Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

4 sierpnia 2023 r.
10:17

Festiwal Kultury Żydowskiej po raz czwarty. W niedzielę startuje Lubliner

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Muzyka klezmerska zdominuje tegoroczną odsłonę Festiwalu Kultury Żydowskiej w Lublinie. Nie zabraknie koncertów cenionych artystów z kraju i zagranicy, spotkań ze świadkami historii czy spacerów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już po raz czwarty odbędzie się Lubliner Festival, którego celem jest przywoływanie pamięci o historii i kulturze Żydów w Polsce, a w szczególności w Lublinie. Przez sześć sierpniowych dni organizatorzy będą upowszechniać żydowską kulturę przede wszystkim poprzez muzykę, stąd w przestrzeni miasta wybrzmiewać będą m.in. chasydzkie pieśni czy muzyka klezmerska.

- Nasze przedsięwzięcie, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnymi środkami wyrazu, otwiera okno na nie tak odległą żydowską przeszłość miasta, pozwalając zanurzyć się w niej – choćby na chwilę – mieszkańcom Lublina, stykając ich z kulturą niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Lubliner Festival rozpocznie się 6 sierpnia. Uroczyste otwarcie odbędzie się o godz. 14 w Państwowym Muzeum na Majdanku, gdzie nastąpi upamiętnienie ofiar obozu i złożenie kwiatów.

Na godz. 15 na placu Litewskim zaplanowano otwarcie wyjątkowej wystawy plenerowej "Jerozolima jako Miasto Kultury" realizowanej w ścisłej współpracy z Ambasadą Izraela. Wystawa koncentruje się na spojrzeniu fotografów, którzy w czasie swoich wizyt w Jerozolimie uchwycili chwile intymne, małe sceny oraz tłumne zgromadzenia.

Pierwszego dnia festiwalu będzie można zobaczyć także niezwykły spektakl poświęcony wybitnej malarce Tamarze Łempickiej, której prace niedawno trafiły na stałe do Muzeum Narodowego w Lublinie. W spektaklu "T. de. Ł. Nienasycona", który będzie można zobaczyć o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) wystąpią Katarzyna Żak i Ewa Makomaska.

Wreszcie w niedzielny wieczór, o godz. 20.30, w Wirydarzu Centrum Kultury będzie można wysłuchać koncertu zespołu Marcina Pendowskiego z gościnnym towarzyszeniem śpiewaczki Lali Czaplickiej. Specjalnie na lubelski festiwal artysta przygotował aranżacje kompozycji m.in. Szpilmana i Rosnera.

Pierwszy dzień festiwalu będzie obfitował w różnorodne wydarzenia artystyczne, ale to dopiero początek przygotowanych atrakcji. Przez cały tydzień, aż do 13 sierpnia, w różnych zakątkach Lublina będzie można znaleźć ciekawe propozycje. Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zaprosi na spotkania m.in. z rabinem i kantorem, Symchą Kellerem (7 sierpnia, godz. 16.30), pisarką i reportażystką Agatą Tuszyńską (9 sierpnia, godz. 16.30) czy artystką Hanną Kossowską (10 sierpnia, godz. 16.30).

Miłośnicy kina będą mogli z kolei odkryć różnorodne produkcje poświęcone kulturze czy historii Żydów. Już drugiego dnia festiwalu o godz. 18 w Centrum Kultury odbędzie się pokaz wstrząsającego filmu "Portrecista" o człowieku, który w Auschwitz zmuszony był do fotografowania więźniów. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami. W ramach sekcji filmowej festiwalu będzie można zobaczyć także dwie współczesne izraelskie produkcje w Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15). 7 sierpnia o godz. 21 widzowie zobaczą "Pustynne jabłka", a dzień później o tej samej porze - "Swat".

Lubliner Festival to również szansa odkrycia wyjątkowych miejsc na mapie Lublina, związanych z mieszkającymi tu przed laty Żydami. Dawną dzielnicę żydowską na Podzamczu będzie można zwiedzić melexem, codziennie od 9 do 12 sierpnia o godz. 11. - Poczujemy atmosferę dawnych żydowskich ulic – Cyruliczej, Kowalskiej i Furmańskiej i przejedziemy okolicami ulic już nieistniejących – Szerokiej, Jatecznej czy Krawieckiej - zapowiadają organizatorzy. W ramach festiwalu odbędzie się także zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego na Kalinowszczyźnie, Bramy Grodzkiej czy Jesziwy Mędrców Lublina.

Nie zabraknie również tematycznych warsztatów. Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele kulinariów, którzy będą mogli odkryć smaki żydowskiej kuchni, jak chociażby tańca. Ciekawostką będą także zajęcia Krav Magi, czyli izraelskiej sztuki walki.

Program festiwalu zdominują jednak koncerty. W tym roku do Lublina przyjadą znakomici artyści, m.in. zdobywca nagrody Grammy zaliczany do ścisłej czołówki muzyków klezmerskich na świecie – Frank London. 12 sierpnia o godz. 20 w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego nowojorski trębacz wystąpi wraz ze współzałożycielem zespołu Klezmatics, Lorinem Sklamberem, wokalistą gospel Joshuą Nelsonem oraz folkową formacją Dobranotch. To będzie wyjątkowa mieszanka muzyki klezmerskiej, improwizacji oraz gospel. Jakby emocji było mało, artyści zaproszą jeszcze po koncercie na afterparty do Centrum Kultury, gdzie o godz. 22 będzie można wspólnie pobawić się przy dobrej muzyce.

Warto będzie również zawrócić uwagę na koncerty organizowane w Centrum Kultury. 8 sierpnia o godz. 20 Olga Avigail Mieleszczuk i formacja Tango Attack zagrają koncert z okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael. Z kolei 9 sierpnia o tej samej porze zostanie zorganizowany specjalny koncert z okazji 25-lecia zespołu Bester Quartet. Popularny zespół łączy muzykę klezmerską i jazz oraz awangardę. W czwartek o godz. 20 Leszek Żądło i Joachim Mencel zabiorą słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż do świata... science-fiction Stanisława Lema.

Festiwal zamknie zaplanowany na 13 sierpnia niezwykły koncert ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. O godz. 20 w Muszli Koncertowej wystąpią Aleksandra Idkowska, Kasia Malejonek, Martyna i Dagmara Melosik, Kasia Moś, Natalia Niemen, Ania Rusowicz, Symcha Keller, Darek Malejonek oraz Damian Ukeje.

- Niedzielny koncert wieńczący 4. Lubliner Festival będzie okazją do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych, którzy w czasach niewyobrażalnego terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim żydowskim sąsiadom - podkreślają organizatorzy.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu będą obowiązywać wcześniejsze zapisy lub bezpłatne wejściówki dostępne w kasie CK.

PROGRAM:

3, 4, 6.08 / czwartek, piątek, niedziela
godz. 19:00 – Uliczni klezmerzy / Stare Miasto, plac Litewski

6.08 / niedziela – Dzień Otwarcia Festiwalu
godz. 14:00 – Ceremonia Pamięci / Państwowe Muzeum na Majdanku, Kolumna III Orłów na III polu
godz. 14:30 – zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku z przewodnikiem / start: przy Kolumnie III Orłów na III polu / zapisy
godz. 15:00 – Jerozolima jako Miasto Kultury – otwarcie wystawy / plac Litewski
godz. 16:00 – spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem / Kino CK
godz. 19:00 – T. de Łempicka. Nienasycona – spektakl teatralny / Sala Widowiskowa CK / bezpłatne wejściówki
godz. 20:30 – Pendofsky: Cicha woda brzegi rwie czyli był jazz – koncert / Wirydarz CK

7.08 / poniedziałek
godz. 16:30 – Widzący z Lublina i jego szkoła – spotkanie z Symchą Kellerem / Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
godz. 18:00 – Portrecista / Byłem fotografem w Auschwitz – film + promocja książki – spotkanie z Anną i Irkiem Dobrowolskimi / Kino CK
godz. 21:00 – Pustynne jabłka – film / Kino Perła w Browarze Perła

8.08 / wtorek
godz. 16:30 – Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice- otwarcie wystawy / korytarz przy Kinie CK
godz. 18:00 – Łyżeczka życia – film + spotkanie z Bietą Ficowską / prowadzenie Cezary Harasimowicz / kino CK
godz. 20:00 – Olga Avigail Mieleszczuk & Tango Attack: Polskie pieśni hebrajskie – koncert z okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael / Sala Widowiskowa / bezpłatne wejściówki 
godz. 21:00 – Swat – film / Kino Perła w Browarze Perła

9.08 / środa
godz. 10:00 – Lubliner cymes – warsztaty kulinarne dla dzieci / Restauracja Mandragora / zapisy
godz. 11:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / plac Zamkowy / zapisy
godz. 16:00 – Lubliner tanc – warsztaty tańca izraelskiego / Sala 105a / zapisy
godz. 16:30 – Niezapisane nie istnieje – spotkanie z Agatą Tuszyńską / Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
godz. 18:00 – Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna – wirtualna podróż. Prezentacja multimedialna i spotkanie z Tamarą Sztymą / Kino CK
godz. 20:00 – Nasze brzmienia – koncert z okazji 25-lecia zespołu Bester Quartet / Wirydarz

10.08 / czwartek
godz. 11:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / plac Zamkowy / zapisy
godz. 12:00 – Lubliner cymes. Kuchnia szabatowa – warsztaty kulinarne / Restauracja Mandragora / zapisy
godz. 16:00 – Lubliner tanc – warsztaty tańca izraelskiego / Sala 105a / zapisy
godz. 16:30 – Anioły w judaizmie – spotkanie z Hanką Kossowską / Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
godz. 20:00 – Leszek Żądło i Joachim Mencel: Cosmic Silence – koncert / Wirydarz

11.08 / piątek
godz. 11:00 – Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z prof. Andrzejem Trzcińskim / stary cmentarz żydowski, ul. Kalinowszczyzna / zapisy
godz. 16:00 – Krav Maga dla młodzieży i dorosłych – warsztaty / Sala 105a / zapisy
godz. 16:30 – Życie żydowskie w powojennej Polsce – spotkanie z dr. Wiesławą Młynarczyk / Kino CK
godz. 18:00 – Lubliner Szabat – wieczór szabatowy / parking przed Jesziwą Mędrców Lublina / Hotelem Ilan / bezpłatne wejściówki

12.08 / sobota
godz. 11:00 – Zwiedzanie żydowskiego Lublina melexem / plac Zamkowy / zapisy
godz. 12:00 – Warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci / Sala 105a / zapisy
godz. 13:00 – Zwiedzanie Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN / Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN / zapisy
godz. 16:00 – Krav Maga dla młodzieży i dorosłych – warsztaty / Sala 105a / zapisy
godz. 16:30 – Koszerna wódka: historia przedwojennych gorzelni – spotkanie z Piotrem Przeniosło + degustacja / Wirydarz
godz. 18:00 – Dwie flagi – film dokumentalny / Kino CK
godz. 20:00 – A Yiddish Carnival: Frank London & Lorin Sklamberg & the Prince of Kosher Gospel Joshua Nelson / Dobranotch – koncert / Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim
godz. 22:00 – Night Klezz Dance – after party z Frank London & Dobranotch / Wirydarz

13.08 / niedziela
godz. 11:00 – Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku z przewodnikiem / start: Centrum Obsługi Zwiedzających / zapisy
godz. 11:00 – Zwiedzanie starego cmentarza żydowskiego z prof. Andrzejem Trzcińskim / stary cmentarz żydowski, ul. Kalinowszczyzna / zapisy
godz. 12:00 – Warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci / Sala 105a / zapisy
godz. 13:00 – Zwiedzanie Jesziwas Chachmej Lublin / Jesziwa Mędrców Lublina / zapisy
godz. 16:00 – Krav Maga dla młodzieży i dorosłych – warsztaty / Sala 105a / zapisy
godz. 17:00 – Kot i pies – interaktywny spektakl dla dzieci / plac przed Centrum Kultury
godz. 20:00 – Nie ma większej miłości – koncert ku czci Sprawiedliwych wśród Narodów Świata / Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bez prawa jazdy, za to po alkoholu i z pasażerami
NA DRODZE

Bez prawa jazdy, za to po alkoholu i z pasażerami

W nocy z 26 na 27 stycznia technik kryminalistyki z puławskiej komendy policji, jadąc nieoznakowanym radiowozem ulicą Lubelską, zauważył Seata, którego kierowca wyraźnie miał problem z zapanowaniem nad pojazdem.

Listopadowy koncert Mieczysław Szcześniak & Krzysztof Herdzin Trio w CSK Lublin
WYWIAD

Jazz w CSK: Tu widzisz, jak powstaje muzyka

Szykujemy niespodziankę wielkiego kalibru, która – jeśli wszystko się uda – będzie wielkim wydarzeniem koncertowym o skali ogólnopolskiej – rozmowa z Wojciechem Mościbrodzkim, koordynatorem projektu Jazz w CSK.

Emocje i wzruszenia. Koncert dla seniorów w Trybunale Koronnym
MUZYKA
3 lutego 2025, 16:00

Emocje i wzruszenia. Koncert dla seniorów w Trybunale Koronnym

Trochę operetki, trochę muzyki musicalowej. Wszystko w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. I wszystko dla seniorów.

Tesla sprzedaje się w Polsce najlepiej. A minister mówi o bojkocie

Tesla sprzedaje się w Polsce najlepiej. A minister mówi o bojkocie

W 2024 Tesla utrzymała pozycję najpopularniejszej na polskim rynku marki oferującej samochody elektryczne. A dziś o bojkocie firmy Elona Muska mówi minister sportu Sławomir Nitras.

Powrót do raju
DO ZOBACZENIA
film

Powrót do raju: Słońce, śledztwa i niesprzyjające okoliczności

Spin off serialu Śmierć pod palmami zabierze widzów do Australii. Kiedy? Premiera serialu Powrót do raju już w poniedziałek, 27 stycznia.

Uczestnicy głównych obchodów przed historyczną bramą byłego KL Auschwitz II-Birkenau w Brzezince, w dniu 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau

Obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Pamięć o ofiarach Zagłady

Nasze myśli powinniśmy skierować ku olbrzymiej większości, ku milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je Zagłada – mówił Ocalały Marian Turski podczas dzisiejszych uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

Janusz Palikot przed siedzibą aresztu śledczego we Wrocławiu, który opuścił 27 stycznia

Janusz Palikot po opuszczeniu aresztu: Zwalniam celę dla Zbyszka Ziobry

Jestem człowiekiem niewinnym, zarzuty mi postawione są bezpodstawne – powiedział po wyjściu z aresztu Janusz Palikot. Były poseł opuścił wrocławski areszt śledczy po niemal czterech miesiącach; po wpłaceniu 2 mln zł kaucji. W uzbieranie tej sumy miał się zaangażować m.in. Stanisław Żmijan.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Dzieciom takie pozytywne emocje się należą. Strażacy zjechali po ścianach szpitala
Alpiniści dla WOŚP
galeria

Dzieciom takie pozytywne emocje się należą. Strażacy zjechali po ścianach szpitala

Mali pacjenci nie spodziewali się takiego widoku za oknami: z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zjechali strażacy.

Koszykarki AZS UMCS Lublin świętują awans do turnieju finałowego mistrzostw Polski U-19

AZS UMCS Lublin awansował do turnieju finałowego mistrzostw Polski U-19

To były trzy wspaniałe dni w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. Koszykarki AZS UMCS Lublin we wspaniałym stylu awansowały do turnieju finałowego mistrzostw Polski U-19.

Król Wielkiej Brytanii Karol III podczas spotkania w siedzibie Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie
PAMIĘĆ I HISTORIA

Król Karol III w Krakowie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu

Karol III odwiedził w poniedziałek Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu, gdzie spotkał się z ocalałymi z Holokaustu. Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość – podkreślił monarcha podczas spotkania.

Chiński dyplomata  Xu Xiaofeng z Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce
RAPORT

Chiny też czekają na inwestycję, która złapała poślizg. Sejmik ponawia stanowisko do premiera

Inwestycja w Małaszewiczach łapie jeszcze poważniejszy poślizg, a sejmik województwa lubelskiego po raz drugi przyjmuje stanowisko w tej sprawie. Na razie wiadomo, że procedura przekształceń własnościowych spółki Cargotor przeciągnie się do końca lipca.

Ukradł butelkę spirytusu i uciekł na rowerze

Ukradł butelkę spirytusu i uciekł na rowerze

A ponieważ między jedną a drugą czynnością wypił część wspomnianej butelki, to za wykroczenia w ruchu drogowym został dodatkowo ukarany mandatami karnymi na łączną kwotę 1600 złotych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma 60 lat i świętuje
ZDROWIE I MEDYCYNA
galeria

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie ma 60 lat i świętuje

Tu był pierwszy w regionie tomograf komputerowy, tu był pierwszy rezonans magnetyczny. Dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie świętował swoje 60-lecie. Odznaczono ponad 100 osób, które przyczyniły się do jego rozwoju.

Aneta Karpiuk przestała być starostą hrubieszowskim 28 grudnia 2023 roku. Została odwołana wraz z całym zarządem. W 2024 wzięła udział w wyborach samorządowych. Została wójtem gminy Trzeszczany.

Koniec wieloletniego śledztwa. Wójt Trzeszczan zasiądzie na ławie oskarżonych

Ta sprawa ciągnęła się kilka lat. Była przenoszona z prokuratury do prokuratury. Ostatecznie to śledczy z Grodziska Mazowieckiego przedstawili zarzuty, a kilka dni temu również skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Anecie Karpiuk, b. staroście, obecnie wójt gminy Trzeszczany.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia