Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Pogoda

1 marca 2023 r.
10:06

Dziś pierwszy dzień wiosny. Kiedy zdejmiemy ciepłe kurtki?

Autor: Zdjęcie autora ask
0 A A
(fot. archiwum)

1 marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Będzie trwała przez najbliższe trzy miesiące.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiosna meteorologiczna trwa pełne trzy miesiące. To marzec, kwiecień i maj. Termin jest umowny i przyjęty właściwie tylko do celów statystycznych: rok podzielono na równe części, żeby porównywać ze sobą takie same okresy.

Czym innym jest wiosna astronomiczna wyznaczona momentem równonocy wiosennej. W tym roku będzie to 20 marca (ze względu na oddziaływania grawitacyjne Księżyca i Słońca w innych latach możliwe jest przesunięcie tej daty o jeden dzień w przód lub tyłu). Dzień później, 21 marca rozpocznie się wiosna kalendarzowa. To termin stały trwający do 21 czerwca.

Ale to nie wszystkie „rodzaje” wiosny. Mówić można też o wiośnie termicznej. Zaczyna się ona, gdy temperatura powietrza bez względu na porę dnia i nocy znajduje się na poziomie od 5 do 15 stopni Celsjusza. Jest też wiosna fenologiczna. Zaczyna się ona w momencie wschodów pierwszych roślin zielonych. Wtedy też w roślinach wieloletnich budzą się soki. To nie łatwo zaobserwować. Lepiej zwrócić uwagę na to, że wtedy kwitną kwiaty, które pojawiają się przed rozwojem liści. To m.in. przylaszczki, podbiał i kaczeńce. Nic dziwnego, że w różnych częściach Polski ten rodzaj wiosny rozpoczyna się w innym okresie (od przełomu lutego i marca na zachodzie, aż po początek kwietnia na północy i wschodzie). 

A czy nadejście wiosny meteorologicznej przyniesie ciepłe dni i noce? Niestety nie.

– W tym tygodniu (do 5 marca – red.) pogodą będzie zarządzał wyż z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Centrum wyżu początkowo będzie w rejonie Szkocji, pod koniec tygodnia przemieści się na południe nad Anglię. Wyż znad Wysp Brytyjskich będzie kierował nad Europę Środkową powietrze znad północnego Atlantyku, a na początku tygodnia nawet znad Oceanu Arktycznego – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. – Od środy temperatura w dzień przeważnie będzie przekraczać 5°C, a w nocy nie powinna spadać poniżej –5°C. Nadal będzie sporo chmur, a od piątku w wielu miejscami będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Przez cały tydzień będzie utrzymywać się ryzyko spadku temperatury w kotlinach górskich do około –10°C.

Taka sytuacja przeplatana nieco cieplejszymi dniami może potrwać aż do połowy miesiąca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak znaleźć pracę w Kanadzie?

Jak znaleźć pracę w Kanadzie?

Kanada od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób szukających lepszych możliwości rozwoju zawodowego. Kraj ten przyciąga stabilną gospodarką, wysokim standardem życia oraz potrzebą wykwalifikowanej kadry w wielu sektorach. Zarówno specjaliści z wyższym wykształceniem, jak i pracownicy niewykwalifikowani mogą znaleźć więc tam atrakcyjne oferty pracy. Warto jednak pamiętać, że rynek pracy w Kanadzie ma swoje specyficzne wymagania oraz oczekiwania wobec kandydatów. Aby skutecznie znaleźć zatrudnienie, trzeba zatem dobrze się przygotować – od poznania specyfiki kanadyjskiego rynku pracy, przez dostosowanie swojego CV, aż po zbudowanie sieci kontaktów. W tym artykule dowiesz się jak znaleźć pracę w Kanadzie i jakie działania podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Niedługo ruszy budowa nowego wieżowca w Lublinie. To pokłosie decyzji radnych

Niedługo ruszy budowa nowego wieżowca w Lublinie. To pokłosie decyzji radnych

Niedługo w Lublinie w górę zacznie się piąć kolejny wieżowiec. 14-kondygnacyjny budynek powstanie przy ulicy Północnej 31. Początek prac jeszcze w tym miesiącu.

"Lajkował" filmy i inwestował w kryptowaluty. W kilka dni stracił kilkanaście tysięcy

"Lajkował" filmy i inwestował w kryptowaluty. W kilka dni stracił kilkanaście tysięcy

Za pierwsze zlecenia nawet dostał pieniądze. "Lajkował" w internecie filmy. Ale dał się też namówić na inwestycję w kryptowaluty. I teraz 30-latek jest stratny na 11 tysięcy złotych.

Nissan primera/ zdjęcie ilustracyjne

Nissan jest sprawny, ale starosta szuka czegoś "godnego urzędu"

Starosta radzyński nie miał kierowcy, a służbowy nissan ma już 18 lat. Dlatego Szczepan Niebrzegowski zamierza kupić nowy samochód za 160 tys. zł z pieniędzy powiatu. Środki są już zabezpieczone w tegorocznym budżecie.

Skok na kantor przy ul. Zana. Sprawca był zamaskowany

Skok na kantor przy ul. Zana. Sprawca był zamaskowany

Lubelska policja szuka człowieka, który we wtorek wieczorem zaatakował pracownika kantoru w centrum handlowym na ul. Zana. Sprawca był zamaskowany. Uciekł.

Skoda Superb wciąż stoi na tyłach Urzędu Miasta i jest do dyspozycji samorządu. MZK jej nie sprzedało, więc miasto nie oszczędzi, jak to wyliczył prezydent, 200 tys. zł w skali całej kadencji

Limuzyna wciąż wozi prezydenta. Chętnych na zakup nie było

Odebrali kilka telefonów, dwie lub trzy osoby umawiały się, aby limuzynę obejrzeć, ale nie dotarły. Mimo zapowiedzi rezygnacji z luksusowego auta, prezydent Zamościa wciąż korzysta ze Skody Superb.

Trójkołowce - jakie prawo jazdy, wady i zalety

Trójkołowce - jakie prawo jazdy, wady i zalety

Trójkołowce to pojazdy, które łączą cechy motocykli i samochodów, oferując stabilność oraz nietuzinkowy wygląd. Wyróżniają się trzema kołami, z których dwa zazwyczaj znajdują się z przodu, co zapewnia lepszą przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak wybrać najlepszego producenta mebli metalowych dla swojej firmy?

Jak wybrać najlepszego producenta mebli metalowych dla swojej firmy?

Wybór wyposażenia do firmy to decyzja, która może wpłynąć na organizację przestrzeni roboczej, a tym samym efektywność pracy. Meble metalowe, znane ze swojej trwałości i funkcjonalności, są idealnym rozwiązaniem zarówno do biur, jak i magazynów czy warsztatów. Jak wybrać najlepszego producenta, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Poranna ślizgawka w Lublinie. Paraliż w okolicy zalewu?

Poranna ślizgawka w Lublinie. Paraliż w okolicy zalewu?

Mieszkańcy Lublina wyjeżdżający dzisiaj rano z domu do pracy czy z dziećmi do szkoły zmagali się trudnymi warunkami na drogach. Aktualnie zgłaszacie nam, że największe utrudnienia są w okolicy Zalewu Zemborzyckiego.

33-letni kierowca nie wyrobił się zjeżdżając z ekspresówki na MOP

Kierowca nie wyrobił się na zakręcie. Audi zawisło na barierkach

O wielkim szczęściu może mówić 33-latek, który miał we wtorek wypadek na drodze ekspresowej nr 19 w powiecie janowskim. Nie wyrobił się zjeżdżając z trasy do miejsca obsługi podróżnych.

33 miliony na współpracę dla politechnik ze wschodu. Na co przeznaczy je lubelska uczelnia?
Dzień Wschodzi
film

33 miliony na współpracę dla politechnik ze wschodu. Na co przeznaczy je lubelska uczelnia?

Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska zacieśniają współpracę w ramach nowego projektu. Cel? Lepsze wykorzystanie potencjału naukowego oraz odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji (WAK) ma pełnić kluczową rolę w realizacji tego zamierzenia.

Poseł PiS, były wiceminister sprawiedliwości uciekł na Węgry i otrzymał tam azyl polityczny

Marcin Romanowski wciąż posłem, ale bez wynagrodzenia. Co z biurami poselskimi?

Poseł PiS Marcin Romanowski nie będzie otrzymywał diety poselskiej, co wynika z ustawy; nie przysługuje mu uposażenie. Będzie wciąż otrzymywał ryczałt na utrzymanie biura poselskiego, dopóki Sejm nie uchwali zmiany ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora - zapowiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Kadr z filmu „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944”, który z inicjatywy ŚZŻAK powstał do scenariusza i w reżyserii Magdaleny Kołodziejczyk i Rafała Kołodziejczyka.
11 stycznia 2025, 12:30

Wystawa, film i koncert. Obchody rocznicy Powstania Zamojskiego

Dwa dni najbliższego weekendu potrwają obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego. Organizuje je zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Domy Mark-Budu

Zostali bez nowych domów i pieniędzy. Do prokuratury zgłasza się więcej poszkodowanych

Zainwestowali swoje oszczędności, a firma z Białej Podlaskiej domów nie wybudowała i zamknęła działalność. Poszkodowani liczą, że odzyskają chociaż część swoich pieniędzy. Śledztwo prokuratury nadal trwa.

Laura Miskiniene zagrała w niedzielę znakomite zawody

Zawodniczka Polskiego Cukru AZS UMCS w najlepszej piątce tygodnia

Laura Miskiniene znalazła się w najlepszej piątce 12 tygodnia rozgrywek. Reprezentantka Litwy na to wyróżnienie zasłużyła sobie kolejnym znakomitym występem. Tym razem miał on miejsce przeciwko Enerdze Toruń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium