Na 80 tysięcy nauczycieli i innych pracowników oświaty wyniki otrzymało 60 tys. osób. Były przypadki wykrycia zakażenia.
Od poniedziałku trwa testowanie nauczycieli klas 1-3 pod kątem zakażenia koronawirusem. Dobrowolnym i bezpłatnym testom są też poddawani inni pracownicy szkół.
To przygotowanie do powrotu do ławek najmłodszych uczniów. W poniedziałek zostaje przywrócona nauka stacjonarna w klasach 1-3.
Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek właśnie poinformował, że do tej pory przetestowano 80 tys. osób. Wyniki poznało 60 tys. z nich.
Minister @CzarnekP: - Od 11.01 trwa testowanie nauczycieli Mamy informacje z @GIS_gov, że w trakcie 3 dni akcji wymazy pobrano od 80 tys. osób. Wyniki otrzymało 60 tys. z nich. Pozytywny test na obecność koronawirusa miały 1133 osoby, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań. pic.twitter.com/d7yATwgVCC
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) January 14, 2021
– Pozytywny test na obecność koronawirusa miały 1133 osoby, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań – informuje resort.
Szef MEiN podpisał już rozporządzenie dotyczące powrotu uczniów do szkół. Zgodnie z nią od poniedziałku 18 stycznia br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych, a także uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej wracają do szkół.
W noweli zapisano, że od 18 stycznia do 31 stycznia 2021 r. na obszarze kraju ogranicza się, z pewnymi wyjątkami, stacjonarne funkcjonowanie publicznych i niepublicznych: szkół podstawowych w zakresie klas IV–VIII, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, domów wczasów dziecięcych i szkolnych schronisk młodzieżowych. Oznacza to, że w szkołach podstawowych w klasach IV-VIII i w szkołach ponadpodstawowych nauka będzie, tak jak przed feriami zimowymi, prowadzona zdalnie do 31 stycznia.
W noweli zapisano, że podobnie jak przed feriami dyrektorzy szkół podstawowych specjalnych w zakresie dotyczącym klas IV-VIII, szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, będą decydowali o trybie nauczania i prowadzenia zajęć.