Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

14 stycznia 2021 r.
10:03

Szkoły czekają na uczniów, nauczyciele są zaniepokojeni. "Chorowaliśmy jesienią i będziemy teraz"

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Już w poniedziałek do szkół wrócą uczniowie klas I–III. Coś, co cieszy rodziców, nie zawsze jest łatwe dla nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodne z wytycznymi, udział w zajęciach będą mogły brać udział tylko dzieci zdrowe. Obowiązkowa będzie dezynfekcja dłoni, maseczki i dystans. Zakazane będzie przynoszenie do szkoły zbędnych przedmiotów np. zabawek. Mierzona będzie temperatura. Jeśli w trakcie lekcji przekroczone zostanie 38°C, dziecko trafi do szkolnego izolatorium, z którego odbiorą je rodzice.

- Sale i łazienki dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły. Obowiązuje ogólna zasada: każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami – czytamy w rekomendacjach MEN i GIS. Dlatego inne mają być godziny przychodzenia do szkoły oraz przerw poszczególnych klas. Zajęcia powinny być prowadzone przez tych samych nauczycieli, "którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach".

- Przygotowujemy się do otwarcia w oparciu o wszystkie wytyczne. Wkrótce wyślę informacje do rodziców, prosząc ich m.in., by w miarę możliwości zapewnili worki na wierzchnie ubrania dzieci – mówi Regina Szafrańska-Dąbek, wicedyrektor SP nr. 47 im. J.I. Kraszewskiego w Lublinie. – Wejścia do szkoły będą odbywały się w 10-minutowych odstępach, żeby jak najbardziej ograniczyć kontakt dzieci. Nie ma jednak możliwości, by każda klasa miała swoją salę. Dlatego połowa dzieci będzie przychodziła rano, potem pomieszczenia zdezynfekujemy i na drugą zmianę przyjdą pozostali uczniowie. Te skończą lekcje najpóźniej o 16.40.

- Nie ma możliwości, żeby każda klasa uczyła się na osobnym piętrze, ale każdy oddział będzie miał odrębną klasę – zapowiada Elżbieta Pieczonka, dyrektor SP nr 43 im. I.J. Paderewskiego w Lublinie. – W tej chwili kończymy przygotowania. Będziemy m.in. nieco dostosowywali do nowych wymagań plan lekcji.

Problemu z odrębnymi klasami nie będzie za to w większych szkołach.

- Ponieważ nie wracają wszyscy uczniowie, możemy dodatkowo ograniczyć kontakty dzieci. Pierwszoklasiści będą uczyli się na parterze, drugie klasy na pierwszym, a trzecie na drugim piętrze - wylicza Mirosław Wójcik, dyrektor SP nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie.

W żadnej ze szkół nie będzie jednak możliwości, by klasy uczył tylko jeden nauczyciel. Taki zapis może dotyczyć tylko nauczania wczesnoszkolnego.

- Języka angielskiego i religii uczą nauczyciele prowadzący zajęcia we wszystkich oddziałach wczesnoszkolnych. Oni będą kontaktowali się z wszystkimi uczniami – przyznaje Wójcik.

- Zastanawiamy się nad możliwością wprowadzenia zmian w planie zajęć. Angliści prowadzący nauczanie u najmłodszych będą musieli też prowadzić zajęcia zdalne z klasami 4-8. Chcemy wprowadzić zmiany, by było to jak najbardziej dla nich dogodne – dodaje Szafrańska – Dąbek.

Część dyrektorów lubelskich szkół ma jednak wątpliwości, czy są w stanie zapewnić bezpieczeństwo w szkołach.

- Oczywiście będziemy robić wszystko zgodnie z zaleceniami, ale tak samo działaliśmy we wrześniu i październiku, a wtedy z każdym dniem rosła liczba klas i szkół przechodzących w powodu koronawirusa w system pracy zdalnej lub hybrydowej. Dlatego uważam, że zakażeń nie unikniemy także teraz. To tylko kwestia czasu – mówi jeden z nich. – Rozumiem, że rodzice chcą, by dzieci wróciły do szkół, ale oceniam tę decyzję jako błędną.

- Chorowaliśmy jesienią i będziemy teraz – nie ma wątpliwości inna dyrektorka. – Żeby sytuacja była w pełni bezpieczna, wszyscy nauczyciele powinni zostać nie przebadani, a zaszczepieni. Ponieważ tak się nie stało, nie liczę na to, że do szkół wkrótce wrócą pozostali uczniowie. Gdybym miała się zakładać, to obstawiałabym na ponowne zamknięcie stacjonarnej nauki najpóźniej pod koniec lutego.

- Przygotowujemy się na miarę możliwości zgodnie z wytycznymi – podkreśla Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. – Cieszymy się, że wracamy, ale szkoda, że nauczyciele nie są zaszczepieni, bo wtedy zaczynalibyśmy z zupełnie innej, bezpiecznej pozycji. Obawiam się, że w szkołach nie da się całkowicie uniknąć zakażeń. Mówię to w oparciu o nasze doświadczenia z działających przez cały czas przedszkoli. Każdego tygodnia zamykanych w całości lub części ze względu na chorobę jest średnio 5 z 65 z nich. Tak będzie prawdopodobnie także w szkołach.

Dziś prezydent weźmie udział w spotkaniu on-line z dyrektorami szkół podstawowych.

- Zapytamy, w czym możemy im pomóc w związku z powrotem klas I–III do nauczania stacjonarnego – tłumaczy Banach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium