Jakiej pralce „poświęcić” nasze ulubione ubrania? Zakup którego z modeli obecnych na rynku będzie najkorzystniejszy? Przyjrzyjmy się co oferują nam producenci sprzętu artykułów gospodarstwa domowego.
Temperatura oraz czas prania są podporządkowane określonemu programowi, przeznaczonemu do prania danej tkaniny. Nie ma tu możliwości pomyłki, która zaowocowałaby zniszczeniem naszego ubrania. Prędkość wirowania także dostawana jest do rodzaju tkaniny, co wyklucza jej uszkodzenie.
Automatyka wagowa odpowiedzialna jest za dobór odpowiedniej ilości wody oraz energii proporcjonalnie do wsadzonego prania. Funkcja „ochrona przed zagniataniem” sprawia, że tkaniny są równomiernie rozłożone wewnątrz bębna, dzięki czemu po upraniu nie tracą swojego pierwotnego wyglądu. Filtry zapobiegające zanieczyszczeniu i zapchaniu instalacji, wymagały dawniej okresowego przeglądu, dzisiejsze modele wyposażone są w filtry samoczyszczące. Wszelkie zabrudzenia wypłukiwane są z nich wodą pod ciśnieniem.
Nowatorskim rozwiązaniem stosowanym w nowych modelach pralek ładowanych od frontu jest szersza niż wcześniej średnica otworu załadunkowego oraz większy kąt otwierania. Obecnie można uchylać je pod kątem 180 stopni – w starszych modelach był to kąt tylko około 130 stopni. Nowe rozwiązania pozwalają na wygodny załadunek pralki.
Bęben pralki wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej, ale w niektórych modelach stosuje się bęben z tworzywa sztucznego. Te ostatnie wykonuje się z jednolitego materiału. Są one pozbawione elementów łączących lub spawów, dzięki temu znacznie lepiej wytrzymują obciążenia i likwidują efekt rezonansu.
Panel sterujący umiejscowiony jest nad drzwiami bębna. Mieszczą się na nim programator, kontrolki informujące o fazie, w jakiej znajduje się pranie oraz dozownik prania.
Pralki ładowane od góry
Pod względem jakości oraz zaawansowania techniki w niczym nie odbiegają od pralek, z wsadem od frontu. Jedyną różnicą jest to, że pranie umieszczamy w nich od góry – podnosząc pokrywę bębna. Jest ona odpowiednio wyważona. Nie musimy się więc obawiać się, że wieko spadnie i przytrzaśnie nam dłonie.
Bęben zawsze automatycznie ustawia się w pozycji, w której otwór wsadowy skierowany jest ku górze. Dozownik na proszek umiejscowiony jest pod pokrywą bębna.
Wybór
Zakup pralki to spory wydatek, dlatego często zwracamy uwagę głównie na cenę, a potem na wygląd zewnętrzny, na końcu na parametry techniczne. Nie jest to dobra metoda, zważywszy, że sprzęt ma nam służyć przez długie lata. Początkowe oszczędności mogą w przyszłości przynieść nam straty. W tym samym okresie eksploatacji tańsza pralka może bowiem dorównać ceną tej bardziej kosztownej, poprzez na przykład częste naprawy lub duży pobór wody i energii. (e)