Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

9 września 2021 r.
9:29

Samorządowcy z powiatu puławskiego wciąż z obawami o skutki Polskiego Ładu

0 1 A A
Puławy liczą na wsparcie miejskich inwestycji. Do pierwszego naboru wniosków w ramach Polskiego Ładu urzędnicy złożyli m.in. projekt budowy nowych boisk i sali gimnastycznej przy SP nr 3
Puławy liczą na wsparcie miejskich inwestycji. Do pierwszego naboru wniosków w ramach Polskiego Ładu urzędnicy złożyli m.in. projekt budowy nowych boisk i sali gimnastycznej przy SP nr 3 (fot. Radosław Szczęch)

Zapowiedzi rządu dotyczące łagodzenia skutków zmian podatkowych związanych z Polskim Ładem nie rozwiały obaw samorządowców. Gminy z dużą ostrożnością podchodzą do kolejnych prognoz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec sierpnia na stronie podatki.gov.pl umieszczono kalkulator, według którego niemal wszystkie gminy czeka wzrost dochodów z podatku PIT i CIT. I to wszystko mimo powszechnej obniżki podatku dochodowego, który jest jednym z głównych źródeł dochodów dla samorządów. Do tych rewelacji wójtowie i burmistrzowie z powiatu puławskiego podchodzą z dużą rezerwą.

– Uwierzę w to dopiero wtedy, jeśli zobaczę tę pieniądze w naszym budżecie. Niestety, nasze realne dochody spadają, do wszystkiego musimy więcej dokładać. Dostajemy nowe zadania, za którymi często nie idą żadne środki. Dlatego z oceną Polskiego Ładu muszę zaczekać – mówi Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta Końskowoli.

Daleki od radości na tym etapie informowania o skutkach podatkowych zmian jest także wójt Janowca, Jan Gędek: – Nawet jeśli nasze dochody wzrosną, to bardzo szybko może to zostać zniwelowane. Wystarczy kolejna podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli na nasz koszt, czyli taka, za którą nie pójdzie zwiększenie subwencji oświatowej.

Samorządowcy otwarcie przyznają się do obaw związanych z rosnącymi kosztami bieżącymi, zwłaszcza tymi dotyczącymi utrzymania szkół.

Na razie wolą nie dzielić skóry na przysłowiowym niedźwiedziu.

– Dopóki nie otrzymamy prognozy nowej subwencji, trudno ocenić rzeczywisty wpływ proponowanych zmian na naszą sytuację finansową. Prawda jest taka, że musimy, jako gmina, poradzić sobie w każdej rzeczywistości podatkowej – mówi Arkadiusz Małecki, wójt Kurowa.

W podobnym tonie wypowiada się Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa: – Mam nadzieję, że nie będziemy musieli mierzyć się z nakładaniem na nas nowych zadań i wzrostem wydatków. Już teraz musimy zmagać się z wysokimi kosztami utrzymania szkół.

– Nie znamy jeszcze szczegółów proponowanych zmian, ale chciałbym, żeby ich skutki były tak optymistyczne, jak wynika z przytoczonych kalkulacji – mówi Paweł Maj, prezydent Puław.

Samorządowcom Polski Ład mają osłodzić inwestycje. W ramach pierwszego naboru każda gmina mogła złożyć maksymalnie trzy wnioski o rządowe dotacje. Przykładowo, miasto Puławy stara się o wsparcie budowy sali gimnastycznej i boisk dla SP nr 3, rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej oraz wymianę oświetlenia ulicznego. Łączna wartość tych projektów to prawie 49 mln zł.

Nałęczów liczy natomiast na dokończenie rewitalizacji Parku Zdrojowego oraz ul. Lipowej, budowę kanalizacji w Drzewcach i Piotrowicach oraz przebudowę kilku miejskich ulic, na czele z korkującą się Spółdzielczą. Kurów stawia na budowę nowego ujęcia wody, wymianę oświetlenia oraz przebudowę ponad 16 km dróg. O tym, które wnioski zostaną zaakceptowane rząd ma poinformować pod koniec września.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana
wypadek

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium