Mniej lektur obowiązkowych z języka polskiego, mniej zadań z matematyki i łatwiejsze teksty z języków obcych – tak wyglądać ma tegoroczny egzamin ósmoklasisty i matury.
W tym roku szkolnym matury rozpoczną się 4 maja. W takim terminie egzamin dojrzałości prowadzony był zawsze. Zmienił się natomiast harmonogram egzaminu ósmoklasisty. Odbędzie się on, nie jak dotychczas w połowie kwietnia, ale dopiero 25-27 maja. To jednak nie koniec zmian. Oba egzaminy mają być znacznie prostsze niż zwykle.
– Mamy pełnią świadomość tego, że wcześniej strajk nauczycielski, a następnie panemia koronawirusa i nauczanie zdalne z wiosny tego roku oraz obecna sytuacja, która nie wiemy jeszcze ile będzie trwać doprowadziły do tego że uczniowie klas 8 i maturalnych nie byli w stanie, nie ze swojej winy, zdobyć takiej wiedzy, którą zdobyliby gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjny – mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Stąd jednorazowe zmiany w egzaminów, który ma być znacznie prostszy.
– Zakres wiedzy, który będzie wymagana zostanie zmniejszony o około 20-30 procent – dodaje Czarnek.
Zmiany przygotowane przez ekspertów mają być teraz konsultowane z nauczycielami. Ostateczne zmiany poznamy w połowie grudnia. Wtedy rozpoczną się szkolenia dla nauczycieli o nowym egzaminie. Próbne arkusze zmienionych egzaminów dostępne będą w marcu. Co w nich znajdziemy?
Podczas egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego ograniczona zostanie liczba lektur obowiązkowych, a pracą pisemną będzie stworzenie tylko jednej z dwóch form wypowiedzi: rozprawki albo opowiadania. Co więcej ich temat nie będzie wskazywał lektury, do której mają odwołać się uczniowie. Będzie musiała nią być wybrana lektura obowiązkowa. W arkuszach mniej będzie także zadań dotyczących czytania ze zrozumieniem.
Zmniejszy się liczba zadań z matematyki (przy zachowaniu czasu egzaminu) i ograniczone wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej.
Największe zmiany w egzaminie z języka obcego dotyczyć będą obniżenia oczekiwanego poziomu biegłości językowej (poziom A2). Będzie mniej zadań i ograniczony zostanie zakres struktur gramatycznych.
Zmienia się też tegoroczny egzamin maturalny. Matura z matematyki na poziomie podstawowym będzie miała mniej pytań przede wszystkim w zakresie zadań otwartych przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzamin. Zniesiony zostanie też obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, jako warunku zdania egzaminu maturalnego.
– W tej chwili nie ma powodu żeby rezygnować z ustnego egzaminu maturalnego – mówi podsekretarz stanu w MEN, Maciej Kopeć. Przyznaje też, że resort edukacji zastanawia się nad przesunięciem dodatkowego egzaminu ósmoklasisty. Od 2022 r. uczniowie kończący naukę w szkołach podstawowych mieli pisać także czwarty egzamin z – do wyboru – biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. Być może stanie się to jednak dopiero w 2023 roku.