Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

7 września 2022 r.
8:44

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie lubelskim. Lista wydarzeń

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
10 września 2022 10:00
(fot. materiały prasowe)

Drugi i trzeci weekend września po raz kolejny przyniesie mieszkańcom województwa lubelskiego wiele ciekawych inicjatyw w ramach Europejskich Dniach Dziedzictwa. W planach są wystawy, spacery, pokazy widowisk, warsztaty i wiele innych atrakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już 30. edycja wspólnej inicjatywy Rady Europy i Unii Europejskiej. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegną pod hasłem "Połączeni dziedzictwem". W województwie lubelskim od 2014 roku funkcję koordynatora projektu pełni Muzeum Wsi Lubelskiej. Założeniem EDD są m.in. promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

- Każdego roku w projekcie uczestniczy wiele instytucji kultury z naszego regionu, które będąc świadome wartości otaczającej nas spuścizny kulturowej podejmują wysiłek na rzecz jej promowania - podkreślają organizatorzy.

W Lublinie już w sobotni poranek będzie można wziąć udział w spacerze tematycznym organizowanym na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku, którego motywem przewodnim będą grypsy pisane przez więźniów. W listach tych więźniowie opisywali swoją sytuację, prosili o żywność, żegnali się z bliskimi. Start o godz. 10.

W samo południe w siedzibie Ratusza nastąpi wernisaż wystawy "WANDA BRZYSKA życie jak chemiczny wzór" ukazującej życie lublinianki z Grodna, córki dyrektora Zakładów Tytoniowych i spadochroniarza spod Arnhem, profesor chemii, spadochroniarki, żony pilota i sekretarza Lubelskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Kolejne wydarzenia w naszym mieście zaplanowano na 17 września. O godz. 10 w Specjalny Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie zaprezentowany zostanie ukraińsko-polski słownik języka migowego, który będzie dostępny online. Całość wzbogaci wystawa i publikacja filmów.

Także 17 września, o godz. 11, będzie można wziąć udział w spacerze przywołującym świat XVII-wiecznych mieszczan. Uczestnicy zwiedzą Piwnicę pod Fortuną na Rynku.

O tej samej porze w Muzeum Wsi Lubelskiej przeprowadzone zostaną warsztaty plastyczne dotyczące malarstwa ikonowego. Podczas tego spotkania uczestnicy dowiedzą się czym jest ikona, poznają podstawy teologii ikony oraz kanon ikonograficzny. Następnie spróbują skonfrontować tę wiedzę z praktyką.

Na finał tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Lublinie odbędzie się pokaz wyjątkowego widowiska - "Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20-ste." 18 września o godz. 17 w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej na placu Litewskim będzie można poznać słowiańskie obrzędy, średniowieczne i renesansowe obyczaje, jak i XVII wieczną ilustrację fresków z Kamienicy pod Fortuną, XIX wieczne tańce a także klimat lat 20-stych i 30-stych XX wieku.

Atrakcji będzie jednak znacznie więcej, bo wydarzenia EDD organizowane będą w całym województwie. Na spacery tematyczne zaproszą: Muzeum Czartoryskich w Puławach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce czy Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne.

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zaprosi m.in. na sesję naukową i wystawę pt. "Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz".

Centralnym punktem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Gołębiu będzie odsłonięcie muralu upamiętniającego postać hetmana Stefana Czarnieckiego oraz bitwę stoczoną pod Gołębiem w lutym 1656 r.

Z kolei Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym zaprosi na warsztaty ze zdobienia kafli motywami huculskimi.

To tylko wybrane przykłady wydarzeń organizowanych w innych ośrodkach województwa. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej edd.nid.pl.

Lista wydarzeń w woj. lubelskim:

  • Zamek w Janowcu
  • Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu
  • Państwowe Muzeum na Majdanku (Lublin)
  • Dom Kuncewiczów – Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
  • Galeria Po 111 Schodach Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 (Lublin)
  • Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie
  • Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach
  • STOWARZYSZENIE „SOSENKA” w Stefankowicach
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Gościeradowie
  • Ośrodek Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im Jana Pawła II w Lublinie
  • Ośrodek „Brama Grodzka- Teatr NN” w Lublinie, Piwnica pod Fortuną
  • Muzeum Czartoryskich w Puławach
  • Gminny Ośrodek Kultury w Gołębiu, Szkoła Podstawowa w Gołębiu
  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Kozłówka
  • Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej
  • Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie
  • Fundacja Belriguardo-okno na historię i sztukę, Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo" i Sbandieratori z MDK nr 2, Muzeum Narodowe w Lublinie - Warsztaty edukacyjne i spektakl "Połączeni w tańcu od średniowiecza po lata 20"
    GOK w Bełżcu
  • Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach
  • Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Na sesji żaden radny nie dopytywał o kryteria powołania nowej pani skarbnik spokrewnionej z wójtem

Czyżak wójtem, Czyżak skarbnikiem. Wójt bez konkursu powołał swoją krewną

Marcin Czyżak, wójt gminy Borki bez konkursu powołał nową skarbnik. Wybrał swoją bliską krewną. A radni na sesji bez żadnych pytań to zaakceptowali. Wątpliwości mają jednak mieszkańcy.

Moda na imiona dzieci. Nikodem wygrywa w statystykach

Moda na imiona dzieci. Nikodem wygrywa w statystykach

Początek roku to czas na podsumowanie poprzedniego. Urząd Stanu Cywilnego w Zamościu także przygotował statystyki. Wiemy, jakie oryginalne imiona rodzice nadawali dzieciom i które były najpopularniejsze. Znamy też dane dotyczące liczby narodzin, zgonów, małżeństw i rozwodów.

O Joannie Żubrowej bez tajemnic. Książnica Zamojska zaprasza
11 stycznia 2025, 13:00

O Joannie Żubrowej bez tajemnic. Książnica Zamojska zaprasza

Przybędzie autor publikacji, a spotkanie z nim poprowadzi Dominika Lipska, prezeska Stowarzyszenia "Turystyka z Pasją". Więc zapowiada się ciekawie.

Do wypadku doszło we wtorek rano

Ślizgawka na drodze. Skończyło się dachowaniem. Trzy osoby w szpitalu

Ostrzegają synoptycy, ostrzega policja. Warunki na drogach są od kilku dni bardzo trudne. Przekonała się o tym 62-latka, która we wtorek dachowała na śliskiej drodze w powiecie janowskim.

W zeszłym roku szpital "papieski" wydał sporo na ważne inwestycje. Plany na 2025 są jeszcze ambitniejsze

Co nowego w szpitalu „papieskim”? Sporo. Prawie za wszystko płacił marszałek

Inwestycji było wiele, w tym cztery kluczowe za ponad 10 mln zł. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu podsumował miniony rok. Dyrektor zdradza nam też plany na bieżący. Są bardzo ambitne.

Jak znaleźć pracę w Kanadzie?

Jak znaleźć pracę w Kanadzie?

Kanada od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób szukających lepszych możliwości rozwoju zawodowego. Kraj ten przyciąga stabilną gospodarką, wysokim standardem życia oraz potrzebą wykwalifikowanej kadry w wielu sektorach. Zarówno specjaliści z wyższym wykształceniem, jak i pracownicy niewykwalifikowani mogą znaleźć więc tam atrakcyjne oferty pracy. Warto jednak pamiętać, że rynek pracy w Kanadzie ma swoje specyficzne wymagania oraz oczekiwania wobec kandydatów. Aby skutecznie znaleźć zatrudnienie, trzeba zatem dobrze się przygotować – od poznania specyfiki kanadyjskiego rynku pracy, przez dostosowanie swojego CV, aż po zbudowanie sieci kontaktów. W tym artykule dowiesz się jak znaleźć pracę w Kanadzie i jakie działania podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na sukces.

Niedługo ruszy budowa nowego wieżowca w Lublinie. To pokłosie decyzji radnych

Niedługo ruszy budowa nowego wieżowca w Lublinie. To pokłosie decyzji radnych

Niedługo w Lublinie w górę zacznie się piąć kolejny wieżowiec. 14-kondygnacyjny budynek powstanie przy ulicy Północnej 31. Początek prac jeszcze w tym miesiącu.

"Lajkował" filmy i inwestował w kryptowaluty. W kilka dni stracił kilkanaście tysięcy

"Lajkował" filmy i inwestował w kryptowaluty. W kilka dni stracił kilkanaście tysięcy

Za pierwsze zlecenia nawet dostał pieniądze. "Lajkował" w internecie filmy. Ale dał się też namówić na inwestycję w kryptowaluty. I teraz 30-latek jest stratny na 11 tysięcy złotych.

Nissan primera/ zdjęcie ilustracyjne

Nissan jest sprawny, ale starosta szuka czegoś "godnego urzędu"

Starosta radzyński nie miał kierowcy, a służbowy nissan ma już 18 lat. Dlatego Szczepan Niebrzegowski zamierza kupić nowy samochód za 160 tys. zł z pieniędzy powiatu. Środki są już zabezpieczone w tegorocznym budżecie.

Skok na kantor przy ul. Zana. Sprawca był zamaskowany

Skok na kantor przy ul. Zana. Sprawca był zamaskowany

Lubelska policja szuka człowieka, który we wtorek wieczorem zaatakował pracownika kantoru w centrum handlowym na ul. Zana. Sprawca był zamaskowany. Uciekł.

Skoda Superb wciąż stoi na tyłach Urzędu Miasta i jest do dyspozycji samorządu. MZK jej nie sprzedało, więc miasto nie oszczędzi, jak to wyliczył prezydent, 200 tys. zł w skali całej kadencji

Limuzyna wciąż wozi prezydenta. Chętnych na zakup nie było

Odebrali kilka telefonów, dwie lub trzy osoby umawiały się, aby limuzynę obejrzeć, ale nie dotarły. Mimo zapowiedzi rezygnacji z luksusowego auta, prezydent Zamościa wciąż korzysta ze Skody Superb.

Trójkołowce - jakie prawo jazdy, wady i zalety

Trójkołowce - jakie prawo jazdy, wady i zalety

Trójkołowce to pojazdy, które łączą cechy motocykli i samochodów, oferując stabilność oraz nietuzinkowy wygląd. Wyróżniają się trzema kołami, z których dwa zazwyczaj znajdują się z przodu, co zapewnia lepszą przyczepność i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak wybrać najlepszego producenta mebli metalowych dla swojej firmy?

Jak wybrać najlepszego producenta mebli metalowych dla swojej firmy?

Wybór wyposażenia do firmy to decyzja, która może wpłynąć na organizację przestrzeni roboczej, a tym samym efektywność pracy. Meble metalowe, znane ze swojej trwałości i funkcjonalności, są idealnym rozwiązaniem zarówno do biur, jak i magazynów czy warsztatów. Jak wybrać najlepszego producenta, który spełni wszystkie nasze oczekiwania?

Poranna ślizgawka w Lublinie. Paraliż w okolicy zalewu?

Poranna ślizgawka w Lublinie. Paraliż w okolicy zalewu?

Mieszkańcy Lublina wyjeżdżający dzisiaj rano z domu do pracy czy z dziećmi do szkoły zmagali się trudnymi warunkami na drogach. Aktualnie zgłaszacie nam, że największe utrudnienia są w okolicy Zalewu Zemborzyckiego.

33-letni kierowca nie wyrobił się zjeżdżając z ekspresówki na MOP

Kierowca nie wyrobił się na zakręcie. Audi zawisło na barierkach

O wielkim szczęściu może mówić 33-latek, który miał we wtorek wypadek na drodze ekspresowej nr 19 w powiecie janowskim. Nie wyrobił się zjeżdżając z trasy do miejsca obsługi podróżnych.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31