Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

9 kwietnia 2020 r.
13:44

Matura i egzamin ósmoklasisty 2020 wreszcie przełożone. Kiedy mogą się odbyć?

Autor: Zdjęcie autora ask
16 2 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Uczniowie wrócą do szkół nie wcześniej niż 27 kwietnia. Termin zdalnego nauczania został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Przesunięty też został termin matury i egzaminu ósmoklasisty. Te mogą się odbyć nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdalne nauczanie miało trwać do końca świat. Wczoraj zostało przedłużone o kolejne dwa tygodnie, do 26 kwietnia.

– Przedłużamy okres zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach żeby kontakty były jak najbardziej ograniczone – mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

W tym czasie prowadzone będzie nauczanie zdalne, a uczniowie będą wystawiali oceny. Wszystko po to, że gdyby okres ten musiał być wydłużony nauczyciele mogli wystawić oceny semestralne, a uczniowie nie straciliby roku. Nie byłoby też powodów do skrócenia wakacji.

– Nie ma planów przedłużenia roku szkolnego. Świadectwa można odebrać później. Będziemy zresztą zalecali dyrektorom przekazywanie świadectw w formie elektronicznej – dodał Piontkowski.

Przez przedłużenie zdalnego nauczania w terminie nie odbędą się też egzaminy. Zgodnie z harmonogramem roku szkolnego trzydniowy egzamin ósmoklasisty miał się rozpocząć 21 kwietnia, a matury 4 maja.

– Wiemy, że stresujecie się tym, czy i kiedy egzamin się odbędzie – mówił w trakcie konferencji prasowej zwracając się do uczniów minister edukacji narodowej. – Ze względów zdrowotnych termin przekładamy na inny czas. Ponieważ chcemy byście mieli dłuższy czas na przygotowanie się do egzaminów o nowych terminach poinformujemy z dużym wyprzedzeniem.

Ma to być co najmniej trzy tygodnie. Egzaminy nie odbędą się wcześniej niż w drugiej połowie czerwca.

Pierwsze komentarze po ogłoszeniu nowych zasad związanych z nauką zdalną i przesunięciem egzaminów nie są jednak pozytywne.

– Po 27 kwietnia nic się nie zmieni. Epidemia się nie skończy. Nie rozumiem dlaczego rząd decyduje się na wydłużenie zdalnego nauczania tylko o dwa tygodnie. Liczyłam na to, że podany zostanie dłuższy czas np. do końca maja – mówi pani Katarzyna, mama siódmoklasisty z Lublina. – Taka informacja pozwoliłaby nam wszystkim na lepsze psychiczne przygotowanie do zmian. Dzieci bardzo męczą się zamknięte w domach. Gdyby powiedzieć otwarcie, że to musi potrwać dłużej to nie nastawialiby się na szybszy powrót do normalności, a potem nie byłoby rozczarowania.

– Jest lepiej o tyle, że dzieci przystępujące egzamin wiedzą, że nie zostaną nim zaskoczone w ostatniej chwili. Wiedzą, że na pewno, do połowy czerwca egzaminy się nie odbędą – mówi dyrektor jednej z lubelskich podstawówek. – Liczyłem jednak na to, że przynajmniej w przypadku ósmoklasistów możliwa będzie rezygnacja w tym roku z przeprowadzania egzaminów. Szkoda, że tak się nie stało chociaż prywatnie wydaje mi się, że taka decyzja będzie musiała zapaść wcześniej czy później. Patrząc na to, co się dzieje w Włoszech czy w Hiszpanii nie można liczyć, że u nas tak szybko epidemia się skończy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Paweł Wąsek mistrzem Polski w skokach narciarskich w sezonie 2024/2025. 25-latek zajął pierwsze miejsce podczas konkursu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdecydowanie wyprzedzając wracającego do rywalizacji na skoczniach Kamila Stocha i Jakuba Wolnego

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim
zdjęcia
galeria

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim

W Lublinie nie brakuje miłośników biegania, a niektóre grupy robią to regularnie - bez względu na warunki atmosferyczne. Jedna z nich to "parkrun Ogród Saski", która spotyka się co sobotę, punkt o 9. Jej członkowie biegali również dzisiaj, podczas intensywnych opadów białego puchu.

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały
galeria

Jak na narty to do Kazimierza. Pogoda i frekwencja dopisały

Opady śniegu i niska temperatura to idealne warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. Sporym zainteresowaniem cieszą się lokalne stoki działające na Lubelszczyźnie, jak ten w Kazimierzu Dolnym.

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
zdjęcia
galeria

Budują ekspresową S19 - drugą nitkę obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pokazała nowe zdjęcia z budowy drugiego etapu obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej w ciągu drogi S19. W tym tygodniu betonowano przeprawę przez rzekę Wieprz.

Trzeci bieg z cyklu Lublin City Trail za nami
ZDJĘCIA

Trzeci bieg z cyklu Lublin City Trail za nami

Zimowa aura nie odstraszyła biegaczy. W sobotę nad Zalewem Zemborzyckim można było zmierzyć się w ramach trzeciego biegu Lublin City Trail. Tym razem rywalizację wśród panów wygrał Rafał Gontarczyk z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Z lewej nowa tablica poświęcona odzyskaniu praw miejskich, którą umieszczono na budynku Urzędu Miejskiego. Po prawej grafika przygotowana przez Domicjana Grabowskiego

Kurów znów z burmistrzem. Pamiątkowa tablica i grafika z okazji odzyskania praw

Liczący ponad 2,6 tys. mieszkańców Kurów od nowego roku, po 153 latach przerwy, ponownie jest miastem. Z okazji odzyskania praw Ratusz zyskał symboliczną tablice, radni przyjęli specjalną uchwałę odbierając jednocześnie gratulacje od samorządowców z całego powiatu puławskiego i województwa lubelskiego.

Sylwester z Trzydziestką
foto
galeria

Sylwester z Trzydziestką

Sylwester w Klubie 30, to była niezapomniana noc. Impreza trwała do białego rana, a na parkiecie prawdziwy ogień. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii, w której zobaczycie jak się bawiono podczas tej wyjątkowej nocy.

Gdyby wybory odbyły się w styczniu do urn poszłoby 82 proc. uprawnionych

Dobre wieści dla Kaczyńskiego, złe dla Hołowni. Polacy robią skręt na prawo

CBOS opublikował nowy sondaż przedstawiający poparcie dla partii politycznych w Polsce. Największe powody do zadowolenia ma Prawo i Sprawiedliwość, które po raz pierwszy od ostatnich wyborów - zrównało się z Koalicją Obywatelską zyskując w ciągu ostatniego miesiąca 3 punkty procentowe. Podium zamyka Konfederacja.

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Szok w Lublinie. Polski Cukier AZS UMCS zmienia trenera

Niespodziewane wieści w sobotę napłynęły z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS dzień przed ligowym meczem z Enea AZS Politechniką Poznań poinformował, że Krzysztof Szewczyk nie jest już trenerem drużyny koszykarek. W niedzielę akademiczki poprowadzi Marek Lebiedziński.

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Rafał Król znowu zagra w Stali Kraśnik

Plotki okazały się prawdziwe. Po tym, jak w środę Rafał Król pożegnał się z Motorem Lublin w kuluarach mówiło się, że doświadczony pomocnik wkrótce po raz kolejny wyląduje w Stali Kraśnik. Długo na potwierdzenie nie trzeba było czekać, bo czwartoligowiec w sobotę potwierdził transfer „Królika”.

Motor wyleciał do Turcji w 27-osobowym składzie

Motor Lublin wyleciał na obóz do Turcji. Nowe twarze w kadrze

Zgodnie z planem w sobotę piłkarze Motoru wylecieli na zgrupowanie do tureckiego Belek, które potrwa do 25 stycznia. W kadrze ekipy z Lublina znalazło się 27 piłkarzy, w tym kilka nowych twarzy.

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice
foto
galeria

Studniówki dawniej. Tak się bawili nasi rodzice

Wraz z początkiem roku w lubelskich – i nie tylko – szkołach rozpoczęły się bale studniówkowe. Jako pierwsi bawili się maturzyści z ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie oraz IV LO im. Stefanii Stempołowskiej w Lublinie. Dzisiaj przypominamy, jak się bawili nasi rodzicie oraz najpopularniejsze zwyczaje studniówkowe.

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Pierogi, falbanki i brzuszki. Takich ruskich jeszcze nie jedliście

Najpierw ruskie, a potem każde inne – tak często mówią miłośnicy pierogów. Po latach poszukiwań udało się zdobyć kresowy przepis na bezbłędne pierogi z nadzieniem z ziemniaków i sera. Jeszcze takich ruskich nie jedliście.

Kabina ma służyć uczniom zamojskiej szkoły

Nowość w szkole katolickiej. Po co to miejsce uczniom?

Na pierwszy rzut oka przypomina szafę pancerną, tyle że z szybką. Kształtem zbliżona jest również do konfesjonału, ale na pewno nim nie jest Taką kabinę udostępniła swoim uczniom Katolicka Szkoła Podstawowa im. Ojca Pio w Zamościu. Po co?

Tyran De Lattibeaudiere jest ostatnio w znakomitej dyspozycji

PGE Start Lublin walczy o rozstawienie w Pucharze Polski, w niedzielę mecz ze Stalą Ostrów

PGE Start Lublin w niedzielę o godz. 17.30 podejmie w hali Globus Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium