Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży – takim hasłem w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny na Placu Litewskim lubelskie uczelnie wspólnie rozpoczęły prezentacje oferty edukacyjnej. Wydarzenie skierowane było do kandydatów na studia zarówno z województwa lubelskiego, jak i z całej Polski.
– Wspólnie z lubelskimi uczelniami zaprezentowaliśmy na Placu Litewskim to, co w Lublinie jest unikalne, a jednocześnie bardzo ważne dla młodych ludzi, czyli szerokie możliwości kształcenia i zdobywania ważnych kompetencji. Poprzez tę inicjatywę staramy się pokazać dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej. Jest to również wspaniała okazja do zapoznania z możliwościami rozwoju w różnych innych obszarach, jakie daje Lublin noszący w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży - mówi Beata Kuśmierzak, wiceprezydent Miasta Lublin.
Miasto Lublin w porozumieniu z Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Przyrodniczym, Politechniką Lubelską, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Akademią Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie – Akademia Nauk Stosowanych oraz Lubelską Akademią WSEI przygotowali szeroką ofertę edukacyjną, na której przedstawiony został program uczelni. Przyszli studenci zapoznali się z praktycznym wymiarem studiów i możliwościami rozwoju w różnych obszarach.
- Przyszliśmy tu by zapoznać się z ofertami uczelni. Jeszcze nie podjęłam decyzji na jaki kierunek studiów pójdę, waham się między politologią a ekonomią. Matura za pasem więc pora zainteresować się tematem – mówi Alicja, uczennica czwartej klasy jednego z lubelskich liceów.
Odwiedzający mogli zapoznać się z procedurą rekrutacyjną uczelni oraz poznać wymagania, jakie stawia placówka przyszłym kandydatom. Koła naukowe i organizacje studenckie zachęcały do czynnego angażowania się w ich działalność. Wydarzeniu towarzyszyły atrakcje zachęcające młodych ludzi do wspólnego spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób. Stoisko Miasta Lublin reklamowało wiele ciekawych wycieczek tematycznych, takich jak : „Spacer przyrodniczy”, „Sześć tysięcy kroków po Lublinie” czy „Lublin, jego skarby i atrakcje”.
Udział w wydarzeniu był bezpłatny, skierowany do wszystkich klas szkół średnich.