Już 8 czerwca rozpoczną się matury, inne niż zwykle, bo bez egzaminów ustnych. Wiedzę wyniesioną ze szkoły podstawowej ósmoklasiści zaczną sprawdzać 16 marca. Wiadomo też, kiedy uczniowie otrzymają wyniki i jakich terminów będą musieli pilnować w naborach do nowych szkół.
Matury trwać będą do 29 czerwca. Sesja dodatkowa, dla osób, które z przyczyn losowych nie będą mogły napisać egzaminów w pierwszym terminie, trwać będzie od 8 do 14 lipca. Obie grupy poznają wyniki do 11 sierpnia. Sesja poprawkowa została wyznaczona na 8 września (wyniki do 30 września).
– W tym roku nie będzie ustnych matur. Wyjątkiem będą ci maturzyści, którzy muszą mieć wynik z takiego egzaminu w postępowaniu rekrutacyjnym – podkreśla Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej i dodaje, że uczniowie, którzy w tamtym roku nie zdali egzaminu ustnego (tylko z jednego przedmiotu), a z pozostałych egzaminów otrzymali min. 30 proc. możliwych do zdobycia, otrzymają świadectwo zdania egzaminu dojrzałości.
Egzamin ósmoklasisty będzie prowadzony od 16 do 18 czerwca, a tzw. drugi termin wyznaczono na 7-9 lipca. Obie te grupy wyniki otrzymają nie później niż 31 lipca.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (w Formule 2012 i 2017) wyznaczono od 22 czerwca do 9 lipca (wyniki do 31 sierpnia), a egzamin zawodowy (w Formule 2019) prowadzony będzie w dniach 17-28 sierpnia (wyniki do 12 października).
Podczas egzaminów pracę uczniów nadzorować będzie mogło dwóch, a nie tak jak to było dotychczas trzech nauczycieli.
– Zwiększają się odległości między zdającymi i w wielu szkołach może okazać się, że na egzaminy uruchamianych będzie więcej klas. Pojawi się więc konieczność powołania większej niż dotychczas liczby zespołów nadzorujących – Piontkowski tłumaczy potrzebę takich zmian.
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało też we wtorek nowy harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zmiany wprowadzono po konsultacjach z ponad 200 podmiotami m.in. dyrektorami szkół, uczniami i nauczycielami.
Od 15 czerwca do 10 lipca trzeba będzie złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami, a od 31 lipca do 4 sierpnia dostarczyć zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym samym czasie będzie można podjąć decyzję o zmianie szkoły, do której chce się uczęszczać.
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia. Przez kolejne pięć dni kandydaci będą musieli potwierdzić wolę nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani i dostarczyć do niej oryginał świadectwa ukończenia szkoły i oryginał zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.
– W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki, mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej – podkreśla ministerstwo. Wymagana będzie tylko jednorazowa wizyta dotycząca złożenia oryginałów dokumentów.