Wkrótce powiększy nam się rodzina i potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia dla dziecka. Chcielibyśmy pokój starszego syna przedzielić ścianką działową. Jak to zrobić? - pyta Czytelnik.
Urządzając pokój starszego dziecka, na kącik do nauki należy przeznaczyć co najmniej 1,1 m x 1,2 m - tyle miejsca potrzeba na ustawienie standardowego biurka i krzesła. Wydzielając miejsca do spania, trzeba zostawić minimum 70-centymetrowe korytarze do swobodnego przechodzenia i sprzątania. Należy tak dobrać materiał konstrukcyjny ścianki, by możliwe było mocowanie na niej elementów zgodnych z przeznaczeniem pomieszczenia - np. szafek z książkami.
Jeżeli ścianka działowa ma stanąć w mieszkaniu, z którego nie można się wyprowadzić na czas remontu, najlepiej wybudować ją z lekkich płyt gipsowo-kartonowych. Taka ścianka składa się z metalowego szkieletu, obudowanego z obu stron płytami g-k, wypełnionego najczęściej izolacją z wełny mineralnej. Montaż przebiega szybko, nie ma specjalnego bałaganu ani wilgoci spowodowanej schnięciem murowanej ściany.
Lekka ściana z płyty
Do sufitu, podłogi i ścian przykręcamy szyny, tworzące obwód ścianki. Jeżeli będą montowane w niej drzwi, futrynę ustawiamy i blokujemy w żądanym miejscu, a następnie montujemy szkielet z dwóch pionowych słupków, utrzymujący drzwi (drzwi łączymy ze słupkami za pomocą blachowkrętów, całość wzmacniamy poziomą belką stabilizującą nad futryną). Docinamy pozostałe pionowe słupki do wysokości równej odległości między szyną podłogową a sufitową. Rozstawiamy je pionowo co połowę szerokości płyty (dla standardowych płyt g-k o szerokości 120 cm - co 60 cm).
Łączenie słupków pionowych z szynami wykonujemy za pomocą specjalnych elementów łączących. Mając tak przygotowany szkielet, docinamy płyty g-k do żądanych wymiarów. Należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych - po 10 mm nad podłogą i pod sufitem.
Płyty przykręcamy do słupków co 25-30 cm, w odległości 1 cm od krawędzi. Jeżeli wysokość pomieszczenia jest większa od długości płyt, pomiędzy słupkami montujemy poprzeczne listwy. Przed zamontowaniem płyt z drugiej strony możemy ułożyć warstwę izolacji termicznej i akustycznej (wspomnianą już wełnę mineralną) oraz instalację elektryczną.
Zgodnie z technologią wykonywania ścianek z płyt g-k, miejsca ich styku ze stropem należy zazbroić taśmą z włókna szklanego - taką, jaką stosuje się w miejscach łączeń płyt. Ściankę należy pozostawić do wyschnięcia, następnie starannie oszlifować i odkurzyć.
Przed ewentualnym tapetowaniem jej powierzchnię należy zabezpieczyć środkiem gruntującym.
Murujemy z cegieł lub pustaków
Ich grubość to 6,5 lub 12 cm. Są najbardziej przydatne w wypadku generalnych remontów. Murujemy je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Można ją układać w warstwie o grubości od 6 do 40 mm. W przypadku, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona, np. szafką czy półką z książkami, konieczne jest jej uzbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych.
Jako warstwy wykończeniowej można użyć tynku cementowego, gipsowego lub płyt gipsowo-kartonowych. Coraz większą popularność przy wykańczaniu ścian murowanych zyskuje tzw. suchy tynk, czyli płyta g-k, stosowana zamiast tynku tradycyjnego lub gipsowego. Przykleja się ją do ściany przy użyciu kleju gipsowego.