W Sejmie i Senacie zakończyła się batalia o nową ustawę o VAT. Już wiadomo, co może czekać branżę budowlaną i jej klientów. Nie obędzie się bez podwyżek cen.
Najbardziej na nowych przepisach mogą stracić ci, którzy będą budować domy albo kupować mieszkania, ponieważ to oni poniosą koszty wyższej stawki VAT.
Droższe grunty
Zgodnie z nową ustawą działki zostaną objęte 22 – proc. stawką VAT. Kupując grunt pod bu-dowę domu zapłacimy więcej. Dla indywidualnych inwestorów oznacza to wzrost kosztów już na początku drogi do własnych czterech kątów. Osoby zainteresowane kupnem mieszkania u deve-lopera lub w spółdzielni mieszkaniowej będą musiały także zapłacić za mieszkanie więcej o kwotę, wynikająca z podatku przypadającego na jego udział w działce. Udział gruntu w cenie mieszkania wynosi około 10 proc. Wobec tego, jak szacują specjaliści, sam wzrost cen gruntu spowoduje podwyżkę ostatecznej ceny mieszkania o około 3 proc.
Podwyżka cen materiałów budowlanych także znajdzie odbicie w cenach mieszkań. Szacuje się, że wyniesie to kolejne kilka procent więcej w stosunku do obecnych cen.
Podwyżki cen mieszkań będą widoczne raczej przy zakupie mieszkań z terminem oddania do użytkowania w 2005 r. W przypadku umów tegorocznych developerzy i spółdzielnie mieszka-niowe gwarantowały klientom stałe ceny.
Indywidualne budowy nieopłacalne
Nowe uregulowania dotyczące podatku VAT sprawią, że mniej opłacalne stanie się budowanie domu sposobem gospodarczym i indywidualnie. Wcześniej inwestor, który budował sam, we własnym zakresie załatwiał materiały budowlane i wynajmował firmę do wybudowania domu albo też organizował brygadę wśród rodziny i znajomych. Mógł w ten sposób zaoszczędzić na kosztach robocizny, dogadując się z wykonawcami i płacąc im często do ręki. Stawka na usługi wynosiła 7 proc. i tyle pieniędzy pozostawało mu w kieszeni.
Obecnie stawka VAT na materiały budowlane wzrośnie z 7 do 22 proc. Stawka podatku na usługi pozostanie taka sama. Wobec tego samodzielne budowanie i tak uderzy inwestora po kie-szeni, bo chociaż zaoszczędzi na usłudze to więcej zapłaci za materiały.
Niełatwe zwroty
Pomysłodawcy wprowadzenia nowych stawek VAT planują wprowadzenie zwrotu podatku dla indywidualnych inwestorów. Nie wiadomo, jednak na ile to im pomoże. Zgodnie z zapowiedzią mają obowiązywać limity wydatków, które będzie można z tego tytułu odliczyć. Poza tym zwrot rozłożony będzie na pięć lat. Podatnik w jednym roku będzie mógł odpisać najwyżej jedną piątą limitu. W przypadku remontu zwrotem będą objęte materiały kupione w okresie 3 lat od rozpo-częcia remontu. Dodatkowym warunkiem jest zakończenie inwestycji w ciągu 3 lat od wydania pozwolenia na budowę. (e)