Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 kwietnia 2024 r.
8:45

Ziemia woła: ratunku!

Autor: Zdjęcie autora Krzysztof Kot
prof. dr hab. Radosław Dobrowolski
prof. dr hab. Radosław Dobrowolski (fot. DW)

- Jednym ze skutków zmian klimatycznych będą pojawiające się w różnych rejonach świata sytuacje ekstremalne, niespotykane, ponadnormatywne - ROZMOWA z prof. dr hab. Radosławem Dobrowolskim, rektorem UMCS, wybitnym specjalistą geografem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Panie profesorze, źle się dzieje z naszą Ziemią, skoro w Dubaju, w ciągu kilku godzin są roczne opady deszczu. Jest powódź, która w tamtej szerokości geograficznej - nie wiem -czy w ogóle miała prawo się kiedykolwiek wydarzyć.

Potwierdzam. Dla mnie jako geografa te doniesienia medialne nie są zbyt wielkim zaskoczeniem. Mówi się od dłuższego czasu o postępujących zmianach klimatycznych, ale tak naprawdę nie do końca mamy pełne wyobrażenie, co pod tym hasłem medialnym "zmiany klimatu" się kryje. A kryje się między innymi to, czego doświadczyli mieszkańcy Dubaju i turyści tam przebywający. Jednym ze skutków zmian klimatycznych będą pojawiające się w różnych rejonach świata sytuacje ekstremalne, niespotykane, ponadnormatywne. I taką sytuację mieliśmy właśnie w klimacie suchym, gdzie na co dzień deszcze w ogóle nie są zjawiskiem powszechnym. A w takim natężeniu, w jakim wystąpiły, są rzeczywiście absolutnym zaskoczeniem. Pogłębiające się zmiany klimatyczne, których w naszych czasach doświadczamy to zmiany jednego pokolenia mieszkańców Ziemi, więc ich tempo jest rzeczywiście dostrzegalne nawet gołym okiem.

Ale może to tylko efekt wywoływania sztucznego deszczu?

W czasach słusznie minionych, ZSRR majstrowało przy środowisku na skalę masową. Nie tylko z okazji Dnia Zwycięstwa. Poza wywoływaniem deszczu, było również odwracanie biegów rzek, nawadnianie obszarów suchych, to zawsze kończyło się dramatycznie. Natomiast to, z czym mamy do czynienia w Dubaju, to jednak jeden z efektów postępujących zmian klimatycznych. W tej chwili, moim zdaniem, nie ma wątpliwości co do tego, że trendy zmian klimatycznych - w różnym wymiarze i z większą intensywnością - dokonują na naszych oczach.

 

Co się już wydarzyło, jeśli chodzi o zmiany klimatu, co 10 czy 15 lat temu było ewenementem, a w tej chwili staje się już normą?

Dyskusja o tym zajęłaby pewnie kilka wykładów akademickich, ale najkrócej rzecz ujmując można powiedzieć, że oczywiście zmiany w środowisku są jakby rzeczą normalną i zachodzącą w pewnych cyklach powtarzających się, więc temperatury rosną, później maleją, średnie opady rosną i maleją. To jest zjawisko klimatyczne dość powszechne. Natomiast jeżeli następuje pewne przyspieszenie z intensyfikowaniem albo odwrócenie trendów, no to już trzeba się doszukiwać jakby czynników pozanaturalnych i dyskutować w jakim stopniu człowiek odpowiada za zmiany klimatyczne, które dokonują się rzeczywiście. Myślę, że co do tego nie ma w tej chwili żadnych wątpliwości. Jeszcze dwie dekady temu moglibyśmy rozważać: na ile człowiek ma tu swój udział, a w jakim stopniu jest to element normalnego, naturalnego cyklu. Teraz już wiemy, że to człowiek. Takie jest moje zdanie. Myślę, że takie jest zdanie 99% osób, które tym się zajmują. Człowiek w dużej mierze jest odpowiedzialny za intensywność tych.

 Przełom wiosny i lata to sezon na gwałtowne burze, trąby powietrzne, lokalne powodzie. U nas norma?

 Te zjawiska, o których pan mówi, to rzecz, która się pojawiła właściwie w ostatnich latach. Coś, na co wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, coś, co było absolutnie wydarzeniem spektakularnym, natomiast na pewno nie mieściło się w kategoriach pewnych powtarzających się zjawisk. Więc jednym ze skutków tego, co nazywamy zmianami klimatycznymi, w naszych szerokościach geograficznych, przy naszym położeniu w środkowej Europie, będą powtarzające się coraz częściej zjawiska ekstremalne, związane z trąbami powietrznymi, z nawalnymi deszczami albo z pogłębiającymi się długotrwałymi suszami. To będzie element tego, co nazywamy zmianą klimatu.

 Czy jesteśmy w ogóle w stanie coś zrobić, czy to już równia pochyła?

 Zawsze ważne jest pogłębianie świadomości, edukacja jest rzeczą kluczową. Zrozumienie tych mechanizmów, o czym już wspominałem, jest rzeczą kluczową, żebyśmy mieli świadomość, jak w perspektywie kolejnych pokoleń ludzkość będzie funkcjonowała w sytuacji, kiedy nic nie będziemy robili, niczego nie próbowali zmieniać, więc myślę, że odpowiedź na pytanie, czy warto cokolwiek działać, jest oczywista: tak. Należy nie tyle walczyć z naturą, ile przeciwdziałać skutkom, które ze sobą przynoszą. Dla porządku wypadałoby powiedzieć, że oczywiście, jeżeli byśmy rozważali kontekst geologiczny, to zdarzały się sytuacje, gdzie na naszej planecie temperatura była znacząco wyższa albo znacząco niższa. Takie zjawiska zdarzały się cyklicznie i planeta jakoś sobie z tym poradziła. Zmienia nam się perspektywa. Proszę zwrócić uwagę na to, że patrzymy na zmiany klimatyczne w kontekście funkcjonowania człowieka w tym środowisku, zamieszkiwania w konkretnej lokalizacji, w konkretnym miejscu. W związku z tym skutki, jakie przynoszą zmiany klimatyczne, tylko te związane z pogodą, ze zmieniającym się w większej perspektywie klimatem, ze wzrostem średnich rocznych temperatur powietrza, ze zwiększonymi albo zmniejszonymi opadami, w zależności od położenia przestrzennego, położenia geograficznego, ale to są również takie skutki, które wiążą się w ogóle z perspektywą funkcjonowania człowieka jako mieszkańca tej planety. Myślę tutaj nie tyle może o samym wzroście temperatury, ile skutków z tego tytułu wynikających, związanych z kurczeniem się zasobów wodnych, z długotrwałą, pogłębiającą się suszą, co staje się już wymiarem absolutnie politycznym, gospodarczym i właściwie ekonomicznym i to rzeczywiście rodzi ze sobą skutki daleko znacznie dalej sięgające niżeli tylko wymiar przyrodniczy.

Jak jest z tą edukacją na podwórku lubelskim?

Dwa lata temu utworzyliśmy Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska jako swoistą - z jednej strony - instytucję, ale też platformę porozumienia i edukacji, popularyzacji wiedzy o zmianach klimatu, która z jednej strony ma jednoczyć, konsolidować środowisko naukowo-badawcze - nie tylko to lubelskie. Mamy partnerów w całej Polsce i zagranicą. Elementem kluczowym jest pozyskiwanie projektów badawczych na ten cel, związanych z monitorowaniem, rejestrowaniem na przykład emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, ale z drugiej strony, popularyzacja wiedzy wśród młodzieży. Młodzi ludzie to nasza przyszłość i to oni muszą wiedzieć, skąd te wszystkie problemy się biorą.

Dziękuję za rozmowę

 

Do ramki na apli

 

Geografowie zapraszają

 

Główne obchody Światowego Dnia Ziemi na UMCS odbędą się w dniach 25 – 27 kwietnia.

25 kwietnia obchody na Wydziale Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzenne rozpocznie seminarium zorganizowane wspólnie z Polskim Towarzystwem Geograficznym – Oddział Lubelski. Będzie ono dotyczyło roli terenów leśnych w ochronie przyrody i wód.

26 kwietnia z kolei organizatorzy przygotują liczne wykłady, warsztaty, wystawy i konkursy. Zostanie wygłoszonych 15 wykładów popularnonaukowych i przeprowadzonych będzie ponad 30 warsztatów dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

 27 kwietnia pracownicy i studenci WNoZiGP posadzą las na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski.

Szczegółowy program znajduje się pod linkiem:

https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,58,swiatowy-dzien-ziemi-2024,147437.chtm

e-Wydanie

Pozostałe informacje

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm zaczyna play-offy. Dzisiaj pierwszy mecz z Vislą Proline Bydgoszcz

Dzisiaj startuje faza play-off w PLS 1. lidze siatkarzy. ChKS Chełm rozpocznie walkę o awans do PlusLigi od domowego starcia z BKS Vislą Proline Bydgoszcz. Zawody rozpoczną się o godz. 18.

Zigi Zana

Kupiec wylicytował najdroższego konia aukcji, ale nie wpłacił. Zigi Zana zostaje w Polsce

Miała być najwyższa cena ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, a wyszła klapa. Klacz Zigi Zana zostaje w stadninie w Michałowie, bo kupiec nie wpłacił 145 tys. euro.

Balon którym próbowano przemycić wyroby tytoniowe bez akcyzy

Przemyt na wysokościach. Balon meteorologiczny w służbie kontrabandy

Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już wszystko – ale przemytnicy znów udowodnili, że granice wyobraźni są dla nich równie nieistotne jak te państwowe. Tym razem do próby przemytu nielegalnych papierosów przez polską granicę wykorzystano… balon meteorologiczny.

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend
KONKURS
12 kwietnia 2025, 8:00

Zielone szaleństwo w Hali Targów już w ten weekend

Miłośnicy roślin, szykujcie torby! Już w ten weekend Hala Targów Lublin zamieni się w zielony raj – do miasta wraca Festiwal Roślin. Setki doniczkowych okazów, atrakcyjne ceny i fachowe porady czekają na wszystkich, którzy chcą zazielenić swoje mieszkanie lub balkon.

Zdjęcia wysyłane przez organistę

Dwuznaczne propozycje i półnagie zdjęcia. Organista przesłuchany przez prokuratora

Śledczy przesłuchali już organistę z Łukowa, który nagle stracił pracę w jednej z parafii. Ma to związek z zawiadomieniem, które do prokuratury złożył ojciec nastolatka.

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę
zdjęcia
galeria

Smoleńsk. Piętnaście lat od katastrofy, która zmieniła Polskę

Był 10 kwietnia 2010 roku, gdy o godz. 8:41 w rosyjskim Smoleńsku rozbił się polski samolot wojskowy Tu-154. Na jego pokładzie znajdowało się 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP, Lech Kaczyński. Wszyscy zginęli. Dzisiaj mija dokładnie 15 lat od tamtej tragedii.

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Odkryj stal 1.4542, znaną również jako 17-4PH, i jej interesujące właściwości

Stal 1.4542, znana również jako 17-4PH lub X5CrNiCuNb16-4, to materiał, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu. Łącząc wysoką wytrzymałość mechaniczną, doskonałą udarność oraz wyjątkową odporność na korozję, stal ta sprawdza się zarówno w warunkach kriogenicznych, jak i w środowisku morskim. Jej unikalne właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność i trwałość – od przemysłu lotniczego, przez chemiczny, aż po branżę papierniczą.

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

E-winieta na Węgry - prosto i wygodnie

Wyjazd własnym samochodem, motocyklem, autem kempingowym lub innym pojazdem na Węgry to świetny pomysł. Nie należy tylko zapominać, że tamtejsze autostrady i drogi ekspresowe w większości są płatne, trzeba więc wykupić winietę. Najwygodniej jest to zrobić online, nabywając bardzo praktyczną e-winietę.

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Górnik Łęczna zremisował z Kotwicą Kołobrzeg, ale dostanie za ten mecz trzy punkty?

Mecz pomiędzy Górnikiem Łęczna, a Kotwicą Kołobrzeg zakończył się remisem, ale wszystko wskazuje na to, że zielono-czarni niebawem dodadzą do swojego dorobku za to spotkanie nie jeden, a trzy punkty. A to dlatego, że ekipa gości w trakcie meczu złamała regulamin rozgrywek

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Odkryj fascynujący świat włosów z książkami Artura Kieracha – „Sekretne życie włosów” i „101 pytań o przeszczep włosów”

Włosy to nie tylko ozdoba, ale także ważny element naszej tożsamości i zdrowia – a nikt nie rozumie ich lepiej niż dr Artur Kierach, ceniony specjalista od transplantacji włosów. Jego dwie wyjątkowe książki, „Sekretne życie włosów” oraz „101 pytań o przeszczep włosów”, to prawdziwe kompendium wiedzy dla każdego, kto chce zadbać o swoje włosy, zrozumieć ich naturę lub rozważa zabieg przeszczepu. Te poradniki, dostępne w sprzedaży na drkierach.pl, łączą naukową wiedzę z praktycznymi wskazówkami, oferując czytelnikom zarówno fascynującą lekturę, jak i konkretne rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o włosy i czy transplantacja jest dla Ciebie, te książki są właśnie dla Ciebie!

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Z tą kartą w Kazimierzu zapłacą mniej. Ratusz szykuje zniżki

Kazimierz Dolny uruchamia Kazimierską Kartę Mieszkańca. Obywatele, którzy mieszkają na terenie gminy mogą liczyć na zniżki, benefity i przywileje zarówno ze strony jednostek samorządowych jak i lokalnych przedsiębiorstw.

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Exaequo Melting Watch – zegarki inspirowane surrealizmem

Surrealizm to nurt, który zmusza do myślenia, łamie utarte schematy i podważa tradycyjne pojęcie o czasie oraz rzeczywistości. Nie dziwi zatem fakt, że nawet branża zegarmistrzowska, znana z precyzyjnych mechanizmów, a także klasycznego designu, znajduje inspirację w tej awangardowej sztuce. Zegarki Exaequo Melting Watch to propozycja dla tych, którzy chcą nosić na nadgarstku manifest kreatywności – zegarki, które zdają się topnieć, zmieniając swój kształt i wywołując niepowtarzalne emocje.

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

Lublin centrum europejskiej okulistyki? Lekarze szkolili się w chirurgii zaćmy

W miniony weekend Lublin gościł lekarzy z Europy na szkoleniu z zakresu chirurgii zaćmy. Wydarzenie, organizowane pod patronatem Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) z siedzibą w szwajcarskim Lugano, zgromadziło uczestników z Czech, Słowacji, Rumunii i Polski.

Taneczny flash mob w Lublinie. Weź w nim udział!
film

Taneczny flash mob w Lublinie. Weź w nim udział!

29 kwietnia plac Litewski zamieni się w wielką, otwartą scenę taneczną. Punktualnie o godz. 17.15 rozpocznie się tam taneczny flash mob organizowany przez Dziennik Wschodni z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadaje rytm”.

Siedziba TVP3 Lublin
Media

Duże zmiany w radach programowych TVP Lublin i Radia Lublin

W lubelskich mediach publicznych powiało zmianą – i to nie byle jaką. W skład nowych rad programowych TVP 3 Lublin oraz Polskiego Radia Lublin weszły nazwiska, które z pewnością nie przejdą niezauważone. Mamy tu mieszankę polityków różnych opcji, byłych dyrektorów, a także ludzi kultury i mediów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty