Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

15 listopada 2020 r.
13:48

Zdalna nauka. W mniejszych miejscowościach uczniowie mają kłopoty z internetem

Autor: Zdjęcie autora ask
5 1 A A
(fot. archiwum/Piotr Michalski)

Niska jakość internetu to największy problem podczas zdalnej nauki w szkołach leżących dalej od większych miast. Samo zdalne nauczanie oceniane jest jednak bardzo dobrze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W tej chwili zdalne nauczanie przebiega już bez problemów. Te pojawiły się tylko na początku, gdy konieczne było wprowadzenie do takiej metody pracy najmłodszych uczniów. Przyzwyczajenie ich do zdalnego nauczania pracy zajęło 2-3 dni – mówi Bożena Rusak, dyrektor Zespołu Szkół w Sawinie. – Oczywiście w przypadku zdalnego nauczania o sukcesie decyduje pomoc rodziców. Widzimy, że bardzo się oni angażują i pomagają dzieciom w korzystaniu z platform.

Informacje do rodziców przekazywane są na bieżąco w dziennikach elektronicznych. Niektóre szkoły, jak np. ZS w Sawinie uruchomiły je dopiero we wrześniu przeczuwając możliwość prowadzenia zdalnego nauczania. W zdecydowanej większości szkół zdalne nauczanie prowadzone jest w oparciu o plany lekcji obowiązujące w trakcie tradycyjnej nauki. W większości prowadzone jest też na jednej platformie edukacyjnej. Ale są wyjątki.

- W ubiegłym roku korzystaliśmy z kilku platform i rodzice, z którymi konsultowaliśmy się przed przejściem na prowadzenie zdalnego nauczania, prosili o ich pozostawienie, bo się sprawdziły. Dlatego mamy platformę dominującą, ale korzystamy też z kilku innych - opowiada Anna Ducin, dyrektor Szkoły Podstawowej im. J.I. Kraszewskiego w Snopkowie.

Wszystkie szkoły, z którymi rozmawialiśmy przekazały też swoim uczniom komputery. W pierwszej kolejności były to laptopy otrzymane z programów ministerialnych i przekazane przez organy prowadzące. Gdy potrzeby były większe uczniowie wypożyczali także komputery z pracowni informatycznych.

- Przede wszystkim o taką pomoc prosiły rodziny wielodzietne, gdzie liczba posiadanych w domu urządzeń była mniejsza niż liczba uczących się zdalnie dzieci – mówi dyrektor Rusak. – W tej chwili rodzice nie mają już problemów ze sprzętem, ale wciąż są problemy z internetem. Kto może stara się je rozwiązywać kupując większe pakiety. Chce podkreślić, że rodzice stają na wysokości zadania za co serdecznie im dziękujemy.  

- Problemy z internetem mają nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele – przyznaje dyrektor Ducin. – Dlatego tylko część z nich prowadzi zajęcia z domu, a wielu prowadzi zajęcia ze szkoły, gdzie mamy szybkie łącze. Ja sama uczę w ten sposób, bo w domu mam dosyć słabą sieć, a korzysta z niej także mój studiujący syn. Problemy z internetem to nasza największa bolączka podczas zdalnego nauczania. Zdarzają się przypadki, że uczniowie zostają "wyrzuceni" z lekcji. Dlatego też podjęliśmy decyzję, by w trakcie zdalnego nauczania nie było obowiązkowych kamerek. Ich włączenie bardzo często powoduje zbytnie przeciążenie sieci domowej. To czy uczniowie są obecni i aktywni na zajęciach sprawdzamy zadając im pytania i sprawdzając obecność niekoniecznie na początku zajęć.

- W naszym przypadku nauczyciele pracują zdalnie przede wszystkim z domu, bo mieścimy się w zabytkowym budynku, w którym sieć internetowa nie jest najlepsza – przyznaje Elżbieta Fim, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie. – Dlatego ze szkoły prowadzone tylko zajęcia specjalistyczne i wf. Rozumiemy oczywiście, że uczniowie mogą mieć także problemy z internetem. To, że kogoś "wyrzuci" z zajęć lub ma problemy z zalogowaniem nie oznacza nieobecności na lekcjach. W trudnych przypadkach prosimy tylko o informacje sms-owo lub za pomocą maila. Oczywiście zdalne nauczanie nie jest naszym wymarzonym sposobem pracy, ale wszyscy – uczniowie, rodzice, nauczyciele – radzimy sobie z nim bardzo dobrze kontynuując rozwiązania, które sprawdziły się wiosną.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium