Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 czerwca 2020 r.
16:51

Zdalne nauczanie dobiega końca. We wrześniu niewykluczona powtórka

Zdalne nauczanie rozpoczęło się w połowie marca i trwać będzie do końca tego roku szkolnego. Nie wykluczone, że towarzyszyć będzie ono uczniom także we wrześniu. Minister edukacji narodowej: Przygotowujemy się do ewentualnej nauki zdalnej od nowego roku szkolnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Ponieważ nie wiadomo, według jakiego scenariusza przebiegać będzie pandemia i wystąpienie drugiej fali zachorowań jesienią jest uważane za prawdopodobne, resort liczy się z ewentualnością kontynuowania nauki zdalnej także w nowym roku szkolnym - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej i dodaje, że aby się do tego przygotować platforma epodręczniki.pl, z której mogą korzystać nauczyciele, będzie wzbogacana o nowe narzędzia, w tym specjalnie stworzone komunikatory czy dodatkowe materiały dydaktyczne zarówno do nauczania ogólnokształcącego, jak i zawodowego.

Część konkursów na tworzenie tych materiałów została już rozpisana.

- Dziś jesteśmy po pierwszym, najtrudniejszym okresie, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki kontaktu na odległość i ustalić zasady pracy. Po pierwszych trudnościach dziś można powiedzieć, że nauczanie na odległość jest całkiem dobrze zorganizowane - ocenia Piontkowski. - Gdyby więc była konieczność wznowienia takiego nauczania w nowym roku szkolnym, gdyby sytuacja epidemiologiczna nie pozwalała na powrót do tradycyjnych zajęć, to będziemy po prostu kontynuowali tę formę, która funkcjonuje.

Klasówki pisaliśmy wspólnie

W Internecie oszałamiająca karierę robi obrazek, na którym mąż prosi żonę w obecności dziecka o pokazanie mu szkolnego świadectwa. „Pokaż matka, jakie stopnie dostałaś” - mówi.

Podobnych w wydźwięku memów powstało bardzo dużo. A wszystko dlatego, że zdalna nauka dała wszystkim w kość.

- To absurd. Od marca moje dziecko nie nauczyło się nic - stwierdza mama ucznia szkoły podstawowej w Lublinie. - Klasówki pisaliśmy wspólnie. Coś tam wiedział, ale nie było to wystarczające więc mu „pomagałam”. Prace domowe robił sam, ale były tak słabe, że poprawiałam. Na pamięć nie nauczył się nic. Nawet słówek z angielskiego.

- Niby dzieci pracowały same, ale byłem w to zaangażowana codziennie przez wiele godzin. Sami nie potrafili dołączyć do lekcji, bo informacja o nich pojawiała się w wielu miejscach. Sami nie potrafili dołączyć do klasówki, czy wysłać zrobionych zadań. Liczę, że zajmowało mi to 3 godziny dziennie i sprawiało, że własna praca prowadzona zdalnie trwała w zasadzie od świtu do nocy - mówi ojciec ósmoklasistki i licealisty.

Czuję, że mam dość

- Najbardziej denerwuje mnie, że wszyscy udają głupiego - relacjonuje polonistka z Lublina. - Uczeń, który od początku edukacji ledwo wyciągał „2” raptem zaczyna dostawać mocne „4”. Twierdzi, że pracował sam, ale że miał więcej czasu to się lepiej nauczył do testu i dokładniej sprawdził błędy w wypracowaniu. Rodzice utrzymują, że mu nie pomagali. Ja udaję, że wierzę, bo nie mam możliwości wykazania, że jest inaczej. Zresztą, co muszę przyznać, kiedy pytam go o coś na zdalnej lekcji to wie, co odpowiedzieć. Ale nie wiem przecież, czy nie czyta z książki lub nie sprawdza odpowiedzi w internecie.

- Jestem nauczycielem, który kocha swoją pracę, ale podczas zdalnego nauczania coś we mnie pękło. Pracuję na własnym sprzęcie, ciągle tworzę coś z niczego i jestem przemęczona jak nigdy - pisała nasza Czytelniczka. - Moja praca w szkole to ciągła aktywność fizyczna. Teraz siedzę przy komputerze nawet po 10 godzin dziennie. Na tym się nie kończy, prace odsyłane przez dzieci przychodzą nawet o godzinie 23 na prywatny telefon, bo tylko tak kontaktuje się wielu uczniów. W czasie, kiedy chciałoby się odpocząć trzeba pomóc swoim dzieciom, sprawdzić, odebrać, wysłać, wydrukować... Sekretarka na 2 etaty za 2/3 pensji, bo zabrano nam dodatki i większość realizowanych do tej pory nadgodzin. Jest mi przykro i czuję, że mam dość.

Raczej pogłębia niż wyrównuje

Dobiegające końca (w tym roku szkolnym) zdalne nauczania zostało już podliczone. W raporcie „Kształcenie na odległość w Polsce w czasie pandemii Covid -19” wykonanym przez prof. Sylwię Jaskulską i prof. Barbarę Jankowiak (UAM) o opinię zapytano nauczycieli. Ocenili oni, że kształcenie na odległość pozwala z powodzeniem realizować podstawę programową (ponad 26 proc. odpowiedzi), ale ponad 3 proc. uznało, że uniemożliwia realizację z powodzeniem podstawy programowej.

W opiniach nauczycielek i nauczycieli kształcenie na odległość pozwala realizować podstawę programową w wyższym stopniu, niż działalność wychowawczą szkoły. Pedagodzy uważają też, że kształcenie na odległość raczej pogłębia różnice między uczniami, niż że je wyrównuje.

Nauczyciele uważają, że zdalne nauczanie wpływa na rozwój ich kompetencji zawodowych, ale jest to dla nich trudne. Mimo to wiąże się z raczej pozytywnymi emocjami nauczycieli i nauczycielek. Wiąże się to m.in. z tym, że częściej niż dotychczas odczuwają pozytywne emocje związane z relacjami z uczniami i ich rodzicami. Zaledwie 35 proc. z nich czuje natomiast wsparcie dyrekcji szkoły.

Prywatne i państwowe

- Obraz kształcenia na odległość w szkołach prywatnych i społecznych nakreślony przez pracujących w nich nauczycieli i nauczycielki jest w większości wymiarów lepszy, niż w szkołach państwowych - podsumowują autorki badania. - I tak, w szkołach tych dostrzega się w większym zakresie możliwość realizowania podstawy programowej pomimo konieczności pracy w trybie zdalnym; konieczność podejmowania kształcenia na odległość przysparza nauczycielkom i nauczycielom mniej trudności; konieczność ta pozytywnie wpływa na rozwój kompetencji zawodowych; elementy kształcenia zdalnego były wdrażane przez nauczycielki i nauczycieli w pracy przed pandemią COVID-19 (szkoły społeczne) i będą w przyszłości (szkoły prywatne); nauczycielki i nauczyciele odczuwają pozytywne emocje w relacjach z uczniami, uczennicami (szkoły prywatne i społeczne) i ich rodzicami (szkoły prywatne) oraz wsparcie dyrekcji (szkoły społeczne).

Szkoła nie nadąża

Na łamach serwisu kariery LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Cóż tam, Panie w edukacji”, w którym zapytano 1000 Polaków, co dała im polska edukacja. 52 proc. ankietowanych uważa, że polski system edukacji jest przestarzały i nie nadąża za rozwojem technologii.

- Widać to zwłaszcza obecnie, kiedy nie wszystkie szkoły i uniwersytety były w stanie łatwo i szybko przystosować się do nauczania zdalnego w czasie epidemii COVID-19 - mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.
11 proc. twierdzi, że edukacja jest bezużyteczna.

Ankietowani pytani byli, jakie przedmioty szkolne, z perspektywy czasu, uznają za przydatne. Dla 80 proc. był to język angielski, dla 74 proc. - matematyka, a dla 71 proc. - język polski i inne języki obce. Aż 20 proc. ankietowanych wyznało, że ich nauczyciele byli niekompetentni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium