Na KUL rozpoczęła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Warsztatową „Sztuka dla Wszystkich. Zanim niewidome dziecko zostanie dorosłym odbiorcą sztuk”. Będzie jej towarzyszyć wystawa, panele dyskusyjne, ale także warsztaty tworzenia książeczek dotykowych z udziałem uczniów nałęczowskiego liceum plastycznego.
Jak pół żartem zauważył prof. dr hab. Bogusław Marek kierownik Katedry Tyflodydaktyki j. Angielskiego i Komunikacji Alternatywnej KUL – po pierwszym członie tytułu „Sztuka dla wszystkich” chciał postawić znak zapytania. – Ale między innymi ta konferencja zbliżać nas będzie do tego, żeby takich znaków nie trzeba było stawiać.
– Zaprosiliśmy nauczycieli i przedstawicieli muzeów – mówi profesor Marek, organizator wydarzenia. – Galerie i muzea nadal są niedostępne dla dzieci niewidomych, eksponaty są w gablotach, nie wolno ich dotykać. Do dotykowego oglądania trzeba przygotować dziecko.
Inaczej nie nabierze ciekawości świata i nie będzie szukać dróg do poznania go poprzez sztukę.
Dlatego większa część konferencji poświęcona będzie warsztatom. W Atrium Collegium Norwidianum (Aleje Racławickie 14) dziś i w piątek czynna będzie wystawa książek dotykowych.
Ich szycie rozpocznie się po części konferencyjnej dziś, po południu. W piątek o godz. 10 pod hasłem „Dostępne muzeum” odbędzie się w Muzeum na Zamku spotkanie z dziećmi niewidomymi. Będą mogły palcami oglądać niektóre zbiory. W piątek także odbywają się warsztaty szycia książeczek.
– Zostaliśmy zaproszeni do udziału w warsztatach i bardzo nas to cieszy – zauważa Jarosław Ćwiek, dyrektor Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie. – Jesteśmy przygotowani. Będzie 6 uczniów, dwóch nauczycieli, ja również pojadę – chcę zobaczyć, jak nasza młodzież będzie sobie radzić. Bierzemy materiały, maszyny do szycia, warsztaty odbywać się będą także w piątek. Jest w nas więcej zaciekawienia niż tremy.
Jak dodał profesor Bogusław Marek, wystawę może oglądać każdy, przyglądać się warsztatomrównież. Powinny zainteresować rodziców dzieci niewidomych, bo oni sami mogą wykonać książeczki dla swoich dzieci.
W konferencji wezmą też udział goście z zagranicy – m.in. z Kalkuty, Finlandii i będą opowiadać o swoich doświadczeniach w pracy z dziećmi z dysfunkcją wzroku.
Kmo.