W zimowe dni najlepiej odpocząć w ogrodzie zimowym.
A gdzie w chłodne dni można lepiej odpocząć niż w ogrodzie zimowym? Warto w niego zainwestować. Praktycznie można zbudować go przy każdym domu. Musimy jednak zadbać o to, by był z nim "zgrany” i pasował do stylu budynku.
Zielone wycisza
Rośliny nie tylko ozdabiają nasze domy, ale również mają właściwości zdrowotne. Oczyszczają powietrze z trującego dwutlenku węgla. Stały kontakt z naturą wycisza i uspokaja człowieka. Zielony kolor ma kojący wpływ na układ nerwowy i działa relaksacyjnie.
– Moim marzeniem było, by niezależnie od pory roku obcować z naturą. Wiedziałam, że to przynajmniej na chwilę pozwoli mi oderwać się od codzienności i nabrać nowych sił do dalszej pracy. Teraz mogę to robić nawet bez wychodzenia z domu – mówi pani Anna.
Zatrzymanie lata w swoim domu stało się dla niej możliwe dzięki zimowemu ogrodowi.
Najpierw kształt i wybór
Najpierw wybieramy miejsce pod budowę ogrodu oraz materiały, z których będzie wykonany. Ważne jest także sporządzenie specjalistycznych pomiarów. Rozwiązania projektowe i materiały do budowy ogrodów dostępne są m.in. w firmach zajmujących się oknami.
Wszystkie elementy ogrodów zimowych, a przede wszystkim profile aluminiowe i szkło, dobierane muszą być indywidualnie dla każdego domu według potrzeb. Bywa, że w jednej firmie można zamówić zarówno projekt, jak i profesjonalny montaż wykonywany przez specjalistów.
Ściany i dach najważniejsze
Boczne elementy ogrodu zimowego, montowane miedzy słupami, mogą być wykonane z dowolnego materiału – zarówno z PCV, aluminium, jak i z drewna.
Uwaga na cień
Przy wyborze miejsca weźmy także pod uwagę zieleń w otoczeniu domu – szczególnie wysokie drzewa, które mogą zmienić warunki w oranżerii, zacieniając w przyszłości jej wnętrze.
Szyby muszą być szczelne
Cała konstrukcja wraz z szybami narażona jest na działanie zmian temperatury, wiatru, deszczu oraz śniegu i w związku z tym powinna być odpowiednio szczelna.
Istotny jest dobór właściwych współczynników ram i szyb. Na rynku są szyby zespolone z zastosowaniem szkła zwykłego lub bezpiecznego o dobranych współczynnikach przenikania ciepła, energii słonecznej i światła.
Łatwo też o różnego typu okna i drzwi, w tym okna dachowe oraz drzwi podnoszono-przesuwne. Warto też zadbać o dobrze dobrane do nich elementy dodatkowe (nawiewniki, rolety zewnętrzne).
Najlepiej jednak budowę ogrodu zimowego zlecać autoryzowanym wykonawcom. Niezwykle ważny jest również dobór jak najlepszych materiałów. Od nich także bardzo wiele zależy.