Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

25 lutego 2013 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Crysis 3: Recenzja najładniejszej gry w historii (wideo)

0 0 A A
Crysis 3
Crysis 3 (fot. EA)

Sprawa wygląda identycznie jak w przypadku części pierwszej: i sześć lat temu, i teraz Crysis pod względem grafiki bije wszystkich. Tylko tym razem zestaw wad jest inny. Recenzja gry Crysis 3.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Recenzja dla tych, którzy nie lubią czytać:
Na dzień dzisiejszy nie ma lepiej wyglądającej gry i jeszcze przez jakiś czas nie będzie. Ale kiedy już się napatrzycie na niesamowite widoki, to okaże się, że nie wszystko działa tu tak, jak powinno.
Osobna sprawa to polska lokalizacja: jest zwyczajnie nieudana. Aktorzy nie grają; nie wcielają się w swoje role. Tylko recytują.


Recenzja dla tych, którzy lubią czytać:
Pierwszy Crysis z 2007 roku oferował niespotykaną w innych tytułach grafikę, niezłą Sztuczną Inteligencję przeciwników i dużą swobodę działań. Gra rzucała nas na sporą mapę informując tylko o celach głównych/opcjonalnych. Reszta należała już do nas. Przerywniki filmowe ograniczono do minimum, fabuła była szczątkowa, ale za to nic nam nie przeszkadzało w grze.
Nie wszystkim się to podobało.


Twórcy serii – niemieckie studio Crytek – zaczęli dodawać więcej filmowych akcji i więcej przerywników. Większy nacisk położono na prezentację bohatera. Było to już widoczne w dodatku Crysis: Warhead. A w Crysis 2 z 2011 roku osiągnęło apogeum. Dżunglę z jedynki zastąpił opustoszały Nowy Jork z polującymi na nas cepidami i żołnierzami korporacji CELL.
Straciliśmy wówczas sporą część swobody na rzecz oskryptowanych sekwencji i „rozbudowanej fabuły” (która i tak dalej była lekko bezsensowna i tak naprawdę do niczego niepotrzebna).


Wydawało się, że w części trzeciej twórcom uda się osiągnąć kompromis.
Akcja gry toczy się w 2047 roku. Ponownie w Nowym Jorku, ale już zupełnie innym. Kosmiczne zagrożenie w postaci cepidów wydaje się być zażegnane. Teraz głównym złym jest korporacja CELL. Korzystając z technologii obcych tworzy w mieście źródło energii. Dla jego ochrony Nowy Jork zostaje otoczony olbrzymią kopułą.
Miasto bez ludzi szybko zmienia się w miejską dżunglę: przyroda odbiera należne sobie miejsce. I w tym miejscu twórcy postanowili nas uraczyć wielowątkową fabuła.
Nasz bohater – Prorok – zostaje po latach przywrócony do akcji przez Psychola (głównego bohatera Warhead). Psychol nanokombinezonu już nie ma, my jak najbardziej. Mamy też wizje przyszłości i tajemniczą więź z Cepidami. Psychol jest natomiast członkiem ruchu oporu walczącego z CELL. Co chwila uczestniczymy w jakiś rozmowach o korporacji, dziwnych urządzeniach, eksperymentach, rdzeniach i licho wie czym jeszcze. Pseudonaukowy bełkot.


Na dokładkę mamy jeszcze wątek uczuciowy Psychola, kwestie człowieczeństwa poruszane w kilku rozmowach... za dużo tego. Nie dość, że dialogi są kwadratowe i bardzo banalne, to jeszcze zakłócają rozgrywkę. Trafiamy do nowej, fantastycznej lokacji, a musimy słuchać patetycznych rozmów. Albo „nibynaukowych” wyjaśnień o pochodzeniu i zasadach działania jakiegoś urządzenia, które musimy zniszczyć.
A wszystko w naprawdę nieudanym polskim dubbingu. Polski Psychol nie ma ani akcentu oryginalnego Psychola, ani autentyczności. Bo tej ostatniej sprawy nie załatwiają przewlekle wykrzykiwane przekleństwa.
A Prorok nie jest lepszy.


Na szczęście, kiedy już wszyscy przestaną gadać, można pograć (w sumie szkoda, że tak krótko. Kampania jest krótsza niż w poprzednich odsłonach).
I pozachwycać się grafiką.


Wersja na PC ma naprawdę spore wymagania sprzętowe, ale w zamian oferuje takie widoki, jakich nie ma w żadnej innej grze. I to nawet na niskich ustawieniach. Nie chodzi tu kwestie artystyczne, ale o zwyczajny fotorealizm. Twórcy niemal na każdym kroku chcą się pochwalić, co potrafią zrobić na swoim nowym silniku graficznym.


Pierwszy rozdział rzuca nas nocą do portu. Tu możemy zachwycać się gęstym, zacinającym deszczem, moknącymi powierzchniami i grą świateł. A to i tak nic w porównaniu z tym, co zobaczymy, kiedy wreszcie dotrzemy do Nowego Jorku.
Doskonałej jakości tekstury, słoneczne światło przezierające zza zrujnowanych wieżowców i niezwykła dbałość o szczegóły: czy to pozostałości starego billboardu, czy to zniszczony neon, czy słup sygnalizacji świetlnej chyboczący się na wyrwą w jezdni…


A to i tak nic w porównaniu z roślinnością. Miasto jest jej pełne.
Największe wrażenie robi oczywiście gęsta, wysoka trawa falująca przy podmuchach wiatru. Nie dość, że wygląda obłędnie, to jeszcze pełni bardzo ważną rolę: sporą część rozgrywki zajmie nam właśnie polowanie na żołnierzy CELL, kiedy będziemy się do nich skradać w rzeczonej trawie.
A czasami trawę wykorzystają przeciw nam Cepidy w kilku nowych odmianach.


Inna lokacja kusi kanałami i korytarzami pod tym, co kiedyś było ulicami w Nowym Jorku. A woda wygląda równie dobrze co roślinność.


Nie brakuje lokacji industrialnych, zrujnowanych budynków czy uroczych oczek wodnych w samym środku miasta. Choć w grze nie ma żadnego cyklu dobowego, to i tak niektóre misje wykonujemy w nocy albo o świcie. Niezależnie od pory dnia, wszystko wygląda bardzo dobrze.


Inna sprawa, że kiedy już trochę ochłoniemy, okaże się, że spora część map jest… pusta. Zazwyczaj mamy dużą swobodę (niemal jak w jedynce) w dotarciu do celu. Czasami zboczymy, żeby zrealizować jakiś cel poboczny, albo poszukać znajdziek (pakiety do ulepszania nanokombinezonu albo np. amunicja specjalna). Niemniej spora część tych map jest pusta i nikt/nic nas nie atakuje.


A jak wypada sama walka?
W sumie tak jak w poprzednich odsłonach. Broni nie brakuje, każdą (poza sprzętem Cepidów z którego możemy korzystać do wyczerpania amunicji) można modyfikować.
Numerem jeden jest oczywiście łuk. Cichy i zabójczy (a są jeszcze strzały specjalne groty). Skradanie się w trawie z łukiem i polowanie na przeciwników to najlepsza rzecz w tej grze.


Inna sprawa, że jest nieco łatwiej. Za sprawą widoku taktycznego możemy sobie odznaczyć właściwie wszystkich wrogów na mapie; nawet tych, których nie widzimy. Włączamy maskowanie, skradamy się, ubijamy, odzyskujemy energię, skradamy się… A jeszcze łuk, karabiny snajperskie i część karabinów szturmowych z tłumikiem pozwala nam strzelać bez wyłączania optycznego kamuflażu.


I choć przeciwnicy wykazują się elementarną inteligencją i działają dość sprawnie, korzystając z osłon czy szukając innych sposobów walki niż frontalny atak, to czasami dają się łatwo oszukać. Nie zawsze nas zauważą, a ślady na wodzie tuż obok nich w ogóle nie dają im do myślenia.


Tu braki nadrabia multiplayer. Jest w nim sporo trybów, fajne mapy, zdobywanie poziomów z odblokowywaniem nowych broni i innych zabawek, itd. Czyli wszystko, co być powinno. A na dodatek jest tryb Łowca; cos na kształt sieciowego polowania z kampanii dla jednego gracza.
Pomysł jest prosty: ośmiu graczy wciela się w standardowych żołnierzy CELL i musi przetrwać natarcie dwóch graczy w nanoskafandrach (ze stałym maskowaniem) wyposażonych w łuk. Dawno się tak dobrze nie bawiłem w sieci jak właśnie tu.


WERDYKT
Z jednej strony niespotykana oprawa graficzna, z drugiej: wydumana fabuła (i słaba polska lokalizacja).
Fantastyczne, zróżnicowane lokacje, na których czasami nie ma co robić.
Kilka fajnych patentów: od łuku, przez hakowanie wieżyczek obronnych i min po tryb Łowca.
Do tego prawie tak dużo swobody jak w części pierwszej i jak zawsze fajny nanokombinezon (zwłaszcza po ulepszeniach)


Mówiąc krótko: jest to dokładnie taki Crysis, jakiego się można było spodziewać. Choć mi osobiście znacznie bardziej podobała się część pierwsza, to w tym przypadku nie można nie docenić efektów (a przynajmniej większości) pracy twórców.


Pozostałe informacje

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium