Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

26 listopada 2009 r.
17:21
Edytuj ten wpis

Zimowy ogród lekiem na mroźne dni

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka

W zimowe dni najlepiej odpocząć w ogrodzie zimowym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dom nie może być tylko prozaicznym dachem nad głową, schronieniem przed warunkami atmosferycznymi. Powinien być też wyjątkowym miejscem relaksu,zapewniającym kontakt z naturą, korzystnie wpływającym na nasze zdrowie i samopoczucie.

A gdzie w chłodne dni można lepiej odpocząć niż w ogrodzie zimowym? Warto w niego zainwestować. Praktycznie można zbudować go przy każdym domu. Musimy jednak zadbać o to, by był z nim "zgrany” i pasował do stylu budynku.

Zielone wycisza

Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne, bo mają wiele zalet. Dają dodatkowe światło i przestrzeń. Pomagają nam przywrócić harmonię ciała i ducha. Także wtedy, gdy całe dnie spędzamy w pracy, a wieczory i weekendy przed telewizorem.


Rośliny nie tylko ozdabiają nasze domy, ale również mają właściwości zdrowotne. Oczyszczają powietrze z trującego dwutlenku węgla. Stały kontakt z naturą wycisza i uspokaja człowieka. Zielony kolor ma kojący wpływ na układ nerwowy i działa relaksacyjnie.


– Moim marzeniem było, by niezależnie od pory roku obcować z naturą. Wiedziałam, że to przynajmniej na chwilę pozwoli mi oderwać się od codzienności i nabrać nowych sił do dalszej pracy. Teraz mogę to robić nawet bez wychodzenia z domu – mówi pani Anna.


Zatrzymanie lata w swoim domu stało się dla niej możliwe dzięki zimowemu ogrodowi.

Najpierw kształt i wybór

Projektowanie ogrodu zimowego należy rozpocząć od wyboru jego kształtu i miejsca, w którym go urządzimy. Może to być np. specjalnie dobudowana część domu, na tarasie lub nawet w pokoju dziennym.


Najpierw wybieramy miejsce pod budowę ogrodu oraz materiały, z których będzie wykonany. Ważne jest także sporządzenie specjalistycznych pomiarów. Rozwiązania projektowe i materiały do budowy ogrodów dostępne są m.in. w firmach zajmujących się oknami.


Wszystkie elementy ogrodów zimowych, a przede wszystkim profile aluminiowe i szkło, dobierane muszą być indywidualnie dla każdego domu według potrzeb. Bywa, że w jednej firmie można zamówić zarówno projekt, jak i profesjonalny montaż wykonywany przez specjalistów.

Ściany i dach najważniejsze

Kluczową kwestią w procesie projektowania ogrodu zimowego jest właściwe opracowanie konstrukcji jego ścian i dachu. Powinna być ona wykonana z trwałego materiału, np. z aluminium, ponieważ musi być odporna na działanie wiatru, a w zimie utrzymać ciężar śniegu zalegającego na dachu.


Boczne elementy ogrodu zimowego, montowane miedzy słupami, mogą być wykonane z dowolnego materiału – zarówno z PCV, aluminium, jak i z drewna.

Uwaga na cień

Najintensywniejsze nasłonecznienie, a zatem największe zyski ciepła, zapewnia południowa strona budynku. Tak usytuowany ogród będzie zimą przekazywał ciepło słoneczne do sąsiednich pomieszczeń, latem zaś uchroni je przed nadmiernym nagrzaniem.


Przy wyborze miejsca weźmy także pod uwagę zieleń w otoczeniu domu – szczególnie wysokie drzewa, które mogą zmienić warunki w oranżerii, zacieniając w przyszłości jej wnętrze.

Szyby muszą być szczelne

Bardzo ważny jest wybór odpowiednich szyb. Właściwe przepuszczają potrzebną ilość światła i nie dopuszczają do nadmiernego ogrzania się wnętrza.
Cała konstrukcja wraz z szybami narażona jest na działanie zmian temperatury, wiatru, deszczu oraz śniegu i w związku z tym powinna być odpowiednio szczelna.


Istotny jest dobór właściwych współczynników ram i szyb. Na rynku są szyby zespolone z zastosowaniem szkła zwykłego lub bezpiecznego o dobranych współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła.


Łatwo też o różnego typu okna i drzwi, w tym okna dachowe oraz drzwi podnoszono-przesuwne. Warto też zadbać o dobrze dobrane do nich elementy dodatkowe (nawiewniki, rolety zewnętrzne).


Najlepiej jednak budowę ogrodu zimowego zlecać autoryzowanym wykonawcom. Niezwykle ważny jest również dobór jak najlepszych materiałów. Od nich także bardzo wiele zależy.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium