Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2019 r.
20:56

Jaką kupić choinkę? Duńska jodła wygrywa z polskim świerkiem. "Ładnie wygląda, ale nie pachnie"

25 4 A A
Przemysław Szumiło
Przemysław Szumiło (fot. Piotr Michalski )

Rozmowa z Przemysławem Szumiło z Kijan, sprzedawcą choinek na placu pod Zamkiem w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak długo zajmuje się Pan drzewkami?

–To jest interes rodzinny. Prowadzimy szkółkę już od ok. 20 lat. Sadzimy też drzewka owocowe i krzewy ozdobne. Lubimy swoją pracę, uwielbiamy zieleń. 

  • Wszyscy członkowie rodziny są w ten biznes zaangażowani?

– Każdy z członków rodziny poszedł zawodowo w swoją stronę. Ja także. Ale jak tylko mamy czas, pomagamy tacie. Ja robię to w święta. 

  • Czym się Pan zajmuje na co dzień?

– Buduję dom ze słomy i z gliny. Początkowo mieliśmy dom kupić, a potem wpadliśmy na pomysł, że możemy zbudować go sami właśnie w takiej prostej technologii: kostki słomy oblepione od wewnątrz gliną, a na zewnątrz tynkiem wapiennym. Żadnych płyt gipsowo-kartonowych. Jeździłem trochę po Europie, tam to zobaczyłem.

  • Ekologiczny dom wynik dzieciństwa spędzonego w szkółce drzewek?

– Tak, wtedy narodziła się we mnie miłość do natury. Staram się żyć ekologicznie. Jak idę do sklepu, to biorę swoją torbę. Nie lubię plastiku. Staram się też ograniczyć jedzenie mięsa. I nie wrzucam wszystkich odpadów do jednego worka, tylko je sortuję. 

  • Czy to ekologiczne myślenie przekłada się na działania w firmie?

– Staramy się, żeby było ekologicznie. Przy świerkach w ogóle nie używamy chemii, ewentualnie nawozy pobudzające wzrost. Nie używamy glifosatu i innych tego typu środków. Chwasty traktujemy kosą. 

  • Dlaczego lepiej mieć w domu na święta żywą choinkę?

– Myślę, że żywa choinka to tradycja. Ten, kto jest w niej zakotwiczony, będzie kupował nasze rodzime choinki. 

  • Które gatunki są nasze polskie?

– Świerk pospolity, który pięknie pachnie czy świerk kłujący, znany powszechnie jako świerk srebrny. Jego zaletą jest to, że igły długo się trzymają. Polskie jodły również pachną. Ale w tym sezonie najpopularniejsza jest jodła kaukaska – sprowadzana, niestety, z Niemiec, Danii czy Holandii. U nas też rośnie, ale na Pomorzu. Ta jodła nie traci igieł nawet przez trzy miesiące. Ładnie wygląda, ale nie pachnie. W hurcie kosztuje ok. 6 euro. Jest tania, dlatego handlowcy wolą kupić drzewka produkcji np. duńskiej, niż polskiej. 

  • Ile kosztuje polska choinka?

– Ceny zaczynają się od 40 zł. U nas najdroższe są pięciometrowe jodły, kosztują ok. 300 zł. Wyznacznikiem ceny jest wysokość. Ludzie najczęściej kupują dwu lub dwu i pół metrowe drzewka.

  • Czy dużo czasu trzeba poświęcić na pielęgnację takich drzew?

– Jeśli chce się mieć odpowiedni materiał, to pracy naprawdę jest sporo. Wiele zależy też od pogody. My mamy plantację na górce, gdzie jest piach. Dwa czy trzy lata temu przez dwa miesiące nie padało i 50 proc. plantacji świerka nam wyschło.

  • Czy macie jakieś szczególne wyjątkowe drzewka?

– Tak naprawdę to każde jest szczególne, każde znajdzie swojego amatora. Gusta są różne, dlatego i choinki są różne. Zazwyczaj ludzie wiedzą czego chcą, choć zdarzają się sytuacje, że ktoś przyszedł po półtorametrową choinkę, a wychodził z trzymetrową, bo taka akurat wpadła mu w oko. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Koncerty z cyklu "Biała Pastorałka" są organizowane od lat. Na zdjęciu występ najmłodszych członków ZPiT Zamojszczyzna z 2023 roku
TRADYCJA
17 stycznia 2025, 18:00

"Biała pastorałka", czyli jak to dawniej w święta bywało

Zgodnie z kilkuletnią tradycją Zamojski Dom Kultury i działający przy nim Zespół Pieśni i Tańca Zamojszczyzna zapraszają na cykl koncertów "Biała Pastorałka".

zdjęcie ilustracyjne
ARESZT TYMCZASOWY

Zabójstwo w Łukowie. Prokuratura stawia zarzuty

Podejrzany trafił do tymczasowego aresztu. Składał wyjaśnienia, ale prokuratura ich nie ujawnia.

W ZK Zamość powstają prace, które 26 stycznia trafią na licytacje
PRZED FINAŁEM

Skazani grają dla WOŚP. Co przygotowują na licytację?

To forma resocjalizacji, możliwość oderwania się od więziennej codzienności i przyczynienia się do czegoś dobrego. Osadzeni w Zakładzie Karnym w Zamościu przygotowują rękodzieło na tegoroczny Finał WOŚP.

Rynek Wielki w Zamościu - zima 2025
DO ZOBACZENIA
19 stycznia 2025, 11:00

Odwiedź Zamość w weekend. Przewodnik oprowadzi za darmo

Taka szansa zdarza się raz na jakiś czas, a najbliższa w niedzielę 19 stycznia. Zamość będzie można zwiedzać z przewodnikiem za darmo.

Spowodowała wypadek, miała 1,5 promila. Grozi jej 12 lat więzienia
NA DRODZE

Spowodowała wypadek, miała 1,5 promila. Grozi jej 12 lat więzienia

Początkowo nie chciała przyznać, że to ona prowadziła samochód. Do 12 lat za kratami grozi 34-latce, która pod wpływem alkoholu spowodowała wypadek.

Pustułki polubiły Chełm. Jest ich coraz więcej
PRZYRODA

Pustułki polubiły Chełm. Jest ich coraz więcej

Według szacunków cementownie Cemex w Chełmie i Rudnikach opuściły w ubiegłym roku 52 pustułki, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2023 roku. Zaobrączkowano łącznie aż 40 z nich.

Monitor Powszechny promuje dorobek lubelskich młodych naukowców

Monitor Powszechny promuje dorobek lubelskich młodych naukowców

Portal “Monitor Powszechny”, działający od 4 lat w przestrzeni internetowej, jest platformą popularyzującą naukę w ujęciu młodych, lubelskich naukowców. Podnosi poziom wiedzy wśród swoich odbiorców, jak i pomaga wyrobić markę osobistą początkującym ludziom nauki.

Kultura bez Granic w 2024 roku

Grało De Mono, a wcześniej Kayah. Centrum kultury bez pieniędzy na znany festiwal

Flagowa impreza gminy Terespol w tym roku może się nie odbyć. Klub radnych Mieszkańcy Mieszkańcom swoim wnioskiem znacznie uciął budżet Gminnego Centrum Kultury. Wójt pyta teraz w sondzie mieszkańców o zdanie na temat „Kultury bez granic”.

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w środę pierwszy mecz ćwierćfinału CEV Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin jedzie na mecz do Hiszpanii

W środę o godzinie 18.30 Bogdanka LUK Lublin rozegra pierwszy mecz ćwierćfinałowy CEV Challenge Cup. Wyjazdowym przeciwnikiem będzie CV Melilla z Hiszpanii. Mecz obejrzymy w Polsacie Sport 1

zdjęcie ilustracyjne

Nękali Indonezyjczyków. Nie pójdą za kratki

Młodzi mieszkańcy Miedzyrzeca Podlaskiego strzelali do Indonezyjczyków gumowymi kulkami i obrzucali ich mąką. Oskarżeni przyznali się do winy i zawarli ugodę z obcokrajowcami.

Park Handlowy Tomasovia
galeria

Po zakupach na fitness. Nowoczesny klub Xtreme Fitness Gyms w Parku Handlowym Tomasovia

Już wiosną 2025 roku Tomaszów Lubelski zyska przestrzeń, która ma szansę stać się miejscem codziennych spotkań pasjonatów sportu i zdrowego stylu życia. W Parku Handlowym Tomasovia, jedynym takim w mieście otworzy się nowoczesny klub fitness Xtreme Fitness Gyms – koncept, który od lat zdobywa serca Polaków, oferując wyjątkowe podejście do aktywności fizycznej. Nowa siłownia będzie zajmowała aż 600 metrów kwadratowych, co czyni ją jednym z największych tego typu obiektów w regionie. Oficjalne otwarcie planowane jest na przełom marca i kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy miasta mogą szykować się na aktywny start wiosny

Chełm gospodarzem I Forum Ośrodków Subregionalnych

Chełm gospodarzem I Forum Ośrodków Subregionalnych

Niedźwiedzi Gród, jak nazywany jest Chełm, po raz pierwszy stanie się miejscem rozmów samorządowców z całego kraju na temat rozwoju mniejszych miast. Wszystko to w ramach Forum Ośrodków Subregionalnych, połączone z posiedzeniem Zarządu Związku Miast Polskich.

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy
WTOREK NA DZIELNI
film

Głusk czeka na koniec remontu Zorzy

W dzisiejszym programie „Wtorek na dzielni” jesteśmy w Głusku. Niewielka, peryferyjna dzielnica Lublina jest miejską sypialnią. Główną inwestycją w tej dzielnicy jest remont ulicy Zorza.

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Australian Open. Hubert Hurkacz z awansem do drugiej rundy

Udany start w Australian Open Huberta Hurkacza. Polak w pierwszej rundzie wielkoszlemowego pokonał pewnie Tallona Griekspoora i awansował do dalszej fazy

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Rajdowe popisy zakończone na drzewie

Znudzony 22-latek postanowił „pożyczyć” auto kolegi i pokazać swoje umiejętności za kierownicą. Był tak pijany, że uderzył w drzewo i staranował ogrodzenie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty