Piątkowym koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego zainauguruje nowy sezon artystyczny, już 80. w historii. Na początek usłyszymy Uwerturę akademicką Johannesa Brahmsa, Koncert na altówkę Krzysztofa Pendereckiego oraz V symfonię c-moll Ludwiga van Beethovena. Można jeszcze kupić bilety. Ale trzeba się pospieszyć. Zostało ich niewiele.
– Rozpoczynamy 80. sezon artystyczny i chcemy, aby ten sezon był pełen wrażeń dla wszystkich, którzy lubią ten rodzaj muzyki i którzy kochają naszą Filharmonię Lubelską – mówi prof. Marcin Szewczak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który w czwartek wziął udział w konferencji prasowej podczas której Dominik Mielko, dyrektor Filharmonii Lubelskiej (ta instytucja kultury podlega marszałkowi województwa) przedstawił program i plany na jubileuszowy sezon.
Prof. Szewczak zwrócił uwagę na ogromny potencjał, który Filharmonia Lubelska wkłada nie tylko do miasta Lublin, ale również i do całego województwa lubelskiego.
– To jest szansa na to, żeby coraz więcej młodych ludzi lubiło ten rodzaj muzyki, coraz więcej osób czuło się, że chce przychodzić do Filharmonii. Dzisiaj widzimy, że te działania o charakterze edukacyjnym są niezwykle istotne, zwłaszcza wśród tego młodego pokolenia – dodał.
A w nowym sezonie działania skierowane do dzieci i młodzieży będą miały szczególne miejsce w Filharmonii Lubelskiej. Placówka zaprosi szkoły na darmowe koncerty, a także warsztaty edukacyjne.
W jubileuszowym sezonie oprócz klasycznej oferty Filharmonia Lubelska zaproponuje szereg koncertów o nieco innym programie.
– Będzie muzyka filmowa, będą utwory np. z Kabaretu Starszych Panów. Będziemy współpracować i innymi sztukami, na scenie pojawią się tancerze - zapowiada dyr. Dominik Mielko.
Nie zabraknie gwiazd, uznanych artystów, kompozytorów i dyrygentów. Już na inaugurację w Koncercie na altówkę Krzysztofa Pendereckiego usłyszymy Sasę Mirkovica, a za batutą stanie Paweł Kos-Nowicki. Tydzień później, 11 października podczas koncertu symfonicznego. „Dźwiękowe impresje romantyzmu” z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej zagra Szymon Nehring, zwycięzca wielu konkursów pianistycznych, w tym jako pierwszy Polak XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie oraz finalista XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Natomiast 8 listopada do Lublina przyjedzie mistrz Jan Maksymiuk, który będzie dyrygentem „Koncertu narodowego z utworami Ignacego Jana Paderewskiego (Koncert fortepianowy a-moll, op. 17), Wojciecha Kilara („Orawa”) i Ludwiga van Beethoven (III Symfonia Es-dur „Eroica”, op. 55)
Na scenie zobaczymy także m.in. lubelskie chóry – 18 października w koncercie oratoryjnym 200. rocznica urodzin Antona Brucknera – Chór Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II, 22 listopada w Koncercie symfonicznym. IX Symfonia Ludwiga van Beethovena Akademicki Chór Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a 13 grudnia w koncercie wokalno-instrumentalny. „Songs of Sanctuary” Chór III LO w Lublinie „Kantylena i Chór Instytutu Muzyki UMCS.
W sezonie 2024/25 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej występować będzie również poza Lublinem. Najbliższe koncerty, 14 i 15 grudnia odbędą się w Chełmie i Kraśniku.
Repertuar na sezon artystyczny na sezon 2024/25 można znaleźć na stronie internetowej Filharmonii Lubelskiej.