W nowoczesnych, szczelnych oknach nawiewniki są niezbędnym elementem.
W mieszkaniu robi się parno, a szyby na oknach pokrywają kropelki wody. Może to skutkować złym samopoczuciem domowników, a nawet stać się zagrożeniem dla ich zdrowia. Rozwiązaniem tych problemów są nawiewniki, które montuje się na oknach.
Za dobrą jakość powietrza i stały jego przepływ w naszym domu odpowiedzialna jest wentylacja. Polega ona na wymianie powietrza w pomieszczeniu przez dostarczenie tego świeżego z zewnątrz i usunięcie przez kanały wentylacyjne zużytego.
W przeszłości za regulację powietrza w naszych domach odpowiedzialne były nieszczelne okna, co, niestety, powodowało jednocześnie duże straty ciepła. Obecnie, ze względu na zastosowane technologie i materiały, stolarka otworowa jest wyjątkowo szczelna, co jednak powoduje
konieczność dodatkowej wentylacji pomieszczenia.
Dzięki temu stale utrzymywany jest prawidłowy poziom wilgotności powietrza, który korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Zdrowy klimat w domu wymaga od 35 do 50% wilgotności powietrza.
– Stosując nawiewniki, unikamy niepotrzebnego otwierania okien, które może powodować zmniejszenie bezpieczeństwa, np. dzieci w domu – tłumaczy Rafał Karaś, menadżer ds. doradztwa technicznego z OKNOPLAST Kraków. – Tymczasem dzięki nawiewnikom w pomieszczeniu, nawet przy zamkniętych oknach, powietrze jest w ruchu.
Przy zakupie nawiewników należy
zwrócić uwagę na ich parametry.
* od 20 do 50 m33/h – dla wentylacji grawitacyjnej (proces wymiany powietrza, który wynika z różnicy ciśnienia powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia),
* od 15 do 30 m3/h – dla wentylacji mechanicznej wywiewnej (dopływ powietrza jest wymuszony wentylatorami zainstalowanymi na wyciągu).
Źródło: Agencja Partner of Promotion
FOT. OKNOPLAST–KRAKÓW (3)
W nowoczesnych oknach montuje się nawiewniki, które umożliwiają dopływ odpowiedniej ilości świeżego powietrza do pomieszczenia.