Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

31 stycznia 2007 r.
13:14
Edytuj ten wpis

Zrób dwa z jednego

0 0 A A

Wkrótce powiększy nam się rodzina i potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia dla dziecka. Chcielibyśmy pokój starszego syna przedzielić ścianką działową. Jak to zrobić? - pyta Czytelnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przy dzieleniu przestrzeni warto pamiętać o kilku zasadach. Rozdzielając pokój, należy zrobić to tak, by do obu jego części docierało światło dzienne, trzeba też zaplanować rozmieszczenie instalacji elektrycznej oraz grzewczej.
Urządzając pokój starszego dziecka, na kącik do nauki należy przeznaczyć co najmniej 1,1 m x 1,2 m - tyle miejsca potrzeba na ustawienie standardowego biurka i krzesła. Wydzielając miejsca do spania, trzeba zostawić minimum 70-centymetrowe korytarze do swobodnego przechodzenia i sprzątania. Należy tak dobrać materiał konstrukcyjny ścianki, by możliwe było mocowanie na niej elementów zgodnych z przeznaczeniem pomieszczenia - np. szafek z książkami.
Jeżeli ścianka działowa ma stanąć w mieszkaniu, z którego nie można się wyprowadzić na czas remontu, najlepiej wybudować ją z lekkich płyt gipsowo-kartonowych. Taka ścianka składa się z metalowego szkieletu, obudowanego z obu stron płytami g-k, wypełnionego najczęściej izolacją z wełny mineralnej. Montaż przebiega szybko, nie ma specjalnego bałaganu ani wilgoci spowodowanej schnięciem murowanej ściany.

Lekka ściana z płyty

Przystępując do stawiania ściany z płyt g-k, najpierw należy zaznaczyć na podłodze i ścianach (pamiętając o dokładnym wyznaczeniu pionu) linie montażu szkieletu ścianki. Budujemy go z metalowych, ocynkowanych kształtowników, które przycinamy nożycami do blachy.
Do sufitu, podłogi i ścian przykręcamy szyny, tworzące obwód ścianki. Jeżeli będą montowane w niej drzwi, futrynę ustawiamy i blokujemy w żądanym miejscu, a następnie montujemy szkielet z dwóch pionowych słupków, utrzymujący drzwi (drzwi łączymy ze słupkami za pomocą blachowkrętów, całość wzmacniamy poziomą belką stabilizującą nad futryną). Docinamy pozostałe pionowe słupki do wysokości równej odległości między szyną podłogową a sufitową. Rozstawiamy je pionowo co połowę szerokości płyty (dla standardowych płyt g-k o szerokości 120 cm - co 60 cm).
Łączenie słupków pionowych z szynami wykonujemy za pomocą specjalnych elementów łączących. Mając tak przygotowany szkielet, docinamy płyty g-k do żądanych wymiarów. Należy pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych - po 10 mm nad podłogą i pod sufitem.
Płyty przykręcamy do słupków co 25-30 cm, w odległości 1 cm od krawędzi. Jeżeli wysokość pomieszczenia jest większa od długości płyt, pomiędzy słupkami montujemy poprzeczne listwy. Przed zamontowaniem płyt z drugiej strony możemy ułożyć warstwę izolacji termicznej i akustycznej (wspomnianą już wełnę mineralną) oraz instalację elektryczną.
Zgodnie z technologią wykonywania ścianek z płyt g-k, miejsca ich styku ze stropem należy zazbroić taśmą z włókna szklanego - taką, jaką stosuje się w miejscach łączeń płyt. Ściankę należy pozostawić do wyschnięcia, następnie starannie oszlifować i odkurzyć.
Przed ewentualnym tapetowaniem jej powierzchnię należy zabezpieczyć środkiem gruntującym.

Murujemy z cegieł lub pustaków

Ze względu na oszczędność przestrzeni warto wykonać ją - zamiast z bloczków z betonu komórkowego - z cegieł lub pustaków ceramicznych.
Ich grubość to 6,5 lub 12 cm. Są najbardziej przydatne w wypadku generalnych remontów. Murujemy je na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej. Można ją układać w warstwie o grubości od 6 do 40 mm. W przypadku, gdy ścianka ma być szczególnie obciążona, np. szafką czy półką z książkami, konieczne jest jej uzbrojenie, np. prętami stalowymi, ułożonymi w spoinach poziomych.
Jako warstwy wykończeniowej można użyć tynku cementowego, gipsowego lub płyt gipsowo-kartonowych. Coraz większą popularność przy wykańczaniu ścian murowanych zyskuje tzw. suchy tynk, czyli płyta g-k, stosowana zamiast tynku tradycyjnego lub gipsowego. Przykleja się ją do ściany przy użyciu kleju gipsowego.

Pozostałe informacje

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium