Rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca. Sprawdziliśmy, gdzie jeszcze o dalszą naukę mogą pytać uczniowie gimnazjum.
– W klasie mojego syna większość osób wybrała tylko dwa licea. Więcej szkół nie wskazywali, bo byli pewni przyjęcia. Okazało się, że dwie osoby nie zostały przyjęte nigdzie i w poniedziałek zaczęło się nerwowe bieganie w poszukiwaniu szkoły z wolnymi miejscami – opowiada pani Urszula, mama tegorocznego pierwszaka.
Z myślą między innymi o takich osobach lubelskie kuratorium oświaty uruchomiło na swojej stronie internetowej zakładkę z wykazem wolnych miejsc. Okazuje się, że w XII Liceum Ogólnokształcącym działającym w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego znaleźć można jeszcze pięć wolnych miejsc w klasie angielsko-biologiczno i chemicznej i aż 13 miejsc w klasie angielsko-biologiczno-geograficznej. Funkcjonujące w ramach tego samego zespołu Technikum Chemiczne może przyjąć jeszcze po osiem osób zainteresowanych zostaniem technikiem optykiem lub technikiem analitykiem i sześciu zainteresowanych technologią chemiczną. Z kolei w Technikum Przemysłu Spożywczego zostało 14 wolnych miejsc dla chętnych technologów żywności.
Na chętnych czeka także XIV Liceum Ogólnokształcące z ul. Radzyńskiej. Przyjąć może ono pięciu uczniów zainteresowanych nauką w klasie z rozszerzoną geografią i historią (z językami angielskim i hiszpańskim) oraz po dwie osoby zainteresowanym rozszerzeniem z geografii i historii (język angielski i niemiecki) oraz geografią i wos (z językami angielskim, niemieckim i rosyjskim).
W postępowaniu uzupełniającym znajdzie się też miejsce dla osób zainteresowanych nauką w szkołach branżowych. Branżowa Szkoła Spożywcza 1 stopnia może przyjąć 20 przyszłych cukierników i 12 piekarzy. Na 19 zainteresowanych karierą mechanika samochodowego i 20 ogrodników czeka natomiast Branżowa Szkoła Wielozawodowa 1 stopnia nr 1. Z kolei Branżowa Szkoła Wielozawodowa Specjalna 1 stopnia nr 21 dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim przyjąć może jeszcze chętnych do zostania kucharzem (3 osoby), piekarzem (4 osoby), stolarzem (1 osoba), fryzjerem (3 osoby) o ogrodnikiem (2 osoby).
Wśród szkół niepublicznych 10 wolnymi miejscami służy jeszcze Niepubliczne Technikum leśne, a 20 (w klasie humanistycznej) Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka „Szansa” w Lublinie.