Główną przyczyną dużego zużycia ciepła są nadmierne straty ciepła. Większość budynków w Polsce jest niedostatecznie zabezpieczona przed ucieczką ciepła z pomieszczeń.
Straty ciepła
Przepisy budowlane w ubiegłych latach stawiały niewielkie wymagania w tej dziedzinie, ale nawet i te skromne często nie były przestrzegane. Dlatego „skorupa budynku”, czyli ściany ze-wnętrzne, stropy najwyższej kondygnacji pod poddaszem lub stropodachy przepuszczają znacznie więcej ciepła niż obecnie wymagamy.
Duże straty ciepła powodują także okna, które oprócz niskiej jakości termicznej są często nie-szczelne. W niektórych budynkach powierzchnia okien jest zbyt duża, tzn. wielkość okien nie wynika z potrzeby racjonalnego oświetlenia wnętrz światłem dziennym, ale z mody architekto-nicznej wzorowanej na krajach o ciepłym klimacie.
Słabe ogrzewanie
Ważną przyczyną wysokiego zużycia ciepła jest niska sprawność instalacji grzewczej. Przesta-rzałe technicznie są lokalne źródła ciepła (kotły), a także węzły ciepłownicze w instalacjach zaopatrywanych w ciepło z sieci miejskiej. Wewnętrzne instalacje są często rozregulowane, rury są zarośnięte osadami stałymi i źle izolowane. W takich budynkach pomieszczenia mogą być niedogrzane pomimo bardzo dużego zużycia ciepła i ponoszenia wysokich kosztów.
Niebezpieczny grzyb
W licznych przypadkach źle izolowane ściany zewnętrzne są zimą po stronie wewnętrznej (w mieszkaniu) bardzo zimne, co powoduje, że na ich powierzchniach może wykraplać się wilgoć zawarta w powietrzu, a tym samym mogą powstawać warunki do rozwoju pleśni i grzybów.
Duże zużycie energii cieplnej jest w pewnym stopniu spowodowane także brakiem rozliczania kosztów ogrzewania pomiędzy poszczególnych odbiorców, a tym samym brakiem zachęty do oszczędnego gospodarowania ciepłem. Indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania wymaga z kolei możliwości regulacji ogrzewania (odpowiednie pokrętła przy grzejnikach).
Konieczna termomodernizacja
We wszystkich budynkach zbudowanych według dawnych przepisów (oddanych do użytkowa-nia przed rokiem 1985), a także w znacznej części budynków oddanych później, dla obniżenia ponoszonych kosztów użytkowania konieczna jest termomodernizacja.
Polega ona na wprowadzeniu w budynku takich zmian, które spowodują, że ciepło nie będzie nadmiernie „uciekało”, jak to się dzieje obecnie, a osiąga się to przez dodatkowe ocieplenie bu-dynku oraz usprawnienie instalacji ogrzewania i ciepłej wody. Termomodernizacja wymaga poniesienia nakładów finansowych, ale przy dobrym rozpoznaniu i wyborze metody postępowa-nia można ją wykonać w taki sposób, że związane z tym koszty będą pokrywane głównie z uzyskanych oszczędności.
Spłacać z oszczędności
Korzystny sposób finansowania tego typu przedsięwzięć oferujący pomoc państwa, pozwala na sfinansowanie takiego zamierzenia na dobrych dla inwestora warunkach. Możliwe jest bowiem rozłożenie kredytu na 10 lat, finansowanie do 80 proc. kosztów inwestycji oraz przyznanie premii termomodernizacyjnej, czyli umorzenia 25 proc. wartości kredytu po zakończeniu inwestycji. Praktyka pokazuje, że przeprowadzone inwestycje pozwalają spłacać raty bankowe z bieżących oszczędności energii. (e)
Poddruk
Warto wiedzieć
Termomodernizacja budynku obejmuje następujące prace:
* Ocieplenie ścian, dachów i stropodachów oraz stropów nad nieogrzewanymi piwnicami i podłóg na gruncie.
* Wymiana lub remont okien i drzwi zewnętrznych.
* Modernizacja lub wymiana źródła ciepła (lokalnej kotłowni lub węzła ciepłowniczego) oraz zainstalowanie automatyki sterującej.
* Modernizacja lub wymiana instalacji grzewczej w budynku.
* Modernizacja lub wymiana systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową i zainstalowanie urządzeń zmniejszających zużycie wody.
* Usprawnienie systemu wentylacji.
* Ewentualne wprowadzenie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, np. kolektorów słonecznych.