W poniedziałek matura 2014 z języka polskiego (poziom podstawowy). Arkusze oraz odpowiedzi publikujemy na naszej stronie.
Matura 2014 matematyka - odpowiedzi, arkusze
"Wesele" i "Potop" - te dwie lektury były na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści z lubelskiego "Zamoya" są dobrej myśli. - Tematy były średnio trudne - przekonują.
- Bardziej obawiałbym się takich lektur jak "Dżuma” i "Nie-boska komedia" - przyznaje Grzegorz Witek, maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. - "Potop” był dobrym i ciekawym tematem. Pisałem ten egzamin ok. 1,5 godziny.
W VIII Liceum Ogólnokształcącym do matury z języka polskiego na poziomie podstawowym przystąpiło 139 uczniów. - Nikt się nie spóźnił ani nie
zachorował. Wszystko odbyło się zgodnie z planem - mówi Lucyna Mądra, dyrektorka VIII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. - Praktycznie wszyscy uczniowie wychodzili z egzaminu jakieś 10 - 15 minut przed końcem. W miarę wszyscy byli zadowoleni.
Maturzyści z LO przy ul. Słowiczej pisali egzamin zarówno na sali gimnastycznej jak też w siedmiu mniejszych salach.
Matura = stres?
Dzisiaj ponad 21 tys. maturzystów z naszego województwa napisze maturę z języka polskiego. "Lalka" i "Pan Tadeusz". Te lektury najczęściej wymieniają uczniowie jako tzw. pewniaki w 2014 roku
Jednym z 21 206 tys. maturzystów będzie Patryk Ścirka, który uczy się w Liceum Ogólnokształcącym w Bełżycach. - Ostatni tydzień przed maturą przypominałem sobie lektury, czytałem opracowania i uczyłem się prezentacji maturalnej z języka polskiego - mówi. - Stres? Jest, ale niezbyt duży - dodaje. Patryk przewiduje, że na egzaminie może pojawić się "Lalka” Bolesława Prusa.
Co uczniowie mówili po maturze 2013:
Podobnie sądzi Diana Dubilis z IV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. - Słyszałam, że Lalka w rankingu lektur od 2005 roku pojawiła się tylko raz na maturze, więc jest szansa, że tym razem na nią trafimy - mówi. - Oprócz niej słyszałam o Panu Tadeuszu - dodaje.
Diana przez ostatni tydzień rozwiązywała zadania maturalne z poprzednich lat. - Nie stresuję się. Starsi koledzy mówią, że matura jest jak jedna sesja na studiach - mówi.
W samym Lublinie maturę z polskiego będzie zdawać 5100 osób. Matura rozpocznie się o godz. 9. Uczniowie będą mieli 170 minut na jej rozwiązanie.
50 pkt za odpowiedzi
- Na początek dostaną tekst popularno-naukowy i kilkanaście pytań z nim związanych. Za poprawne odpowiedzi można uzyskać 20 punktów - wyjaśnia Renata Janicka z biura OKE w Lublinie.
Potem maturzyści będą musieli napisać wypracowanie na dany temat. Maksymalnie można uzyskać za nie 50 punktów. Żeby zdać maturę z języka polskiego trzeba uzyskać minimum 21 punktów (30 proc.). Wyniki egzaminów maturalnych są podstawą przy rekrutacji na studia.
We wtorek uczniowie będą zmagać się z zadaniami z matematyki. W tym roku wielu maturzystów wybrało maturę rozszerzoną z tego przedmiotu - 4212 osoby. Inny popularny przedmiot na poziomie rozszerzonym to język angielski. Będzie go zdawać 5755 maturzystów.
W ubiegłym roku w naszym regionie spośród wszystkich uczniów maturę zdało 16 504 osób (80 proc. wszystkich zdających). Matura najlepiej poszła w liceach ogólnokształcących. Zdało w nich aż 89 proc. osób. Drugą najliczniejszą grupę maturzystów stanowili absolwenci techników. Spośród nich zdało 65 proc. osób.
Odpowiedzi, arkusze
Na DziennikWschodni.pl będziemy publikować arkusze egzaminacyjne i propozycje odpowiedzi z wybranych przedmiotów z matury 2014.
Jak Wam poszło na egzaminie maturalnym z języka polskiego? Czekamy na komentarze na forum poniżej
Sugerowane odpowiedzi z języka polskiego (poziom podstawowy):
Część 1.
Zad. 1.
Pokarm duchowy - potrzeby wyższe (nie biologiczne, a intelektualne) zaspokajamy poprzez obcowanie z nauką, sztuką
Zad. 2.
"Uczta" - rodzaj wtrącenia, dygresji, dopełnienia.
Zad. 3.
Istotą człowieczeństwa jest nadawanie funkcjom (fizjologicznym, biologicznym) wyższego znaczenia
a. jedzenie (obiadu) -w czasie którego dzielimy się wrażeniami dnia, wzmacnia naszą więź
b. wesela, stypy, obiady świąteczne - w czasie których wzmacnia się kontakty, stosuje pewne rytualne zachowania
Zad. 4.
Macierzyństwo i ojcostwo wpływają na budowę podstawowych społecznych więzi. Miłość umacnia społeczne więzi.
Zad. 5.
a. personifikacja - miłość jest rozsądna
b. wyliczenie - rozsądna, szalona, ślepa
c. antyteza - bywa ślepa, ale i zdumiewająco przewidująca
Rola
a. nadaje pojęciu abstrakcyjnemu cech ludzkich, przybliżenie jej
b. podkreślenie różnorodności, bogactwa pojęcia
c. podkreślenie sprzecznych cech miłości, jej niejednoznaczności
Zad. 6.
Podkreślenie związku z czytelnikiem, wyrażenie własnego zdania, podtrzymanie kontaktu - funkcja fatyczna
Zad. 7.
Biolog - istota miłości to przyjaźń a drugim człowiekiem, życzliwość, wzajemne porozumienie
Filozof - istotą miłości jest bezinteresowna radość z istnienia drugiego człowieka
Zad. 8.
1. informacyjna
2. impresywna
3. ekspresywna
Zad. 9.
D
Zad. 10.
1. os. l. poj. - własne zdanie, gorzka refleksja / ocena społeczeństwa
1. o. l. mn. - podkreślenie związku z grupą ludzi / tego samego zachowania
Zad. 11.
Teza / podsumowanie
Zad. 12.
Bo konieczna jest w niej bezinteresowność, nie powinna wymagać odwzajemnienia, nie powinna wymagać zapłaty za nią, więcej powinno w niej być ofiarowania, a nie brania.
Zad. 13.
1. 1,2
2. 3
3. 4,5