wiedzieć
Jak wiercić w ceramice?
Wiercenie otworów w ceramice i innych kruchych materiałach wymaga dużej wprawy. Stosujemy wiertła do betonu, nie używając jednak udaru.
W wyznaczonym miejscu naklejamy plaster i zaznaczmy na niej punkt, do którego przyłożymy ostrze. Wiercić trzeba powoli – w przeciwnym razie można uszkodzić lub zniszczyć przedmiot. Powinniśmy go dobrze umocować a do wiertarki zamocować dodatkową rękojeść.
Jak wiercić w szkle?
Do wykonywania otworów w szkle służą wiertła o charakterystycznym, lancetowatym ostrzu.
Przed wierceniem pod taflę szkła podkładamy twardą płytę pilśniową. Dzięki temu – podczas przewiercania na wylot – zapobiegniemy odłupaniu krawędzi otworu. Po zaznaczeniu punktu obramowujemy go plasteliną na wysokość 1 cm. Do środka wlewamy niewielką ilość terpentyny.
Wiercimy bardzo wolno, stosując możliwie małe obroty i minimalny nacisk. Dolewamy terpentyny, tak by ostrze było stale w niej zanurzone. W ten sposób wykonamy równy otwór, a szkło nie pęknie.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium