Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 listopada 2020 r.
18:47

Zdalna edukacja. Rodzic lubelskiego ucznia: "jak ma się nauczyć naprawy samochodu zdalnie?"

Autor: Zdjęcie autora ask
17 2 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski)

Tylko uczniowie najstarszych klas techników, którzy już w styczniu zdawać będą egzamin zawodowy mogą przygotowywać się do niego w szkołach. Pozostali uczą się zdalnie i zastanawiają się, kto ich przyjmie do pracy bez podstawowych umiejętności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Mam syna w technikum i denerwuje się, bo z powodu epidemii nie może on uczestniczyć w warsztatach. Tak zwane "zdalne zajęcia praktyczne i warsztaty" to oczywisty absurd ponieważ nie da się przeprowadzić nauki naprawy samochodów czy obsługi maszyn zdalnie. Nauka zdalna trudnych przedmiotów technicznych jest bardzo ciężka, to brak przy tym praktyki rozwala całą naukę – irytuje się nasza czytelniczka.

Ale rozgoryczenia nie kryją też uczniowie.

- Wybrałem technikum, bo zależało mi na szybkim rozpoczęciu pracy za granicą. Teraz zastanawiam się, czy pracę w ogóle znajdę, bo kto zatrudni osobę mającą niemal wyłącznie wiedzę teoretyczną. A tak w tej chwili uczę się zawodu. Warsztaty polegają na oglądaniu filmików w internecie – denerwuje się mieszkaniec jednej z podlubelskiej wsi, który wybrał naukę w jednym z zawodów budowlanych. – Sam ćwiczyć nie mogę, bo nie mam ani potrzebnego sprzętu ani materiałów.

Zgodnie z zapowiedziami zdalna nauka odbywać ma się co najmniej do 29 listopada. Nie dotyczy to tylko uczniów ostatnich klas, przygotowujących się do mającego odbyć się w styczniu egzaminu zawodowego.

- Dyrektorzy techników wypełniali niedawno ankietę, w której MEN pytał o największe trudności w nauczaniu zdalnym. Prawdopodobnie większość z nas napisała, że po takiej nauce nie ma możliwości zdania egzaminu zawodowego, bo wkrótce potem zdecydowano, że najstarsi uczniowie mogą przystąpić do pracy stacjonarnej przy nauce przedmiotów zawodowych – mówi Grażyna Kubuj-Bełz, dyrektor Państwowej Szkoły Budownictwa i Geodezji im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. – U nas takie zajęcia odbywają się w małych grupach raz w tygodniu.

Co z pozostałymi uczniami?

- Nie można ukrywać, że przy nauce zawodu niezbędna jest kontakt z maszyną, z narzędziami i przećwiczenie nie tylko wykonywania określonych czynności ale i naprawiania popełnianych błędów – przyznaje Anna Wawruch-Lis, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie. – Dlatego bardzo chcielibyśmy, żeby wszyscy uczniowie mieli możliwość stacjonarnej nauki zawodu. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że ze względu na epidemię nie jest to takie proste. Aż 70 proc. naszych uczniów pochodzi spoza Lublina. Gdyby mieli znów uczyć się stacjonarnie musieliby dojeżdżać do szkoły albo mieszkać w bursach. To mogłoby zwiększyć zagrożenie rozprzestrzenienia się epidemii.

Także dyrektor PSBiG przyznaje, że zdalna nauka zawodu to duży problem.

- Są zawody, których wykonywania można nauczyć się zdalnie. To m.in. informatycy. Ale uczymy też np. techników drogownictwa i techników instalacji sanitarnej. Oni bez praktycznej nauki zawodu nie nauczą się go wykonywać – zauważa. – Dlatego nauczyciele zawodów prowadzą teraz zdalne nauczanie dotyczące teorii, bo i taka w ramach praktycznej nauki zawodu jest niezbędna odkładając zajęcia praktyczne na czas, w którym będziemy mogli wrócić do szkół. Dla nas wszystkich to bardzo trudny okres. Nie tylko dla uczniów. Nikt nie mówi o tym, że właśnie nauczyciele przedmiotów zawodowych są teraz wyjątkowo obciążeni pracą. Podczas gdy do nauki przedmiotów ogólnokształcących mamy w internecie bardzo dużo materiałów, oni muszą niemal wszystko przygotowywać od podstaw. Nie mogą korzystać z opracowań, ani e-booków. Sami więc robią prezentację. Sami szukają jakichś filmów w internecie. Ja się posiłkują e-korepetycjami publikowanymi przez politechniki, ale to też nie łatwe zadanie, bo muszę je dostosować do poziomu szkoły średniej.

- Jest ciężko. Bardzo często dzwonią do nas rodzice i pytają jak długo będzie trwać taka sytuacja. Przeżywają to także uczniowie, którzy nie wiedzą jak np. uczyć się zdalnie fryzjerstwa. Zdalne omawianie instruktaży, czy oglądanie filmików nie jest przecież wystarczające – uważa Halina Rybczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Odzieżowo-Włóienniczych im. Władysława Reymonta w Lublinie. Ale przyznaje też, że nawet gdyby wróciła możliwość stacjonarnej pracy nie wszyscy braliby w niej udział. – Wśród uczniów najstarszych klas, którzy mogą przygotowywać się do egzaminu w szkole mamy poszczególne przypadki osób, które tego nie robią. Część ze względu na sytuację, w której się znajduje musi w sposób szczególny chronić się przez zakażeniem koronawirusem. Dlatego mimo, że wciąż uczą się w domach na podstawie materiałów wysyłanych im przez nauczycieli. Oczywiście rozumiemy ich sytuacje i staramy wychodzić im naprzeciw i mimo wszystko pomóc w tym, by odnieśli sukces na egzaminach zawodowych. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!