Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Finanse

16 stycznia 2022 r.
21:43

Z Polskim Ładem nie radzą sobie nawet księgowi. "Zmiany nigdy nie były tak chaotyczne"

Początek tego roku to bardzo nerwowy okres w pracy księgowych. Wszystko przez chaotycznie wprowadzone zmiany w ramach Polskiego Ładu
Początek tego roku to bardzo nerwowy okres w pracy księgowych. Wszystko przez chaotycznie wprowadzone zmiany w ramach Polskiego Ładu (fot. Maciej Kaczanowski)

Te zmiany nigdy nie powinny wejść w życie – tak jedna z lubelskich księgowych komentuje zmiany wprowadzone przez tzw. Polski Ład. Specjaliści od podatków pracują dziś od świtu do nocy. Są rozżaleni, bo efektów ich pracy wcale nie widać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracy jest tyle, że nie wiem jak się nazywam – przyznaje pani Anna. – Nie ma chwili żeby telefon nie dzwonił. Nasi klienci mają bardzo wiele pytań dotyczących Polskiego Ładu. Jest też wiele firm, których szefowie właśnie teraz szukają księgowych. Wszystko przez niejasności i luki w przepisach, które nie wiadomo jak interpretować.

Nasza rozmówczyni przyznaje, że od kilku dni odmawia przedsiębiorcom, którzy chcieliby nawiązać z nią współpracę. – Wszyscy z biura i tak pracują w nadgodzinach. Nie są w stanie pracować więcej.

Jest trudniej więc drożej

– Podnoszę stawki. Zresztą nie tylko ja. Zrobiłem rozeznanie rynku i widzę, że wiele biur się na to decyduje – słyszymy od doradcy podatkowego z Lublina. – Robię to nie przez inflację, ale przez Polski Ład. Wprowadzone zmiany są tak bardzo niedopracowane, że nie sposób ich jednoznacznie zrozumieć. Mnóstwo czasu spędzam więc na konsultacjach. Biorę udział w dyżurach ekspertów żeby się czegoś dowiedzieć. Nasza praca to ciągłe uczenie się, bo zmiany są przecież wprowadzane regularnie, choć nigdy nie były tak chaotyczne. Żeby zrównoważyć poświęcony czas za swoje usługi muszę brać więcej.

– Polski Ład jest bardzo zły ale jeszcze gorsze są próby jego naprawiania – uważa inna nasza rozmówczyni. I tłumaczy: – Przykład z ostatnich dni: mamy przeliczyć wypłacone już wynagrodzenia w oparciu o stare i nowe przepisy, przeanalizować je i niezwłocznie wypłacić różnicę. Tylko jak to zrobić skoro musimy np. przeliczyć wypłaty dla 800 osób? O pomoc poprosiliśmy informatyków. Obiecali, że do południa w poniedziałek opracują program, który to ułatwi. Potem jednak stwierdzili, że w tym tygodniu na pewno to się nie uda.

Dlatego strasznie denerwuję się, gdy słyszę w telewizji, że Polski Ład wszystko ułatwia. Zastanawiam się wtedy komu, bo na pewno nie księgowym, przedsiębiorcom i pracownikom.

Nikt nic nie wie

Księgowi podkreślają, że przekazują swoim klientom informacje o wprowadzanych zmianach. Ale na ich podstawie nie są oni w stanie podjąć racjonalnych decyzji.

– Te zmiany nigdy nie powinny wejść w życie – uważa jedna z lubelskich księgowych. – Nawet tak wydawałaby się prosta sprawa jak to czy złożyć wniosek o nienaliczanie ulgi dla kasy średniej, nie jest oczywista. Tylko osoby mające stałe dochody z jednego źródła, które nie się zmieniają wiedzą, czy zarobią w ciągu roku kwotę znajdującą się we wskazanym przedziale. Ale wielu ma kilka źródeł dochodu, dostają lub nie premię za osiągane wyniki, mają ruchome elementy wynagrodzenie. Oni wszyscy nie wiedzą, czy zmieszczą się w widełkach dlatego każda decyzja jest ryzykiem. Powinni o tym wiedzieć też rządzący i nie fundować ludziom takich emocji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium