Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

8 września 2024 r.
15:37

Dożynki Wojewódzkie 2024 w Radawcu Dużym

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

W Radawcu Dużym na terenie lotniska sportowego odbywają się Dożynki Wojewódzkie 2024. Wydarzenie rozpoczął korowód dożynkowy, w którym zostały przedstawione wieńce dożynkowe z całego województwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piękne wieńce tradycyjne i współczesne, ręcznie wykonane, do których użyto zboża, roślin, ziół, kwiatów dostępnych w ogrodach czy łąkach oraz owoców i warzyw zaprezentowano na tegorocznych Dożynkach Wojewódzkich w Radawcu Dużym. Pokazywane wieńce wygrały już w konkursach powiatowych. Tradycyjny wieniec powinien nawiązywać do kształtu koła - korony, współczesne zaś powinny być związane ze żniwami, z pracą na roli czy życiem na wsi.

Edyta i Agnieszka przyjechały z Sołectwa Dębów Gmina Sosnówka Powiat Bialski. Panie przygotowały wieniec tradycyjny czteroramienny, wykorzystując zboża, zioła i warzywa.

- Przygotowałyśmy wieniec tradycyjny, wiłyśmy go dwa tygodnie. Najcięższym etapem był zbiór zbóż, różnego rodzaju ziół i traw to było najważniejsze. W chwili gdy miałyśmy już materiały do przygotowania wieńca praca poszła dość sprawnie. Zioła i zboża zbierałyśmy od maja. Stelaż wieńca zrobiony jest pałąków leszczynowych, które wycinałyśmy już w lutym, tutaj ukłon w stronę mężów, którzy pomogli nam giąć pałąki. Kolejnym etapem było suszenie, by stworzyć wieniec i tutaj do Radawca przyjechać- mówiła pani Edyta. - Do wieńca użyliśmy czterech podstawowych zbóż: pszenice, jęczmień, owies, i żyto. Ponad to dodaliśmy orkisz, czyli zboża ekologiczne- certyfikowane, pszenice ościstą, len, miętę ogrodową, astry, jarzębinę i kwiaty polne- dodała pani Agnieszka.

- Dożynki to prastary zwyczaj, dworski, ziemiański połączony z wątkiem religijnym. Przodownice, dziewczyny które były najbardziej sprawne miały zaszczyt wniesienia do kościoła a potem zaniesienia dziedzicowi wieńca. Wieńce miały różny charakter, bywały w formie czepca czy wianuszka, miały wysokość ok. pół metra. W tej chwili mamy zupełnie inny dostęp do możliwości, inną wyobraźnię. Wieńce prezentowane na Dożynkach Wojewódzkich są przepiękne, my jako komisja konkursowa oceniamy ich autentyczność, w ich tworzeniu nie można było używać tworzyw sztucznych- mówiła Bogna Bender- Motyka, członek komisji konkursowej.

Po przywitaniu gości odbyła się uroczysta Msza Święta celebrowana przez bp. Józef Wróbla. Następnie rozpoczęła się obrzędowa część wydarzenia.

- Podczas Dożynek Wojewódzkich mogliśmy podziwiać tradycyjny obrzęd dożynkowy, spróbować potraw tradycyjnych i regionalnych które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu lubelskiego a także z całego województwa. Niewątpliwie najważniejszym elementem dożynek są piękne wieńce dożynkowe, jest to bardzo ciężka i długotrwała praca, gdyż panie zbierały zboża i zioła przez cały rok. Zaprezentowało się 16 wieńców z powiatu lubelskiego oraz 19 z województwa lubelskiego- mówiła Sylwia Pisarek-Piotrowska, Starosta Lubelski.


Dla Lubelszczyzny Święto plonów ma ogromne znaczenie. To czas spotkań nie tylko rolników, którzy zakończyli swoją pracę, ale również możliwość spotkania się wielu miłośników lokalnej kuchni. Na licznych stoiskach koła gospodyń wiejskich pokazały specjały z całego województwa, nie zabrakło wyrobów mięsnych, pierogów, ciast oraz nalewek, a wszystko to od lokalnych dostawców.

Dożynki to nie tylko biesiada, ale również liczne prezentacje, kiermasze, wystawy oraz koncerty. W tym roku na Radawieckim lotnisku zagra Ania Dąbrowska, Future Folk i Defis z Karolem Zawrotniakiem.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim
zdjęcia
galeria

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim

W Lublinie nie brakuje miłośników biegania, a niektóre grupy robią to regularnie - bez względu na warunki atmosferyczne. Jedna z nich to "parkrun Ogród Saski", która spotyka się co sobotę, punkt o 9. Jej członkowie biegali również dzisiaj, podczas intensywnych opadów białego puchu.

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały
galeria

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały

Opady śniegu i niska temperatura to idealne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Sporym zainteresowaniem cieszą się lokalne stoki działające na Lubelszczyźnie, jak ten w Kazimierzu Dolnym.

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
zdjęcia
galeria

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazała nowe zdjęcia z budowy drugiego etapu obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu drogi S19. W tym tygodniu betonowano przeprawę przez rzekę Wieprz.

Z lewej nowa tablica poświęcona odzyskaniu praw miejskich, którą umieszczono na budynku Urzędu Miejskiego. Po prawej grafika przygotowana przez Domicjana Grabowskiego

Kurów znów z burmistrzem. Pamiątkowa tablica i grafika z okazji odzyskania praw

Liczący ponad 2,6 tys. mieszkańców Kurów od nowego roku, po 153 latach przerwy, ponownie jest miastem. Z okazji odzyskania praw Ratusz zyskał symboliczną tablice, radni przyjęli specjalną uchwałę odbierając jednocześnie gratulacje od samorządowców z całego powiatu puławskiego i województwa lubelskiego.

Sylwester z Trzydziestką
foto
galeria

Sylwester z Trzydziestką

Sylwester w Klubie 30, to była niezapomniana noc. Impreza trwała do białego rana, a na parkiecie prawdziwy ogień. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii, w której zobaczycie jak się bawiono podczas tej wyjątkowej nocy.

Gdyby wybory odbyły się w styczniu do urn poszłoby 82 proc. uprawnionych

Dobre wieści dla Kaczyńskiego, złe dla Hołowni. Polacy robią skręt na prawo

CBOS opublikował nowy sondaż przedstawiający poparcie dla partii politycznych w Polsce. Największe powody do zadowolenia ma Prawo i Sprawiedliwość, które po raz pierwszy od ostatnich wyborów - zrównało się z Koalicją Obywatelską zyskując w ciągu ostatniego miesiąca 3 punkty procentowe. Podium zamyka Konfederacja.

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Niespodziewane wieści w sobotę napłynęły z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS dzień przed ligowym meczem z Enea AZS Politechniką Poznań poinformował, że Krzysztof Szewczyk nie jest już trenerem drużyny koszykarek. W niedzielę akademiczki poprowadzi Marek Lebiedziński.

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Plotki okazały się prawdziwe. Po tym, jak w środę Rafał Król pożegnał się z Motorem Lublin w kuluarach mówiło się, że doświadczony pomocnik wkrótce po raz kolejny wyląduje w Stali Kraśnik. Długo na potwierdzenie nie trzeba było czekać, bo czwartoligowiec w sobotę potwierdził transfer „Królika”.

Motor wyleciał do Turcji w 27-osobowym składzie

Motor Lublin wyleciał na obóz do Turcji. Nowe twarze w kadrze

Zgodnie z planem w sobotę piłkarze Motoru wylecieli na zgrupowanie do tureckiego Belek, które potrwa do 25 stycznia. W kadrze ekipy z Lublina znalazło się 27 piłkarzy, w tym kilka nowych twarzy.

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice
foto
galeria

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice

Wraz z początkiem roku w lubelskich – i nie tylko – szkołach rozpoczęły się bale studniówkowe. Jako pierwsi bawili się maturzyści z ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie oraz IV LO im. Stefanii Stempołowskiej w Lublinie. Dzisiaj przypominamy, jak się bawili nasi rodzicie oraz najpopularniejsze zwyczaje studniówkowe.

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Najpierw ruskie, a potem każde inne – tak często mówią miłośnicy pierogów. Po latach poszukiwań udało się zdobyć kresowy przepis na bezbłędne pierogi z nadzieniem z ziemniaków i sera. Jeszcze takich ruskich nie jedliście.

Kabina ma służyć uczniom zamojskiej szkoły

Nowość w szkole katolickiej. Po co to miejsce uczniom?

Na pierwszy rzut oka przypomina szafę pancerną, tyle że z szybką. Kształtem zbliżona jest również do konfesjonału, ale na pewno nim nie jest Taką kabinę udostępniła swoim uczniom Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ojca Pio w Zamościu. Po co?

Tyran De Lattibeaudiere jest ostatnio w znakomitej dyspozycji

PGE Start Lublin walczy o rozstawienie w Pucharze Polski, w niedzielę mecz ze Stalą Ostrów

PGE Start Lublin w niedzielę o godz. 17.30 podejmie w hali Globus Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski.

Młody człowiek został zatrzymany, a decyzją sądu aresztowany

Nikomu już tego nie sprzeda. Diler aresztowany na trzy miesiące

Miał marihuanę, amfetaminę i haszysz. Dilował tym nielegalnym towarem. Ale już nie będzie. Policjanci go zatrzymali, a sąd uznał, że 23-latek powinien stracić wolność.

Volkswagen roztrzaskał się na przydrożnym drzewie

Tragiczny wypadek w środku nocy. 30-latek nie przeżył

Samochód został zmiażdżony, a kierowca tak poważnie ranny, że poniósł śmierć na miejscu. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło ostatniej nocy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium