Opole Lubelskie

15 sierpnia 2024 r.
19:36

Dożynki w gminie Poniatowa

Autor: Zdjęcie autora KN

Występy grup artystycznych, rozstrzygnięcie konkursów na: „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”, „Deser muśnięty Herbapolem”, „Staropolski chleb korowaj w tradycji Lubelszczyzny” oraz „Najpiękniejsza, dożynkowa dekorację posesji w Kowali” a na koniec koncert gwiazdy wieczoru Zespół EXTAZY oraz potańcówka przy dźwiękach DJ Efendi a wszystko to podczas Dożynek w gminie Poniatowa w Kowali Drugiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Dożynki to piękna i żywa tradycja, która od wielu pokoleń kultywowana jest w regionach Polski, w czwartek 15 sierpnia, na boisku Szkoły Podstawowej w Kowali Drugiej odbyły się Dożynki Gminy Poniatowa. Uroczystości rozpoczęły się w południe Mszą św.polową w intencji Rolników z Gminy Poniatowa. Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Chleb jest owocem ziemi i pracy ludzkich rąk, upieczony z tegorocznego zboża, którym aby tradycji stało się zadość podzielili się z uczestnicy dożynkowego święta.


- Dożynki to dla nas bardzo ważne wydarzenie, wieńców dożynkowych mieliśmy dziesięć, co nie jest zaskoczeniem. Zawsze koła gospodyń wiejskich chętnie biorą udział w konkursie a także w dożynkach- mówił Paweł Kaczmarczyk, burmistrz Poniatowej. I dodał: - Mieliśmy w czwartek można powiedzieć podwójne święto, bo po raz pierwszy celebrowaliśmy tak uroczyście święto Wojska Polskiego, a to dlatego, że w Poniatowej powstaje jednostka wojskowa 18. Brygada Zmotoryzowana, która wchodzi w skład Żelaznej Dywizji. Odbyła się piękna uroczystość z udziałem wojska - podsumował burmistrz.

Licznie zgromadzona publiczność bawiła się znakomicie na występach grup artystycznych a Kiermasz Kół Gospodyń Wiejskich cieszył się dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych dmuchańce, ogródki grillowe, pokaz sprzętu wojskowego, animacje dla dzieci wywoływały uśmiech u młodszych i starszych.

Wydarzenie zostało objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jarosław Koziara, przyjaciel Andrzeja Kota, opiekun jego twórczości i autor wystawy
galeria

Na Dzień Kota: wystawa twórczości Andrzeja Kota

Warsztaty Kultury zapraszają na wyjątkową wystawę prac artysty Andrzeja Kota. Na odwiedzających czeka kilkaset prac artysty.

Karol Kowalewski

Karol Kowalewski (Polski Cukier AZS UMCS Lublin): Wnioski muszą się pojawić

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zanotował w niedzielny wieczór porażkę z 1KS Ślęza Wrocław. Zapraszamy do przeczytania tego co powiedzieli bohaterowie tej rywalizacji

Muzyka z serialu „Bridgertonowie” przy świecach
1 marca 2025, 19:00

Muzyka z serialu „Bridgertonowie” przy świecach

Czy są tutaj fani muzyki filmowej, a konkretnie serialu „Bridgertonowie”? Już 1 marca będzie okazja usłyszeć muzykę z serialu w wykonaniu kwartetu fortepianowego. Usłyszymy lubiane kompozycje z repertuaru: Taylor Swift, Rihanna, Beyonce, Billie Eilish, Miley Cyrus, Pink, Ariane Grande, Maroon 5 i innych w delikatnym brzmieniu połączonym z romantyczną aurą tysiąca świec.

Lubelskie: Coraz mniej ślubów. Najmniej w Nałęczowie
RAPORT

Lubelskie: Coraz mniej ślubów. Najmniej w Nałęczowie

Na ślub najczęściej decydują się mieszkańcy Rybczewic, Rososza i Piask. Najmniej związków jest zawieranych w Nałęczowie, Markuszowie i Józefowie. W porównaniu z rokiem 2000 liczba nowo zawartych małżeństw spadła jednak w naszym regionie aż o ponad 40 proc.

Palce lizać! Ludwiński Festiwal Smaków
patronat
27 lutego 2025, 12:00

Palce lizać! Ludwiński Festiwal Smaków

Rokrocznie, w Tłusty Czwartek Ludwin zamienia się w miejsce, do którego ściągają smakosze z całego regionu. 27 lutego (czwartek) odbędzie się jubileuszowy XXV Ludwiński Festiwal Smaku.

Polskie pierogi lecą w kosmos i nieziemskie przepisy
SMACZNEGO

Polskie pierogi lecą w kosmos i nieziemskie przepisy

Zabierze je ze sobą astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. A my mamy dla Was nowe przepisy na pierogi, po których zjedzeniu powiecie: ale kosmos!

Sparingowe derby pomiędzy Motorem Lublin, a Górnikiem Łęczna dla przedstawiciela PKO BP Ekstraklasy

Sparingowe derby pomiędzy Motorem Lublin, a Górnikiem Łęczna dla przedstawiciela PKO BP Ekstraklasy

W poniedziałek, a więc dzień po meczach z Jagiellonią Białystok i ŁKS Łódź Motor Lublin sparował na własnych obiektach z Górnikiem Łęczna. Spotkanie zakończyło się przekonującą wygraną piłkarzy trenera Mateusza Stolarskiego

Miasto Puławy planuje rozbudowę Parku Wodnego przy ul. Hauke-Bosaka - to jedno z kilku zadań wspartych unijnym dofinansowaniem

Miliony euro nie tylko na pogłębienie portu i rozbudowę parku wodnego

Samorządy z powiatu puławskiego dostaną miliony euro z funduszy unijnych. Podpisano już umowy na projekty dotyczące edukacji i turystyki. Skorzystają uczniowie, nauczyciele, niepełnosprawni oraz miłośnicy wypoczynku nad wodą.

Koty chodzą własnymi drogami, ale te szukają kochającego domu
MIAU
galeria

Koty chodzą własnymi drogami, ale te szukają kochającego domu

Szare, bure i pstrokate. Każdy piękny. Światowy Dzień Kota był doskonałą okazją do odwiedzenia lubelskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

Prognoza pogody na marzec 2025 - czy czeka nas szybka wiosna czy późna zima?

Prognoza pogody na marzec 2025 - czy czeka nas szybka wiosna czy późna zima?

Marzec to czas przejściowy między zimą a wiosną, który często przynosi dynamiczne zmiany pogodowe. Wiele osób zastanawia si, czy termiczna wiosna nadejdzie wcześniej, czy może zima jeszcze da o sobie znać. Prognozy długoterminowe wskazują na przewagę dni cieplejszych od średniej wieloletniej, choć możliwe są także krótkotrwałe nawroty zimowej aury. Ważną rolę odegrają zmiany w wirze polarnym oraz układ baryczny nad Europą.

Tak zimno w Polsce jeszcze nie było. Padł rekord temperatury minimalnej

Tak zimno w Polsce jeszcze nie było. Padł rekord temperatury minimalnej

W poniedziałek, 17 lutego, w stacji pomiarowej w tatrzańskim Litworowym Kotle zanotowano temperaturę minus 41,1 st. C. Według dr. Bartosza Czerneckiego z UAM w Poznaniu, to najniższa temperatura w historii pomiarów w Polsce.

Po alkoholu, a bez uprawnień. Zatrzymany przez policjanta po służbie

Po alkoholu, a bez uprawnień. Zatrzymany przez policjanta po służbie

Co 63-latek miał: prawie 1,5 promila alkoholu we krwi. Czego nie miał: uprawnień do jazdy. Co mu grozi: kara pozbawienia wolności do lat 5, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara pieniężna.

Są ferie, nudy nie ma. Najmłodsi poznali lubelskie legendy
ZDJĘCIA
galeria

Są ferie, nudy nie ma. Najmłodsi poznali lubelskie legendy

W województwie lubelskim w poniedziałek oficjalnie rozpoczęły się ferie zimowe. Z tej okazji Miasto Lublin zaplanowało sporo atrakcji dla najmłodszych.

Białorusin i Ukrainiec oskarżeni o przemyt ludzi do Polski

Białorusin i Ukrainiec oskarżeni o przemyt ludzi do Polski

Lubelska prokuratura oskarżyła 34-letniego obywatela Białorusi Ivana B. i 51-letniego obywatela Ukrainy Oleksiia V. o organizowanie przemytu ludzi z Białorusi do Polski. Strażnicy graniczni zatrzymali ich wraz z grupą 12 Syryjczyków, którzy na pontonie przepłynęli Bug.

Elden Ring: Nightreign
GRAMY
film

Elden Ring: Nightreign. Trzy edycje i szczegóły polskiego wydania (wideo)

Figurka Wilczana, 8 kart mroczników – co jeszcze znajdziemy w edycji kolekcjonerskiej Elden Ring: Nightreign? I ile to wszystko będzie kosztowało?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium