Zakończyła się budowa udogodnień na cmentarzu komunalnym na Majdanku. Równocześnie prowadzone są przygotowania do utworzenia nowego cmentarza na Sławinie, który ma wystarczyć Lublinowi na 55 lat.
Miasto, które wydało na prace w południowej części cmentarza na Majdanku 5,6 mln zł, czeka już tylko na pieczątkę nadzoru budowlanego. Powstały tu asfaltowe alejki, w tym „dwupasmówka” w głównej osi nekropolii.
– Wzdłuż wszystkich głównych alejek między sektorami zamontowano oświetlenie, łącznie 88 latarni – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.
Przy skrzyżowaniach urządzone zostały miejsca do gromadzenia odpadów, wykonano zieleńce oraz punkty czerpania wody. – Teren uzupełniono ławkami z drewnianym siedziskiem. – W ramach robót sanitarnych zbudowano ponad 1,5 km sieci wodociągowej, w tym 14 punktów poboru wody, przy których zamontowano 15 żeliwnych zdrojów ulicznych – wylicza Głazik. – W miejscu dużej kumulacji wód opadowych powstały 3 duże studnie chłonne o średnicy 1,8 m, których zadaniem jest przejęcie spływającej deszczówki i odprowadzenie jej do gruntu.
Cmentarz na Majdanku jest największą nekropolią na wschód od Wisły, od 1976 r. pochowano tutaj ponad 60 tys. osób, ale miejsce powoli się kończy. Żeby przedłużyć możliwość chowania tu zmarłych, Ratusz postanowił zrezygnować z budowy kaplicy ekumenicznej i przeznaczyć tę rezerwę terenu na nowe miejsca grzebalne.
– Powiększyliśmy cmentarz komunalny o nowe obszary na pochówki, co pozwoli zabezpieczyć potrzeby Lublina na kilka najbliższych lat, do czasu powstania nowej nekropolii na Sławinie – przekonuje Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.
Nowy cmentarz jest planowany u zbiegu ul. Bohaterów Września i Zelwerowicza. Pod jego budowę miasto rezerwuje ok. 50 ha. Takie przeznaczenie terenu zostało zapisane w tzw. studium przestrzennym uchwalonym przez Radę Miasta latem ubiegłego roku.
Studium to jednak za mało, by rozpocząć budowę cmentarza – konieczne jest uchwalenie przez radnych odpowiedniego planu zagospodarowania takiego planu. Nad takim dokumentem pracują już urbaniści z Ratusza, a jego projekt szykowany jest do drugiego wyłożenia do wglądu publicznego.
Ilu zmarłych pomieści nowa nekropolia? – Zakłada się lokalizację ok. 120 tys. miejsc pochówków, które szacunkowo mają zaspokoić potrzeby miasta na około 55 lat – odpowiada Głazik. Planowane jest też miejsce na domy pogrzebowe oraz kaplice wyposażone w katakumby i kolumbaria. Projekt planu przewiduje wyznaczenie obok cmentarza miejsc pod parkingi mogące pomieścić 1200 samochodów.