W czwartek (7 maja) zaczną obowiązywać przepisy uchwał, na mocy których przedsiębiorcy mogą wnioskować o wsparcie, m.in. zwolnienie z podatku od nieruchomości.
Miejscy radni przyjęli propozycje prezydenta w kwietniu. Bialski Pakiet Pomocowy zakłada kilka rozwiązań. To m.in. zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości oraz z opłaty prolongacyjnej na okres 3 miesięcy. Warunek to pogorszenie wskaźnika płynności finansowej. Wpływy do kasy miasta z tytułu podatku od nieruchomości to miesięcznie ponad 2 mln zł.
– Oznacza to, że maksymalnie za okres 3 miesięcy kwota może sięgnąć 7 mln zł. Jesteśmy budżetowo przygotowani do takiego wyzwania – podkreśla prezydent Michał Litwniuk. Radni zdecydowali, że kwota ta zostanie pokryta z puli tzw. „wolnych środków”.
Do urzędu wpłynęło jak dotąd 20 wniosków od przedsiębiorców. W tym 7 od osób fizycznych. – Dwa wnioski dotyczyły odroczenia bądź rozłożenia na raty podatku, a trzy wnioski całkowitego zwolnienia od podatku – precyzuje Gabriela Kuc–Stefaniuk, rzecznik magistratu.
Dwa wnioski uznano za bezprzedmiotowe. A 13 wniosków pochodziło od podmiotów prawnych. Na taką formę wsparcia czekał m.in. Wojciech Romaniuk, właściciel piwiarni Warka w centrum miasta. – Umorzenie czynszu to największa ulga dla mnie – przyznaje Romaniuk. – Od 14 marca mam zamknięty lokal. Pokrywam jeszcze koszty energii, ogrzewania, tak, by budynek nie ulegał degradacji. Poza tym, chcę utrzymać miejsca pracy. Nikogo nie zwalniam – podkreśla przedsiębiorca. – Chcę normalnie to przeżyć, ale liczę, że będzie współpraca z obu stron.
Wzory wniosków, które składają przedsiębiorcy, znajdują się m.in. na stronie internetowej magistratu.